Egyértelműen MSZP közelbe került a korábban burkolt pártbefolyás alatt álló Népszava: a napilapot kiadó Editorial Vagyonkezelő és Tanácsadó Kft. új tulajdonosa a 3 millió forint törzstőkéjű békéscsabai Békés Project Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. (BP). Az 1998-ban alakult, 2003-ban mindössze 500 ezer forint árbevételt elért BP-t a békéscsabai Bodor Tibor, a Miniszterelnöki Hivatal jelenlegi főcsoportfőnöke, a felesége révén a viharsarki kötődésű Kiss Péter kancelláriaminiszter jó ismerőse, illetve Botos Mihály ügyvéd hozta létre.
Botos helyben nagy befolyású irodáját baloldali „vonzalmúnak” mondják a megyei közélet ismerői, a jogász képviselte például a „búzaégetőként” elhíresült Karsai József MSZP-s honatyát az Agrograin Rt. vezetőivel szembeni perben (utóbbiak Karsai némely kijelentését sérelmezték), illetve a szintén MSZP-s Tóth Károly országgyűlési képviselőt, akit Kövér László (Fidesz-MPSZ) perelt be.
A többségi tulajdonos Bodor a jelek szerint a mozgalomban talált vevőt a kft.-nek, amelyet tavaly nyáron vásárolt meg az érdi Simon Dénes, illetve – kisebbségi tulajdonosként – a budapesti Bodrogi Margaréta. A 33 éves, jogász végzettségű, az MSZP gazdasági munkacsoportjában tevékenykedő Simon korábban formálisan is a párt parlamenti frakciójánál tanácsadóskodott, a kapcsolat azóta sem szakadt meg. Az állami tulajdonú Antenna Hungária Rt. igazgatóságát, illetve az Elmib Első Magyar Infrastruktúra Befektetési Rt. felügyelőbizottságát is erősítő, s eközben – pártszakértő kollégájával, Varga Andrással közös – tanácsadócéget működtető Simon „főállásának” a Horizont Rt. vezérigazgatósága tűnik.
A korábban Verestóy Attila, a román parlament szenátora résztulajdonában volt, jelenleg vaduzi off-shore érdekeltségű rt. egy állami tulajdonú, az MSZP-székház szomszédságában található Köztársaság téri épületben kínál bérbe irodákat a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal kötött megállapodás alapján.
A másik BP-tulajdonost, Bodrogit a pártközpont telefonján lehet utolérni, róla azt tudni, több pártvezető, köztük egy időben Puch László pénztárnok mellett dolgozott titkárnőként.
A BP nem sokkal Simonék belépése után, tavaly szeptemberben 25 százalékos tulajdont szerzett a Vasárnapi Híreket megjelentető VH Kiadó Kft.-ben, majd december végén megvásárolta az Editorialt. Utóbbi ügylettel kapcsolatban csak a volt közvetett tulajdonos, Bonyár Miklós közleménye ad támpontot, miután az Editorial gazdája a cégnyilvántartás szerint továbbra is a Bonyár előtti két tulajdonos, Börcsök Dezső és felesége. Miközben ugyanis Bonyár december 22-én tudatta az MTI-vel, hogy eladta a kiadót, a cégbíróság öt nappal később érkeztette a kérelmet arról, hogy több mint fél évvel korábban, 2004 tavaszán megvásárolta azt, az eladásról pedig még nem nyújtottak be változásbejegyzést.
Egyelőre azt sem tudni, mi lesz Bonyár egyéb médiaérdekeltségeinek – a Képes Újság, Fürge Ujjak, valamint a Diéta & Fitnesz magazin – a sorsa, ezekről ugyanis lapzártánkkor még tárgyalások folytak.
Bizonyosnak tűnik a Vasárnapi Hírek és a Népszava közös kiadói irányítása, amit a VH Kft.-t vezető, egykor a Magyar Hírlapnál dolgozott Ács György vezényel majd, azzal, hogy – mint a HVG-nek elmondta – „a lehető legszabadabb kezet” biztosítja Németh Péter Népszava-főszerkesztőnek, akiben, úgymond, nagy a bizalma.
Pártkörökben – ahol a nevük elhallgatását kérve nyilatkozó, vezető tisztséget viselő MSZP-sek egyike sem cáfolta befolyásukat a napilapra – némiképp árnyalja a képet, amennyiben sokallják a költségeket, illetve a Németh által vezető beosztásba leigazolt újságírók, szerkesztők számát.
A BP megfontolásait ismerők szerint a tervek között szerepel egy reklámcég alapítása is, amely a baloldallal lojálisnak remélt sajtótermékek hirdetési ügyeit intézné. A gazdasági ésszerűsítést szintén fontosnak tartó Ács ugyanakkor azt hangsúlyozta, tapasztalata szerint eredményesebb a munka, ha a kiadó saját, elkötelezett hirdetésszervezőket alkalmaz, mintha külső vállalkozást bíz meg.
Forrás: HVG

Elkezdődött az ÁGOTA Országos Gyermekvédelmi Szabadegyetem és Konferencia