Három héttel az iraki választások előtt Washingtonban radikálisan új konfliktuskezelő stratégiákat mérlegelnek. A Newsweek amerikai hírmagazin információi szerint a Pentagon és a CIA azon gondolkodik, hogy a keresett terroristákat titkos halálosztagokkal likvidáltasson vagy hallgattasson ki. Példaképül szolgálnak a 80-as évek máig vitatott titkos salvadori akciói – idézi az amarikai lapot a Der Spiegel.
A német baloldali hetilap emlékeztet: miután a Fallúdzsa elleni amerikai offenzíva a szunnita lázadókat nem gyengítette meg, csak szétszórta őket, magas rangú amerikai tisztek most azon gondolkodnak, miként lenne lehetséges a végeláthatatlan konfliktusban győzelmet aratni. A Newsweek magazin internetes kiadásának információi szerint egyre gyakrabban hangzik el ezekben a körökben a kifejezés: „Salvador-Opció”.
A fogalom azokat a titkos halálosztag akciókat jelenti, melyekre a 80-as években a salvadori polgárháborúban került sor. A Reagan-kormány összesen egymilliárd dollárral támogatta a jobboldali salvadori rezsimet, tudva azt, hogy halálosztagokat vet be ellenfeleivel szemben. Ezen osztagok feladata abban állt, hogy a marxista gerillákat felszámolják, és vezetőiket megöljék . A tizenkét esztendős polgárháború alatt százszámra pusztultak a rezsim baloldali bírálói.
A Pentagon egyik javaslata szerint kurd peshmerga harcosokat és síita milicistákat képeznének ki ilyen feladatokra Irakban. Velük párhuzamosan amerikai különleges egységek lépnének Szíriában támadásba, ahol számos keresett terroristát feltételeznek. Egyelőre még nem tisztázott, hogy az osztagok engedélyt kapnának-e a gyilkolásra, vagy pusztán a felkelők vezetőinek elrablását és kihallgatását szabják nekik feladatul.
„Ismét támadásba kell lendülnünk a felkelőkkel szemben”, idézi a Newsweek a Pentagon egyik magas rangú hivatalnokát. „A titkos akciók egyik célja lenne, hogy világossá tegyük a szunnita lakosságnak, következmények nélkül nem lehet a felkelőket támogatni. Eddig a szimpatizánsok semmilyen árat sem fizettek a terroristák támogatásáért. Ezen változtatnunk kell” – mondta a meg nem nevezett hírforrás. A titkos akciók egyik leghatározottabb támogatója a Newsweek információi szerint az iraki miniszterelnök, Ijad Allávi. Eddig még nem született döntés a magazin szerint a Salvador-Opcióról.
Egy jól kiképzett rendőrség az amerikai csapatkivonás előfeltétele lenne, az eddigi eredmények azonban elkeserítőek. Ugyan több mint 120 ezren jelentkeztek rendőrnek, katonának és határőrnek, de ezek az egységek rosszul felszereltek és alig motiváltak. Nem utolsó sorban azért, mert időközben a felkelők kedvelt célpontjaivá váltak. Az iraki biztonsági erők több mint 1300 tagját gyilkolták meg eddig a lázadók.
Hamarosan bejelentést tesz Orbán Viktor