Szakértők szerint veszélyben az MNB függetlensége

A magyar jegybank függetlenségét vette célba az a törvényjavaslat, amelyet kormánypárti képviselő nyújtott be a monetáris tanács kibővítésére – áll az egyik legnagyobb londoni befektetési ház tegnapi kommentárjában. A Dresdner Bank londoni befektetési részlege a térségi fejleményekre általa használt három lehetséges minősítés – negatív, semleges, pozitív – közül a legrosszabbal látta el a jegybanktörvényt módosító javaslatot.

Magyar Nemzet
2004. 10. 13. 23:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert: a Göndör István (MSZP) által jegyzett módosítás a miniszterelnöknek is jelölési jogot biztosítana a Monetáris Tanácsba. A Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) befektetőknek öszszeállított napi jelentése szerint a törvény nagyobb ellenőrzést adna a kormánynak a központi bank kamatpolitikájáért felelős testület felett.

A DrKW ugyanis úgy véli, hogy a tanács létszámának növekedésével azoknak a tagoknak a száma növekedne, akiket a miniszterelnök javasol. A londoni befektetési ház elemzése szerint a törvényjavaslat „újabb eszkalációja a kormány és a jegybank között a helyes gazdaságpolitikai elegy kialakítása ügyében forrongó konfliktusnak”.

A DrKW leszögezte: Járai Zsigmond MNB-elnök „helyesen szólt”, amikor azzal vágott vissza, hogy az alacsonyabb kamatokat a költségvetés és a folyó fizetési mérleg deficitjének mérséklésével lehet elérni, s nem az intézményi berendezkedés átalakításával.

A Dresdner elemzői szerint mindazonáltal az inflációs számok után nőtt a kamatcsökkentés esélye, s a jegybanktörvény-javaslat fokozni fogja a politikai feszültséget, ezért növekszik annak a kockázata, hogy a külföldi spekulatív befektetők elkezdenek profitot realizálni a forinton. Emiatt kétséges, hogy a forint tartósan megmaradhat-e a 250 Ft/euró alatti tartományban – áll a DrKW szerdai térségi kommentárjában.

László Boglár a Magyar Nemzet kérdésére elmondta: a tegnapi kormányülésen nem volt szó a törvényjavaslatról. A kormányszóvivő fontosnak tartotta megjegyezni, a vita nem szólhat Járai Zsigmond jegybankelnök személyéről, mint ahogy a monetáris tanács kormány alá rendeléséről sem. László szerint ennek az is garanciája, hogy a tervezett 11 tagú testületből hatot jelölhetne az MNB elnöke, és ötöt a kormányfő.

Nem tartja a jegybank függetlensége elleni támadásnak a törvénymódosítási javaslatot a tervezet két benyújtója. Bőhm András, a szabad demokraták országos tanácsának tagja és Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese tegnap sajtótájékoztatót tartott, amelyen kifejtették: pusztán a kormány és a nemzeti bank közötti jobb és koordináltabb együttműködésre törekszenek. Göndör István elmondta, nincs szó a jegybank függetlenségének megnyirbálásáról, hiszen a javaslatuk értelmében kibővített monetáris tanács tagjainak többségét továbbra is az intézmény elnöke jelölhetné.

Ellentmondás az indoklásban

Bod Péter Ákos, a jegybank korábbi elnöke a Magyar Nemzetnek hangsúlyozta: a törvényjavaslatot elolvasva biztonsággal kijelenthető, hogy az előterjesztők visszaéltek a jegybanki függetlenség fogalmával.

– Éles ellentmondásra utal az, hogy a javaslat kidolgozói a jegybanki függetlenség növelését jelölték meg indokként, ezzel szemben az előterjesztés éppen a kormányzat befolyását erősíti a jegybank működésében – hangsúlyozta a közgazdászprofesszor, hozzátéve: a döntéshozó testület jogainak súlyos csorbítását jelenti, hogy a javaslat értelmében a miniszterelnök négy tagot jelölhet, ám a jegybankelnök által delegált személyekre vonatkozóan is vétójoga van.

Bod Péter Ákos szerint az uniós tagságunkat a most érvényben lévő jegybanki törvény ismeretében nyertük el, amelyet nemcsak az EU, hanem az Európai Központi Bank is jóváhagyott.

Minden olyan lépés, amely a jegybank manőverezési képességét gátolja, egyben merénylet a hatalmi ágak egyensúlya ellen is – fogalmazta meg a benyújtott módosításokkal kapcsolatos véleményét Kolláth György. Az Eximbank és a Postabank egykori vezérigazgatója szerint a fejlett demokráciák egyik jellemzője éppen az, hogy intézményrendszerük stabil, s nem kezdik ki a kormányzati ciklusokon átívelő időre kinevezett vezetőket.

– A jegybank a folytonosság egyik jelképe, ha megtiporják, azt egyetlen gazdasági elemző sem értékeli majd pozitívan. Egy ilyen lépésnek lehetnek rövid ideig tartó politikai előnyei, ám ezek hosszú távon hátrányba fordulnak – jelentette ki a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.