Kettős állampolgárság helyett autonómia

Közjogi tartalmat kell adni a határon túli magyar fogalomnak, és a kettős állampolgárság helyett az autonómia törekvéseket kell támogatnunk – közölte Gyurcsány Ferenc. A közszolgálati rádiónak adott interjúban a miniszterelnök szólt a Fészekrakó-programról és a kibővített létszámú monetáris tanács tagjainak kiválasztásáról is.

MNO
2005. 01. 11. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azzal kapcsolatban, hogy a határon túli magyar vezetőknek küldött levelében azt írja: a magyar kormány a kettős állampolgársággal szemben az autonómia törekvéseket tudja támogatni, elmondta: az előbbivel összefüggésben született egy népszavazási döntés, amely szerint Magyarországon az emberek 82 százaléka és a kormány sem támogatta az indítványt. Hozzátette: az egyes határon túli magyar régiókban eltér egymástól az autonómiára vonatkozó igény, úgyhogy a kérdést óvatosan kell kezelni, de alapvetően pozitívan kell hozzáállni.

A miniszterelnök úgy véli, el kell oszlatni azokat a félelmeket, amelyek szerint az autonómia a nemzeti szeparatizmusnak az előszobája, és erről meg kell nyugtatni a szomszédos országok vezetőit. Hozzáfűzte: az autonómia első számú feltétele a jó szomszédsági kapcsolat. Eszerint Magyarországnak a környező országokkal kiegyensúlyozott, nyugodt, nem a múlt sérelmeiről, hanem a közös jövő lehetőségeiről és felelősségéről szóló kapcsolatot kell ápolnia – mondta.

Az alkotmányban közjogi tartalmat kívánunk adni a határon túli magyar fogalomnak annak érdekében, hogy létrejöjjön az a jogi keret, amely szerint a határon túl élő magyarok megkaphatják az útlevelet, amelyre vágynak. Vegyük komolyan a Fidesz elnökének a kampányban elhangzó szavait, hogy ez a kérdés valójában az útlevélről szól. Azért van szükség a közjogi kapcsolatra, hogy ez lehetővé váljon. Ez hasonló a nagy-britanniai helyzethez, ahol a gyarmatokról származók szabad beutazási lehetőséggel, saját útlevéllel rendelkeznek, de nem élveznek másfajta jogot – állította a miniszterelnök.

Elmondta, a kormány készített egy jelentést a letelepedés, bevándorlás és a honosítás szabályrendszeréről. Hozzátette: a helyzet elkeserítő, mivel nagyon sok emberi megaláztatást, elképesztő mennyiségű bürokratikus munkát rónak azokra, akik magyar nemzetiségűként állampolgárságot kívánnak szerezni. Ezért változtatási programnak kell születnie, amelyet egy kormánypárti politikus fog elkészíteni március 31-ig.

Újságírói felvetésre, miszerint a sem a nemzeti vízum, sem a Szülőföld-program előtt nem egyeztettek a határon túliakkal, elmondta: a javaslatait a nyilvánosságnak és a közvetlenül érdekelteknek mondja el, és a nyilvánosság előtt zajlik majd az egyeztetés. Hozzáfűzte: kérte a határon túli magyaroktól, hogy nevezzék meg azokat a szakértőket, akikkel el lehet kezdeni a konzultációt, és felszólította őket, hogy hagyják abba a politikai hangulatkeltést.

Gyurcsány Ferenc szólt arról, hogy a határon túli magyarok akaratát az állampolgárság alanyi jogon való megadását illetően nem tudja támogatni a magyar nemzet többsége, ezért azt nem képes a kormány közös nemzeti akarattá formálni. Hangsúlyozta: belátható időn belül nem lát olyan okot, ami miatt a magyar többségi vélemény és a kormány véleménye megváltozna.

A miniszterelnök a Fészekrakó-programmal összefüggésben elmondta: átalakították a kamattámogatás rendszerét annak érdekében, hogy ne a legmagasabb jövedelműeknek járjon a segítség. Hozzátette: a szociálpolitikai kedvezményt két gyerek esetében 2 millió 400 ezerre emelték. Emellett az állam garanciát vállal azok helyett, akiknél a lakás nem elegendő fedezet, illetve a jövedelem sem elég meggyőző. – Most úgy látom, hogy a legmagasabb jövedelműeken kívül valamennyi társadalmi csoportban javul a fiatalok lakáshoz jutási esélye. Magyarországon önerő nélkül tudnak ma elindulni a fiatalok, és mind a 800 ezer közalkalmazott is – közölte Gyurcsány.

Az interjú során szóba került a monetáris tanács is, amellyel kapcsolatban a miniszterelnök elmondta, hogy már folyik a tagok kiválasztása, és január végéig lezárulhat a felkérés folyamata.
Gyurcsány Ferenc olyan szakembereket szeretne a feladatra felkérni, „akiknek szakmai megbízhatóságához, tekintélyéhez kétség sem fér, és akik a magyar monetáris politika alakításában egészen biztosan élvezni fogják az ehhez értő szakmai közvélemény bizalmát„. Ugyanakkor a neveket még nem kívánta nyilvánosságra hozni. – Nevet akkor mondok, miután végeztünk ezzel a folyamattal, és a jegybank elnökét, miután a véleményét erről az ügyről meg kell, hogy hallgassam, erről tájékoztattam – közölte a miniszterelnök.

Forrás: Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.