Tovább drágult a Richter

Kedden sem változott a befektetők hangulata, így már lassan két hónapja tart a piacon az pesszimista nyomás, mely az árfolyamokat csökkenésre készteti. Tokióban a szokásos módon tovább növelte történelmi negaítv rekordját a Nikkei 225 index.

2003. 03. 11. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedden sem változott a befektetők hangulata, így már lassan két hónapja tart a piacon az pesszimista nyomás, mely az árfolyamokat csökkenésre készteti. Tokióban a szokásos módon tovább növelte történelmi negaítv rekordját a Nikkei 225 index.

A keddi 2,24 százalékos visszaeséssel már hatodik napja nem sikerül kikecmeregnie a Nikkei-nek abból a gödörből, ami valójában egy romló gazdaság következménye. Szakértők szerint a szigetország gazdasága belpolitikai válságot okozhat, többen úgy vélik, hogy lassan lemondásra késztetik a miniszterelnököt, mivel az a gazdasági és tőkeapiaci élénkítést nem szervezte meg hatékonyan. Már másfél éve várják a befektetők azt a kormányzati beavatkozást, amellyel a piaci likviditást növelnék.

A japán kormánykoalíció több pénzügyi intézkedésből álló csomagot tanulmányoz, megakadályozandó a részvénypiac további esését, ám konkrét intézkedések aligha várhatók március 20-a előtt, amikor hivatalba lép az újonnan kinevezett bankkormányzó. A tokiói kormány szerint nincsen tőkepiaci válsághelyzet, ám a szakértők szerint az árfolyamok további esése a bankok tőkeértékét veszélyesen alacsony szintre süllyesztené; további részvényeladásokra késztetné őket és ez megrendíthetné újból a japán pénzügyi rendszert.

A Nihon Keizai Simbun úgy értesült, hogy a kormány egyrészt hatalmas likviditásnövelő akciókon és a jen felértékelődését ellensúlyozó jen-eladási akciókon gondolkodik – írta az MTI-ECO.
Ahogyan a japán tőzsdén is elmaradt a fellendülés, úgy az európai parketteken sem sikerült komoly árfolyam emelkedést produkálni. A Deutsche Telekom eredményei következtében a befektetési tanácsadók a távközlési cégek – mint a DT részvényei is – felminősítették.

Sikertelen maradt a magyar korrekciós próbálkozás is, a BUX ugyan 26 pontos növekedéssel zárt, de a befektetők igen kis arányban jelentek meg a piacon, így a részvények ára nem tudott jelentős növekedést produkálni. A forgalom 5,35 milliárd forintot jelzett, ebből a legnagyobb részt az OTP-re és a Richterre kötötték. A banki részvények 1,4 százalékkal, a gyógyszergyári papírok 0,4 százalékkal drágultak.

A blue chipe sorából egyedül a Matáv lett olcsóbb. A kislikviditású papírok közül a Pannonpalst 1,7 százalékkal, az Antenna Hungária 1,4 százalékkal került többe előző záróáránál. A forint a bankközi devizapiacon kedden délután 11,05 százalékon állt, az árfolyamsáv erős oldalán azaz az előző kereskedéshez képest változatlan maradt a forint kurzusa.


Záró: 7231,72 Min: 7152,25 Max: 7241,16 Nyitó: 7198,99 Előző: 7205,51 Vált.: +26,21 pont (+0,36 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.