Jövőre sem tartható az államháztartás tervezett hiánya?

A büdzsé augusztusi havi hiánya 120 milliárdot tett ki, így a kumulált deficit túllépte az éves előirányzatot. Szakértők nem látják teljesíthetőnek az államháztartás jövő évre tervezett hiányát sem. A jövő évi deficit alapjául szolgáló számítások helyessége kérdéses. Mindkét cég térségi elemzője számít arra, hogy tovább nőhet az idei hiány is.

MNO
2004. 09. 08. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pénzügyminisztérium hivatalos (93,6 milliárd forintos) prognózisához, és a valamivel kisebb hiányra számító piaci előrejelzésekhez képest is rosszabbra sikeredett az államháztartás augusztusi hiánya. A havi deficit közel 30 milliárd forinttal múlta felül a Pénzügyminisztérium prognózisát – a hiány 120 milliárd forintra rúg. A havi passzívum különösen azért kivételes jelentőségű, mert ezzel az 1192,3 milliárdos kumulált hiány meghaladta az éves előirányzatot – pontosan annak 100,6 százalékára rúg.

A nyár utolsó hónapjának végén a pénzforgalmi deficit a GDP 5,86 százalékára rúgott – miközben (az Európai Uniónak májusban benyújtott) konvergenciaprogramban lefektetett 4,6 százalékos eredményszemléletű deficitnek 5,8 százalékos pénzforgalmi passzívum felel meg. Ahhoz tehát, hogy a konvergenciaprogramban tervezettek tarthatóak legyenek, a büdzsének az év hátralevő részében aktívumot kellene produkálnia. Ám erre a szakemberek szerint kicsi az esély.

A legnagyobb eltérés a központi költségvetésnél mutatkozik, amely a korábban előre jelzettnél közel 25 milliárd forinttal költött többet a bevételeinél. Így ebben az alrendszerben 63,7 milliárd forintos passzívum keletkezett.

A 2005-ös költségvetési hiány alapjául szolgáló számítások realitása kérdéses az UBS szakértője szerint. Ahogy az is, hogy a 2006-os választások közeledtével tartja-e magát majd a kormány a tervezett kiadásokhoz. A Goldman Sachs elemzője pedig úgy látja, hogy az idei deficit-túllépés esetén nem valószínű, hogy a jövő évi tervek bárkit érdekelnének.

Az UBS londoni irodájának feltörekvő piacokat elemző stratégája az 5,4 százalékosra, a Goldman Sachs térségi szakértője az 5 százalékosra becsült deficit további növekedését is lehetségesnek tartja.

Az elemzők szerint a kormány a piacok megnyugtatása végett titkolja a hiány tarthatatlanságát. Az UBS szerint addig várnak a bejelentéssel, amíg Gyurcsány Ferenc ténylegesen átveszi a kormány vezetését, és a régi vagy új pénzügyminiszter is megkezdi munkáját.

(Világgazdaság; uno.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.