Nácik a szocialista pártban

Az egykori nemzetiszocialisták 1945 után ezerszámra nyertek felvételt a szocialista pártba, hogy utána kiemelkedő karriert fussanak be. A bírósági pszichiáter, a szellemileg visszamaradottak meggyilkolásért felelős Heinrich Gross esete mutatja ezt a legtisztábban. A történészek meghatározónak tartják az NSDAP-tagok toborzásában az SPÖ stratégiai megfontolásait – írja a Die Presse.

2005. 01. 14. 8:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív bécsi lap Barna foltok az SPÖ-ben címmel arról ír, miként támogatták a legmagasabb szinten is az osztrák szocialisták egykori nácik álláshoz jutását. Ezerszámra nyertek felvételt 1945 után egykori nemzetiszocialisták a szocialista pártba, hogy utána kiemelkedő karriert fussanak be.

1945 után különösen a „Szocialista Akadémikusok Szövetsége” (BSA) toborzott igen intenzíven egykori náci párttagokat, akiket belépésükért igazoltak, és segítették őket tovább szakmai karrierjük építésében. A bírósági pszichiáter, a szellemileg visszamaradottak meggyilkolásért felelős Heinrich Gross esete mutatja ezt a legtisztábban.

Ma, pénteken mutatja be a BSA elnöke, Caspar Einem az e témában megírt tanulmányt, amelynek elkészítésével ő bízott meg történészeket. A SPÖ elnöke, a későbbi köztársasági elnök, Adolf Schärf éppen úgy mint utódja, Bruno Pittermann többször is beavatkoztak, hogy „kiemelkedő bánásmódot” biztosítsanak egykori náciknak. Hasonlóan járt el az egykori igazságügyminiszter Christian Broda, aki 1965-ben azt is elérte, hogy az osztrák rádió ne sugározzon egy műsort, mely a nagy számú náci múlttal rendelkező állami alkalmazásban álló jogászról tudósított volna.

A történészek meghatározónak tartják az NSDAP-tagok toborzásában az SPÖ stratégiai megfontolásait. A szocialisták – nem utolsó sorban az emigráció és a náci idők miatt – túl kevés diplomással rendelkeztek, így a párt attól tartott, hogy az államigazgatásban szabad posztokat majd a konzervatív néppárt foglalja el.

Érdekes módon a párt egykor meghatározó szárnya, Adolf Schärf és Oskar Helmer köre „egyáltalán nem tett semmit”, hogy a Hitler által elüldözött – gyakran zsidó – pártfunkcionáriusokat visszahozza, áll az korszakot értékelő összeállításban. Egyrészt attól tartottak, hogy a politikai konkurencia visszatér, másrészt a szocialista vezetés félt, hogy a lakosságnál nem igazán lennének sikeresek a zsidó pártvezetők, mivel a nagy pártok között akkoriban kirobbant a küzdelem az egykori nácikért, ami magában hordozta az SPÖ stratégák számára az ex-nemzeti szocialisták BSA-ba történő integrálásának előnyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.