„A reformoknak sohasem örülnek”

Magyar Bálint oktatási miniszter a Magyar Televízió reggeli műsorában a felsőoktatási törvény nem létező kudarcáról, az egyetemi autonómiáról, a költségvetésről és arról beszélt, hogy gazdálkodó szervezetek lesznek-e az intézmények.

Kisberk Szabolcs
2004. 09. 24. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétvégére mindenki azt várta, hogy elkészül a felsőoktatási törvény, ehelyett bejelentették, hogy újra kell írni a törvényt. Ez kudarc – vetette fel a műsorvezető

Szó sincs kudarcról, hiszen a törvény koncepcióját a Rektori Konferencia és a kormány is elfogadta. A törvénynek az első változata, amely csak belső vitára jött ki augusztus közepén, nagyon sok helyen kiverte a biztosítékot. Hétfőn az interneten is meg fog jelenni a törvénynek az a változata, amely ezt az egyeztetési folyamatot lezárja. A törvény 70 százalékig már a Rektori Konferenci elnöke szerint is megfelelő – emelte ki Magyar Bálint.

A 70 százalék az már rendben van, mivel abból már kivették azokat az elemeket, amelyek irritálták a felsőoktatásban dolgozókat. A maradék 30 százalékban ezek szerint még vannak ilyen irritáló elemek. Mennyire hasonlít a törvény jelenlegi állapotában arra a szándékra, amellyel ön ezt a törvénykezési folyamatot elindította? – hangzott a kérdés.

Nagyon hasonlít a szándékra és a célokra is, és a leglényegesebb elemektől nem is vonultunk vissza – fogalmazott az oktatási miniszter.

Tehát az nem igaz, hogy a magánosítás most már nem téma – vetették közbe.

Privatizációról soha nem volt szó, és sem a korábbi, sem a jelenlegi, sem pedig a jövőbeni verzióban nem is lesz szó róla – szögezte le a miniszter.

Itt akkor lenne közmegelégedés az ügyben a szakma szempontjából, hogyha kivennék az igazgatótanácsokra vonatkozó elképzelésüket. Most már ugyan kisebbségben delegálna a tárca küldötteket a szenátusok, az egyetemek saját vezetői mellé, és a rektor vezetné ezt a testületet, de az egyetemi autonómiát féltik az intézmények ettől – mondta a műsorvezető.

Az egyetemi autonómia bővülni, nem pedig szűkülni fog a javaslatok során, hiszen a miniszteri és a minisztériumi jogkörök jelentős része kerül az intézményekhez, a szenátushoz, vagy az irányító testülethez. Jelenleg a miniszter saját joga az, hogy a szervezeti és működési szabályzatot jóváhagyja, hogy a gazdasági vezetőjét minden egyetemnek kinevezze. Ezek mind átkerülnek az intézményekhez. Jelenleg a kormány joga, hogy egy kar alapításáról döntsön, ez is intézményi hatáskörbe kerül – mutatott rá a szabad demokrata politikus.

Az intézmények attól tartanak, hogy a mindenkori hatalom politikai komiszárokat fog a fejükre ültetni ezeknek a személyeknek a jelenlétével – jelentette ki a műsorvezető.

Ezek az emberek a fenntartót fogják képviselni, hiszen a fenntartót valamilyen módon képviselni kell – mondta az oktatási miniszter.

Elképesztő az, hogy ennyire mellébeszél, és még ha ez valóban így lenne, hogy nő a jogosítványuk, nőnek a lehetőségek, akkor kapva kapnának az alkalmon, de nem erről van szó. A rektorok nagy része tiltakozik, a szakszervezetek tiltakoznak – szóltak közbe.


Ez nem igaz. A rektorok nagy része nem tiltakozik – szögezte le Magyar Bálint.

Gazdálkodó szervezetek lesznek az egyetemek? – hangzott a kérdés.

