Magyarország szeretné elérni, hogy az EU és Ausztrália a készülő kétoldalú bormegállapodásban is rögzítse, a tokaji megjelölés földrajzi eredetnevet jelent, s mint ilyen védettnek számít – tudta meg a Világgazdaság. Az egyezmény tervezetében ugyanis nem kap megfelelő védelmet a magyar tokaji: a dokumentum mai formájában engedélyezné, hogy Ausztrália Tokay néven továbbra is előállítson és forgalmazzon borféleséget belföldön, harmadik országokban és esetleg – a további tárgyalások függvényében – az EU-ban. Ma újabb tárgyalás lesz.
Magyar vélemények szerint az ausztrál Tokay nem eredetnevet (szőlőfajtát) jelöl, hanem borelőállítási technikát, márkanevet, így nem élvezhet földrajzi védettséget. Az ausztrál márkanév azt takarja, hogy a borhoz mesterséges alkotóelemeket adagolnak, s így édes italt nyernek. Canberra viszont a többi között a Világkereskedelmi Szervezet idevonatkozó – a földrajzi eredetnevek védelmét is ellátó – szellemi tulajdonvédelmi TRIPS-egyezményére hivatkozik. Ám Budapest szerint borelőállítási technológiára, márkanévre nem vonatkoznak a TRIPS-felmentések.
Magyarország szeretné elérni, hogy a tokaji kapja meg ugyanazt a védelmet az EU-ausztrál bormegállapodásban, mint amilyet az biztosítana más fontos európai borászati termékeknek (Portói, Champagne, Sherry, Chablis). Ezek egy-három éves átmeneti időszak után teljes védettséget élvezhetnének az ausztrál versenytársakkal szemben az európai és az ausztrál piacon.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) a leghatározottabb fellépést sürgeti a magyar borászati érdekek védelmében- közölte Urbán András, a szervezet főtitkára. Az elfogadható döntés az lenne, ha Ausztrália sem az EU-ba, sem harmadik országokba nem exportálhatna bort Tokay megnevezéssel. Egyfajta kompromisszumként szóba jöhet, hogy saját belpiacán továbbra is forgalmazhasson. Ezzel el lehetne kerülni, hogy Ausztrália tönkretegye a magyar tokaji borkülönlegességek nemzetközi piaci pozícióit.
A decemberben megtartott legutóbbi tárgyalási fordulóban nyolc EU-ország értett egyet a magyar állásponttal – áll az agrártárca internetes honlapján. A támogatók között volt Szlovákia, Olasz- és Franciaország is, amelyekkel pedig Magyarországnak szintén van tokaji névhasználati vitája. Ha a magyar tokaji nem kapna megfelelő védelmet, az ellentmondana az 1994-ben kötött magyar-EU bormegállapodásnak, amely a megnevezés unión belüli használatát Magyarország számára engedi meg. Utóbbi tartalmazza azt is, hogy az olasz és a francia termelők 2007-től már maguk sem használhatják a tokajihoz hasonló saját megnevezésüket.
Egyes szakértők szerint számunkra hátrányos precedenst teremtene, ha Ausztrália az EU-tól megkapná a névhasználati engedélyt. Ez esetben ugyanis fennállna a veszélye annak, hogy a szlovák, olasz és a francia gazdák is kérik majd a Magyarországnak eddig kedvező névhasználati döntés felülvizsgálatát Brüsszeltől.
Forrás: Világgazdaság

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé