Az Index.hu a napokban hírül adta, hogy Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője, honvédelmi árnyékminiszter, a NATO parlamenti közgyűlése tudományos és technológiai bizottságának elnöke választ kapott egy Orbán Viktorhoz intézett kérdésére (Orbán Viktortól megkérdezték, hány vitéz van a magyar kormányban, 2023. január 19.).
Vadai Ágnes tavaly december 18-án írásbeli választ igénylő kérdést intézett a miniszterelnökhöz. A politikus levelében a Hvg.hu írásából (Vitézzé avattak egy államtitkárt, miközben a cím használatát is törvény tiltja, 2022. december 2.) idézte, hogy a világháború után a Vitézi Rend vezető testületét, az Országos Vitézi Széket feloszlatta az ideiglenes kormány „fasiszta politikai és katonai jellegű szervezetek” megszüntetését előíró rendelete.
A baloldali képviselő asszony fontosnak tartotta megemlíteni, hogy az 1947. évi IV. törvény 1. §-ának (1) bekezdése szerint „A magyar nemesi és főnemesi rang (herceg, őrgróf, gróf, báró, nemes, primor, lófő) megszűnik. A külföldi államfők által adományozott nemesi és főnemesi rangot jelző címek viselésére adott engedélyek, illetőleg az ilyen engedélyek jellegével bíró törvényi rendelkezések hatályukat vesztik.” Megjegyezte továbbá, hogy: „A jelen törvény 1. §-ában említett rangjelző címek, valamint a »vitéz« cím használata tilos.”
Megértjük, hogy a DK balliberális árnyékminisztere szívesebben olvassa a Hvg.hu-t, mint a Magyar Nemzetet, ahol válaszoltunk a balliberális lap felvetéseire. Tájékoztatásul közöljük – hátha e sorok eljutnak hozzá −, hogy az említett törvényt a szovjet csapatok által megszállt, szovjetbarát kommunista bérencek által felügyelt országban alkották.
(Mint ismeretes, az 1945. novemberi választásokat követően a belügyi tárcát a Magyar Kommunista Párt szerezte meg, ami nagyban megkönnyítette későbbi, erőszakos hatalomra jutását.)
Vadai Ágnes nem akadt fenn a fasiszta jelzőn, ami talán arra utal, hogy a Vitézi Rend vonatkozásában ezt rendjén valónak tartja. Fennakadt viszont a magyar nemesi, főnemesi rangjelző címek, valamint a vitéz cím használatán. Nem szeretnénk visszatérni a kályhához és elmagyarázni, miért nem volt fasiszta a Vitézi Rend – miként vitéz nagybányai Horthy Miklós, a rend főkapitánya sem −, és miért volt aljas és a magyar történelemben példa nélküli az a kollektív büntetéshalmaz, amellyel a kommunisták sújtották a nemességet, a módosabb polgárságot és a parasztságot.