A Richterre figyelt a piac

Gyengüléssel indult a hét a nemzetközi tőkepiacokon hétfőn, a tokiói, a londoni és a frankfurti eróziókat követték az amerikai árfolyamok is. Japánban tovább fokozódott az iraki konfliktus miatti feszültség, a befektetők a pénzügyi szektort sem kímélték akkor, amikor portfólióik eladása mellett döntöttek.

2003. 03. 10. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán tőzsdére a már korábban meghirdetett állami részvényvásárlási ügyletek sem hatottak. A Nikkei 225 index 1,25 százalékot zuhant ezzel újabb 20 éves mélypontjára került. Elemzők szerint az sem kizárt, hogy a japán kormány az állami nyugdíjbiztosító pénzét is felhasználja részvények vásárlására a tokiói tőzsdén, hogy valamiképp felnyomják az ottani részvényárfolyamokat. Emellett a japán központi bank is kiterjesztheti részvényvásárlási tervét, amelynek keretében mintegy 17 milliárd dollárért vásárolna részvényeket más bankoktól, elérendő, hogy azok tőzsdei befektetési veszteségeit mérsékelje – írta az MTI-ECO.

Az európai piacokon a spekulánsok a Deutsche Telekom (DT) eredményeivel, és az általános pesszimizmussal magyarázták az árfolyamok gyengülését. A DT 7 százalékot vesztett kurzusából délután négy óráig, de nem sokkal maradt el mögötte a Deutsche Bank, és az SAP sem. A brit tőzsdén a Marconi, a Baraclays, a British Telecom, valamint az MMO2 részvényeit kínálták eladásra. Az elemzők ugyan fellendülést várnak az iraki háborútól, de ezt jobbára csupán azok a szakértők nyilatkozzák, akik az amerikai korányhoz közel állnak. Az egyik befektetési társaság pont azt hangoztatta, hogy milyen fellendítő hatásai lehetnek a háborúnak. A Lehman Brothers befektetési bank elemzői szerint a tőzsdék árfolyamai növekednének háború esetén, de ezt a jóslatot sokan nem erősítették meg.

Budapesten hábor ide, vagy oda a részvények és a BUX korrekción esett át. Az elmúltheti gyengülést követve a magyar tőzsde mutatója 150,18 pontos emelkedéssel zárt. A forgalom 8,5 milliárd forintra nőtt, ebből a legnagyobb részt, 2,7 milliárd forintnyit a Richterre kötöttek. A gyógyszergyári cég részvényei valamilyen eddig nem ismert oknál fogva emelkedik rohamosan. Szakértők azt nyilatkozták, hogy a Richter valamilyen új üzem beindításával rukol ki a napokban. A vezető részvények a Richterrel és a BUX növekedésével párhuzamosan drágultak, a Matáv 2,8 százalkékkal, az OTP 2,2 százalékkal, a MOL 0,7 százalékkal erősödött.

A forint tegnap záráskor 11,05 százalékon állt az MNB intervenciós sávjának erős oldalán, ami 11 bázisponttal alacsonyabb érték, mint amit péntek délután regisztráltak.

Záró: 7205,51 Min: 7090,34 Max: 7232,18 Nyitó: 7092,45 Előző: 7055,33 Vált.: +150,18 pont (+2,13 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.