Nem lesznek. Nincs a törvényben ilyenről szó, hogy gazdálkodó szervezetek lennének az egyetemek – jelentette ki Magyar. Ha olyan szerkezetben vezetik az egyetemet, ahol azoknak kell döntenie a rektor javaslatairól, akiket esetleg kedvezőtlenül érint egy átszervezés, akkor nem fogják megszavazni, tehát a rektor jelenleg gúzsba van kötve – emelte ki a miniszter. Ez a változás valóban a rektori hatalmat növeli az egyetemeken, mert eddig ez nem nagyon ment. Az egyetemeken ma olyan elkülönült érdekek működnek, amelyek lehetetlenné teszik ezt a fajta átszervezését és vezetését az egyetemeknek, ezáltal egyfajta ésszerűtlen pazarlás és működtetés folyik, és mindez rontja a magyar egyetemek és felsőoktatás versenyképességét abban a nemzetközi versenyben, amelyben igenis van egy lehetőségünk, hogy kiugorjunk és helytálljunk – tette hozzá.

Reformot viszont Karácsony Sándor szerint akkor lehet csinálni, hogyha erre alulról jövő igény van – vetette fel a műsorvezető.

A reformoknak sohasem örültek. Semmelweis Ignác azt próbálta elérni, hogy az orvos professzorok kezet mossanak mielőtt szülő nőhöz nyúlnak. Ez botrányszámba ment. Természetesen, ha megszavaztatták volna akkor a professzorokat, mint hogy erről nem volt ugye szavazás, akkor ez nem is ment volna keresztül. Nagyon lassan lehetett ezt is bevezetni – példálózott Magyar.

Önök mégis csak öt százalék birtokában próbálnak meg egy olyan reformot keresztül verni, amit meglehetősen kevesen akarnak – szólt a felvetés.

Elkerülte a figyelmét, hogy a reform koncepcióját a Rektori Konferencia egyhangúlag megszavazta – mondta Magyar Bálint.

A formálódó költségvetésben úgy néz ki, hogy az alapfokú képzésben a nem iskolai jellegű elfoglaltságok időtartamát megpróbálják rövidíteni, az osztálylétszámokat megpróbálják növelni, és a pedagógusok óraszámát is megpróbálják növelni. Ön tárgyalt a pénzügyminiszterrel erről a tervről, megállapodtak, vagy ez még egy vitatott pont? – tette fel a kérdést a műsorvezető.

A költségvetésben állandóan előjönnek különböző kérdések. A kötelező tanórai keret, a kötelező órán kívüli órakeret, amelyet korrepetálásra, egyéni foglalkozásra lehet felhasználni, a tervek szerint, ahogy korábban elhatároztuk, öt százalékról hat százalékra, hat százalékról hét százalékra nő, tehát egy-egy százalékkal évenként. A költségvetésben ennek a fedezete természetesen benne van, külön óra emelést nem tervezünk – szögezte le az oktatási miniszter.

Kiss Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke azt mondta, mivel az állam már képtelen a megnövelt diák-létszám finanszírozására, igyekszik a terhek egy részétől megszabadulni. – mondta a műsorvezető.

Attól függ, melyik oldaláról nézzük a pénzt, hiszen vannak működési költségek – amelyek feszítettek, ezt én elismerem – és vannak beruházási költségek is. Ezen kívül vannak EU-s támogatások, vannak kutatásfejlesztési pénzek, ezeken a területen soha nem látott bőségben áll rendelkezésre forrás az egyetemeknek – fogalmazott a szabad demokrata politikus.

De ez az egyetemi tanár pont azt mondja, hogy amit kutatásfejlesztésre szánnak, azt működésre kell fordítani, mert másból nem tudják fedezni – vetették közbe.

Működésre nem fogják fordítani, mert azt nem lehet megtenni. EU-s pénzeknél nagyon komoly elszámolási rendszer van, tehát ezt nem lehet megtenni – szögezte le Magyar Bálint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.