0

Német erősítés az UEFA-kupában

Dévényi Zoltán
1999. 11. 03. 23:00

Tegnap az utolsó nyolc mérkőzéssel befejeződött a Bajnokok Ligája első szakasza. A harminckét csapat alig másfél hónap alatt teljesítette a kilencvenhat mérkőzést, amelynek eredményei alapján csak a mezőny fele folytathatja a küzdelmeket a legrangosabb európai klubtrófeáért, míg nyolc egyesület képviselői pénteken már az UEFA-kupa harmadik körének sorsolásában érdekeltek.Utóbbiak közé tartozik a Bayer Leverkusen, a Borussia Dortmund és az Arsenal FC csapata is, azaz mindkét csoportban, ahol még kérdéses volt az egyik továbbjutó kiléte, a németek húzták a rövidebbet. Németország tehát gyászol, hogy mindez országossá válik-e, az a tegnap lapzártánk után befejeződött Bayern–Rangers és Chelsea–Hertha mérkőzések kimenetelétől függ. Kedvezőtlen eredmények esetén ugyanis a négy német klubból egy sem folytathatta a küzdelmeket a BL következő szakaszában. A Bundesliga élmezőnyébe tartozó két egyesület egyaránt a győzelem kényszerével lépett pályára (a Leverkusen dolgát még nehezítette, hogy három ponttal gazdagabban is a Dinamo Kijev és a Lazio kezében volt a gyógyszergyári csapat sorsa), s ami elbukásukat még szomorúbbá teszi, verhető ellenféllel szemben. A Bayer az első perctől kezdve tűz alatt tartotta a Maribor kapuját, de legveszélyesebb csatára, az eltiltását töltő Ulf Kirsten nélkül képtelen volt feltörni a vendégek védelmét. A BayArena közönsége roppant csalódottan vette tudomásul, hogy a német szaksajtó szerint akár a bajnoki aranyérem megszerzésére is képesnek tartott Christoph Daum-legénység sorsát egy roppant lelkes, ám a futballal csak az elmúlt években köszönőviszonyba kerülő szlovén csapat döntötte el. A leverkuseniek csak magukat okolhatják kiesésükért, hiszen a Dinamo Kijev 1-0-s vereséget szenvedett otthonában a Laziótól, így a két csapat azonos pontszámmal végzett, köztük az egymás elleni eredmények döntöttek – az ukránok javára. Kijevben 65 ezer néző, köztük az államelnök, Leonyid Kucsma buzdította a Dinamót, ám mindez csak a helyzetek kialakításáig volt jótékony hatással a hazaiakra. A gólveszélyes szituációk rossz befejezésében Huszin vitte a prímet, a középpályás három százszázalékos helyzetet puskázott el. A sztárjátékosai nélkül felálló Lazio nem volt ilyen bőkezű a ziccerek kihagyásában, sőt az olaszok nem átallották még a hazaiak segítségét is igénybe venni: a 18. percben Mamedov állította megoldhatatlan feladat elé saját kapusát, Sovkovszkijt.A leverkuseniekkel szemben a sorozat 1997-es győztesének, a Borussia Dortmundnak saját kezében volt a sorsa, hiszen a sárga-feketék egy ponttal álltak a Feyenoord előtt. A csoport utolsó helyén kullogó Boavista azonban nagyon összekapta magát utolsó fellépésére, és 2000 (!) néző előtt 1-0-ra legyőzte a német sztárklubot. A Bajnokok Ligája történetének legkisebb helyszíni érdeklődését kiváltó mérkőzésen a portóiak tapasztalatlan újoncokkal kezdtek, ám ennek ellenére már a 16. percben vezettek. A világ- és Európa-bajnokokkal felálló Dortmund roppant gyengén játszott, az egész mérkőzésen csupán két tiszta gólhelyzetet tudott