Televíziós vita az alelnökjelöltek között

Tegnap este Clevelandben került sor az idei elnökválasztási küzdelem tévévitájára John Edwards észak-karolinai szenátor és Dick Cheney alelnök között. Az előzetes közvélemény-kutatások 60-40 arányban az ügyvéd Edwards győzelmét jósolták.

Jack Corn
2004. 10. 06. 6:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A másfél órás vita első felét – csakúgy, mint az elnökjelöltek esetében – az iraki háborúval kapcsolatos éles véleménykülönbség jellemezte. „Az az igazság, hogy ön és Bush elnök folyamatosan azt próbálja elhitetni az emberekkel, hogy Irakban a dolgok jól és tervszerűen mennek (...) ezzel szemben az igazság teljesen mást mutat a televíziók képernyőjén (...) alelnök úr, önök még mindig nem őszinték hozzánk„ – kezdte támadását Edwards szenátor.

Cheney válaszában felsorolta azokat az erőfeszítéseket, amit az amerikai kormány eddig a nemzetközi terrorizmus elfojtása iránt tett. „Meggyőződésem, hogy az elnök és a kormánya a helyes utat választotta, és ha ismét döntés előtt lennénk, akkor ugyanezt az tennénk” – fejezte be válaszát az alelnök.

Személyeskedésektől sem volt mentes a tegnap esti vita. Mikor Edwards szenátor az iraki kalanddal kapcsolatban 200 milliárdos összegről beszélt, Cheney a szemüvege fölött szúrósan átpillanatva válaszolta, hogy „először is ez nem 200 milliárd, hanem csak a fele, másrészt ön, Kerry szenátorral egyetemben, ezzel nem is lehet tisztában, mert nem voltak ott sem a törvény tárgyalásánál, sem annak az elfogadásánál (...) én önnel nem a Kongresszusban, hanem itt, ebben a csarnokban találkoztam életemben először„ – célzott Cheney Kerry és Edwards sok hiányzására a törvényhozási viták során. Dick Cheney a Kongresszus egyik alelnöke is, és évtizedek óta dolgozik a törvényhozásban.

A második részben többek között az egészségügy helyzetéről és a költségvetési hiányt kiváltó okokról cseréltek véleményt. Edwards rámutatott, hogy a Clinton-kormánytól örökölt 5 trilliárdos plusz a Bush–Cheney kormány négy éve alatt 3 trilliárdos mínusszá változott. Cheney hosszú válaszában az azóta megváltozott világpolitikai helyzettel és a három évvel ezelőtti terrortámadások következtében hirtelen felmerült kiadásokkal magyarázta a Bush-kabinet bizonyítványát.

A vitát vezető hölgy kérdésére a homoszexuálisok házasságának a kérdése is terítékre került. „A választás szabadsága mindenkié (...) de azért én és az elnök úgy véljük, hogy a „házasság” szón kizárólag egy férfi és egy nő szabad akaratából kialakított és törvényileg elfogadott és támogatott életközösséget értünk” – szögezte le az alelnök. Edwards kicsit körülményes válaszában azt fejtette ki, hogy ezt a kérdést nem szabad szövetségi törvény alá vonni, hanem az államoknak a saját törvényeikkel kellene szabályozni. Az észak-karolinai szenátor megjegyzését, hogy Cheneynek van egy leszbikus lánya, az alelnök válaszra sem méltatta, csak annyit mondott, hogy „köszönöm önnek a családomról mondott szavait.” A vitát vezető hölgy kérdésére, hogy „alelnök úr, csak ennyi?” Cheney egy kurta igennel válaszolt.

A tegnapi vita két főszereplőjével hónapok óta sok újságcikk foglalkozott. Edwardsról megjelent írások kritikusan emlegették az észak-karolinai szenátor ügyvédként töltött korábbi éveit, amikor nagy cégeket beperelve több mint 30 millió dollárt keresett. Ezeknek az általa megnyert pereknek is köszönhetően Észak Karolinában sok kórház bezárta a szülészeti osztályát, és nőgyógyászok százai költöztek el az államból. Az egészségügyi biztosító társaságok jelentősen megemelték a biztosítási összegeket, és ezt leginkább a szegényebb családok havi költségvetése bánja.

Dick Cheney, mielőtt elfogadta volna Bush felkérését az alelnöki posztra, a Halliburton nevű nagy texasi olajtársaság elnöke volt. Ez a cég az iraki háború után sok megrendelést kapott az amerikai védelmi minisztériumtól. A demokraták követelésére több, a mai napig lezáratlan vizsgálat indult annak a kiderítésére, hogy a felek között létrejött szerződések mennyire voltak szabályosak, és hogy ezeknek a létrejöttében mekkora szerepet játszott a jelenlegi alelnök.

A keddi nap folyamán, még a vita előtt sok esti híradóműsorban idézték John Kerry alelnökjelöltjének az ABC televíziós csatorna tudósítójának adott nagy felháborodást kiváltó válaszát. John Edwards egy kérdésre adott feleletében azt mondta a szemmel láthatóan zavarba jött riporternek, hogy „nyugodtan kijelenthetjük, hogy aki az Egyesült Államokban George Bushra szavaz, annak elment az esze.”

Forrás: AP, ABC News, Washington Post

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.