A költségvetési tervek nem ígérnek hatékonyság javulást

Adatok nélkül is kiszámítható a jövő évi költségvetési tervből, hogy nem várható nagyfokú hatékonyságjavító átrendeződés az államháztartás struktúrájában.

MNO
2004. 10. 06. 7:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kabinet csütörtökön nyújtja be a 2005-ös költségvetési évről szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. A nyilvánosságra került példányban még nem szerepeltek a tervezett hiányt mutató számok, de a makrofeltételekből kikalkulálható, hogy nagyságrendileg milyen nominális deficittel számol a kormány.

A Napi Gazdaság számításai szerint az államháztartás uniós statisztika szerinti eredményszemléletű (ESA) hiánya jövőre 20–37 milliárd forinttal csökkenhet az ideihez képest. Ez a jövőre várt nominális bruttó hazai termék (GDP) 0,13 százaléka. A tényleges pénzforgalmat bemutató elszámolási rend (GFS) szerinti hiány ennél jóval nagyobb mértékben mérséklődhet.

Az ESA-mutató jelzi, hogy elsősorban nem a forintban kifejezett deficit lefaragása hozza meg az unió felé kommunikált 0,5–0,7 százalékos hiánymérséklődést, hanem a nominális GDP 8,6 százalékra tervezett bővülése (ebből a reál mintegy 4 százalékot tesz ki). Az államháztartás bevétellel nem fedezett kiadásai ugyanis eredményszemléletben az idei bázis 2–3,4 százalékával csökkenhetnek. Ez nem jelez nagyfokú hatékonyságjavító átrendeződést az államháztartás struktúrájában. Elképzelhető, hogy hasonló okok miatt a pénzforgalmi elszámolásban is kisebb lesz 2 százalékpontnál a csökkenés, például a 2004-ről átcsúszó áfa nélkül már csak 120 milliárddal lenne alacsonyabb a deficit az ideihez képest; igaz, ez is a bázis 9 százalékát teszi ki.

Ezek a számítások azonban mit sem érnek, ha a ma megjelenő kilenchavi államháztartási mérleg jelentősen eltér a PM által korábban prognosztizálttól. A tárca előrejelzésben 85,6 milliárd forintos hiányt vár szeptemberre, amivel a kilencedik hónap végére pénzforgalmilag 1277,9 milliárdra emelkedne az idei deficit. Az elemzők ennél valamivel optimistábbak, a Reuters legutóbbi felmérése szerint átlagosan 82 milliárdos havi hiányt várnak, amivel 1274 milliárdra hízna a háromnegyed éves deficit. Az év egészére a PM által előrejelzett 5–5,3 százalék felső határát jelölték meg az elemzők mint várható hiányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.