Romlik az amerikai bizalom

Bal lábbal ébredtek kedden a tőkepiaci befektetők, a tőzsdéken jelenlévő pesszimizmust az okozta, hogy a Credit Suisse svájci pénzintézeti csoport komoly veszteséget szenvedett el a tavalyi év utolsó három hónapjában.

2003. 02. 25. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők szerint a pénzügyi szektor eredményeinek visszaesése ezzel a bejelentéssel érte le csúcsát. Az elemzők rámutattak, hogy az iraki válság és a nehéz világgazdasági helyzet a bankokat, a pénzügyi szolgáltatókat sem kíméli.

A tokiói értéktőzsde 2,39 százalékos veszteséggel zárt, amit az új Bank of Japan kormányzó kinevezése és a hétfőn bezuhanó amerikai és európai árfolyamok vezéreltek. Az új BoJ kormányzó azért nem okozott felhőtlen örömöt a tőzsdén mivel korábbi jegybanki alelnökségét egy korrupciós botrány miatt kellett feladnia.

Az elemzők borúlátóan nyilatkoznak a jövőbeni jegybankelnök személyével kapcsolatban, a miniszterelnök ugyan bízik a reformpártinak tűnő új jegybankelnökben, de a befektetők a korrupciós ügy kapcsán megdöbbentőnek találták a kinevezést.
A Credit Suisse bejelentése először az európai piacokon csapódott le, mely egyből 3 százalékos zuhanásra késztette a tőzsdemutatókat.

Hasonlóan gyengülést okozott az amerikai gazdaságkutató intézet, a Conference Board februári fogyasztói bizalmi mutatója. Az idei év második hónapjában 64,0 pontra esett vissza a bizalmi index, míg elemzők 77 pontot vártak a januári 78,8 pont után. A Conference Board index csökkenése és a Japán-tengeri észak-koreai incidens következtében az amerikai piacok lassulással nyitottak.

Budapesten a nemzetközi események következtében 27 pontos csökkenéssel nyitott a magyar tőzsde, a lejtmenet ezzel még nem ért véget. A BUX legalját előző értékéhez képest 118 pontos beeséssel érte el. A tőzsdemutató a veszteségét szinte egész nap megtartotta, zárás előtt negyedórával a shortosok (eladók) visszavették papírjaikat így akkor egy kisebb fellendülés tanui lehettünk.

A BUX végül 81,67 pontos csökkenéssel, 7277,99 ponton zárt. A forgalom 4,77 milliárd forintra csökkent, a legnagyobb érdeklődés a veszteséggel záró MOL és Richter papírok iránt volt, de 700 millió forint feletti üzletkötés született az OTP-re is. A vezető papírok gyengüléssel fejezték be a tegnapi kereskedést. A Matáv 2,3 százalékkal, az OTP 1,4 százalékkal, a MOL 0,6 százalékkal lett olcsóbb.

A nap meglepetését az Inter-Európa Bank okozta azzal, hogy saját kérésre felvásárlási ajánlattétel előtt a részvényeinek háromnapos felfüggesztését kérte. A Sanpolo IMI Internazionale arról tájékoztatta az Inter-Európa Bank Rt. vezetését, hogy a SanPaolo-IMI Spa és leányvállalata, a San Paolo IMI Internazionale Spa igazgatósági ülést tartottak, melyen elfogadták, hogy a SanPaolo-IMI Internazionale Spa nyilvános vételi ajánlatot tegyen az Inter-Európa Bank Rt. összes részvényére. Szakértők szerint a vételár várhatóan 1900 és 2100 forint között lehet.

Záró: 7277,99 Min: 7241,86 Max: 7322,29 Nyitó: 7322,29 Előző: 7359,66 Vált.: -81,67 pont (-1,11 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.