Külföldi médiamanipuláció Romániában?

A Die Wochenzeitung arról ír, miként avatkozik be profitszempontok alapján a svájci Ringier kiadó Romániában lapjai szerkesztésébe. Nem sokkal a novemberi parlamenti választások előtt az egyik lap a PSD elnökségi ülésének titkos jegyzőkönyveit hozta nyilvánosságra, amelyen magas rangú kormányzati tényezők vettek részt, és egy tervezett médiamanipulációkról értekeztek – írja a Die Wochenzeitung.

2005. 01. 14. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Wochenzeitung (woz.ch)

A zürichi hetilapnak René Wormi Gyorsan új embereket hozni a hajóba címmel küldött tudósítást arról, miként avatkozik be profitszempontok alapján a svájci Ringier kiadó Romániában lapjai szerkesztésébe. A svájci kiadó menedzsereivel nem kívánnak többé együttdolgozni, ezért független romániai napilap, az „Evenimentul Zilei” szerkesztősége megkezdi exodusát.

Traian Basescu román elnök december 14-én még együtt ünnepelte győzelmét, az őt oknyomozó riportjaival a hatalomba segítő lap szerkesztőségével. Ezt a pillanatot a szociáldemokraták részéről érkező legkeményebb fenyegetések és nyomásgyakorlási kísérletek előzték meg. A zürichi kiadó, Michael Ringier 2003 novembere birtokolja az „Evenimentul Zilei-t” és vállalkozásával 1993 óta van jelen a Romániában.

Az újságírókat megdöbbentette, amikor a Ringier Kiadó romániai vezetése december évégén a főszerkesztőt, Dan Turturicat büntetésből áthelyezte, mivel szembekerült a menedzsment elvárásaival. Már 2004 szeptemberében botrányos körülmények között távolította el a kiadó vezetése az előző főszerkesztőt, Cornel Nistorescut, aki az egykori bulvárlapból a kritikus politikai újságírás referencialapjává tette az újságot.

2004-ben az „Evenimentul Zilei” szalagcímeivel komolyan hozzájárult Traian Basescu győzelméhez, akinek választások előtti jelenléte az amúgy főként a szociáldemokraták által ellenőrzött médiában viszonylag alacsony volt. Nem sokkal a novemberi parlamenti választások előtt a lap a PSD elnökségi ülésének titkos jegyzőkönyveit hozta nyilvánosságra, melyen magas rangú kormányzati tényezők vettek részt.

A jegyzőkönyvek tanúsága szerint a tervezett médiamanipulációkról értekeztek, valamint politikai szövetségeseik ellen folyó büntetőeljárásokról. Az írás megjelenése után PSD kétségbeesetten próbálta meg felvásárolni a lapot. Számos más korrupciós botrányt is felderítettek, többek között a PSD pártigazgatójának Corneliu Iacobovnak a szerepét két olajfinomító szisztematikus kifosztásában.. 2004. novemberében a Nastase-kormány rendelettel engedte el az eladósodott cég közel 400 millió eurós állami tartozásait.

A szakadékok immár áthidalhatatlannak tűnnek, hiszen a szerkesztőség szerint a sorozatos személycserék – január 7-én a főszerkesztő-helyettes is távozott – célja, hogy a PSD-vel szemben megértőbbre, elnézőbbre hangolják a lapot, így részesüljön a kezükben tartott hirdetési piacból. A szerkesztőség azt is feltételezi, hogy a szociáldemokraták megvásárolták Thomas Landoltot, a hét lapot kezében tartó romániai Ringier Kiadó igazgatóját. A gyanút Landolt ama a kampányban tett javaslata táplálja, miszerint mégis sor kerülhetne a legnagyobb kormánypárt és a szerkesztőség között a kötetlen véleménycserét célzó találkozóra.

Personal Magazin (personal-magazin.de)

A személyzeti kérdésekre specializálódott freiburgi szaklap Munkavállalói kilátások 2005-re: derűstől a felhősig címmel tudósít egy internetes közvélemény-kutatás eredményéről, melyben nyolc ország 9062 munkavállalóját kérdezték meg, milyennek látja szakmai lehetőségeit a 2005-ös esztendőben.

A német munkavállalók megosztottak voltak a kérdésben, 27 százalékuk nem vár 2005-ben javulást. Ezzel szemben ugyanennyien gondolják, hogy az új évben érezhető jobbá válik munkájuk. Csak 9 százalék véli úgy, hogy 2005-ben minden marad a régiben. 19 százalékuk készül arra, hogy romlik helyzete és talán munkanélküli lesz, míg17 százalék minimális javulásra készül.

Az európai szomszédságban optimistán tekintenek az idei esztendőre. Ausztriában 41, Lengyelországban 61, Svájcban 36 és Olaszországban 50 százalék vár érezhető javulást munkájában. Franciaországban 35 százalék legalább minimális javulásra készül. Pesszimisták a csehek, ahol a megkérdezettek 27 százaléka fél attól, hogy romolhatnak munkalehetőségei. Magyarországon a válaszadók 42 százaléka aggódik a munkahelyéért.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Hans Magnus Enzensberger A modern halál című írásában szólít fel a svéd író Carl-Henning Wijkmark regényének elolvasására. A hetvenes évek végén megjelentetett , akkor minimális érdeklődést kiváltó műben a nyugati társadalmak elöregedésére keresnek és találnak „megoldást.”

Eszerint a politika nem látván más kiutat, szociális intézkedésnek álcázva tömeges eutanáziaprogramot kíván beindítani. Mint azt Wijkmark regényében egy minisztériumi bürokrata kimondta: „Egészen brutálisan megfogalmazva, több halottra van szükségünk. De hogyan érhetjük el ezt? Módosítanunk kell a halálhoz és az öregedéshez való viszonyt, s nem csak az időseknél. Természetessé kell válnia a halálnak, ha az illető aktív idejének vége. Az öregekkel közösen kell a problémát megoldanunk, s nem ellenükre”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.