kialakítani, így annak ellenére, hogy az utolsó negyedórában hat támadójátékossal (Barbarez, Ricken, Herrlich, Reina, Bobic, Addo) próbálkozott Michael Skibbe edző, nem sikerült feltörni a luzitán védelmet. A Feyenoordnak azonban sikerült a bravúr, a rotterdamiak csakúgy, mint tavaly a Juventus öt döntetlennel is továbbjutottak a csoportból. A Borussia portói kudarca miatt a Leo Beenhakker által dirigált kikötővárosiaknak már egy pont is tizenhat közé kerülést jelentett volna, de a piros-fehér-feketék túlteljesítették a tervet. A rotterdami vizitet kötelező rosszként felfogó Rosenborg a 85. percig így is elbohóckodta a találkozót kapott gól nélkül, ám ekkor egy Szamardzsics–Soma-lia koprodukció végén a brazil bevette a trondheimiek kapuját. Torokszorító pillanatok következtek, a lefújást követően a de Kuip-stadion közönsége a lelátókon, valamint a Feyenoord játékosai a pályán izgatottan várták a Portóból érkezett híreket. El lehet képzelni, hogy milyen fogadtatása volt a hangosbemondó örömteli bejelentésének... A másik két négyesben tét nélküli kilencven percekkel fejeződtek be a csoportküzdelmek. Az UEFA-kupában bizonyítási lehetőséghez jutó Arsenal szépen búcsúzott a BL-től, míg a Fiorentina és a Barcelona közönségszórakoztató, gálaműsorral kedveskedett az Artemio Franchi stadion látogatóinak. Bressan álomgóljáról, valamint Balbo és Rivaldo megmozdulásairól még sokat fogunk beszélni, de a két csapatról is, hiszen mindketten érdekeltek a további csatározásokban. Folytatás november 23-án és 24-én, de már csak tizenhat szereplővel... A csoport: Bayer Leverkusen (német)–NK Maribor (szlovén) 0-0 Leverkusen, 22 500 néző. Dinamo Kijev (ukrán)–Lazio (olasz) 0-1 (0-1) Kijev, 65 000 néző. Gólszerző: Mamedov (18. – öngól). Végeredmény: 1. Lazio 14 pont, 2. Dinamo Kijev 7, 3. Bayer Leverkusen 7, 4. NK Maribor 4. B csoport: AIK Stockholm (svéd)– Arsenal (angol) 2-3 (1-1) Stockholm, 33 005 néző. G: A. Andersson (41., 68.), illetve Overmars (17., 52.), Suker (56.). Fiorentina (olasz)–FC Barcelona (spanyol) 3-3 (1-2) Firenze, 28 000 néző. G: Bressan (14.), Balbo (56., 69.), ill. Figo (20.), Rivaldo (43., 74.). Végeredmény: 1. FC Barcelona 14 pont, 2. Fiorentina 9, 3. Arsenal 8, 4. AIK Stockholm 4. C csoport: Boavista (portugál)–Bo-russia Dortmund (német) 1-0 (1-0) Por-to, 9000 néző. G: Pedro Emanuel (16.). Kiállítva: Nilton (Boavista, 65.). Feye-noord (holland)–Rosenborg BK (norvég) 1-0 (0-0) Rotterdam, 45 000 néző. G: Somalia (85.). Végeredmény: 1. Rosenborg BK 11 pont, 2. Feyenoord 8, 3. Borussia Dortmund 6, 4. Boavista 5. D csoport: Manchester United (an-gol)–Sturm Graz (osztrák) 2-1 (0-0) Manchester, 53 745 néző. G: Solskjaer (56.), Keane (69.), ill. Vastic (88. – 11-esből). Olympique Marseille (francia)– Croatia Zagreb (horvát) 2-2 (0-1) Marseille, 37 000 néző. G: Bakayoko (54.), Diawara (89.), ill. Mujcin (42.), Mikic (84.). Végeredmény: 1. Manchester United 13 pont, 2. Olympique Marseille 10, 3. Sturm Graz 6, 4. Croatia Zagreb 5. A csoportok első két helyezettje bejutott a Bajnokok Ligája második szakaszába, míg a harmadikok az UEFA-kupában folytatják a küzdelmeket.