Népszava, a párt szava?

Az MSZP gazdasági kabinetjének egyik tagja és Puch László pártpénztárnok volt titkárnője közvetett tulajdonosai lettek a Népszava kiadójának. Közös cégük befektetett a Vasárnapi Hírekbe is, s baloldali médiacsoportban gondolkodik – adta hírül a HVG. A név nélkül nyilatkozó MSZP-sek nem cáfolták a befolyást a lapra.

MNO
2005. 01. 13. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelműen MSZP közelbe került a korábban burkolt pártbefolyás alatt álló Népszava: a napilapot kiadó Editorial Vagyonkezelő és Tanácsadó Kft. új tulajdonosa a 3 millió forint törzstőkéjű békéscsabai Békés Project Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. (BP). Az 1998-ban alakult, 2003-ban mindössze 500 ezer forint árbevételt elért BP-t a békéscsabai Bodor Tibor, a Miniszterelnöki Hivatal jelenlegi főcsoportfőnöke, a felesége révén a viharsarki kötődésű Kiss Péter kancelláriaminiszter jó ismerőse, illetve Botos Mihály ügyvéd hozta létre.

Botos helyben nagy befolyású irodáját baloldali „vonzalmúnak” mondják a megyei közélet ismerői, a jogász képviselte például a „búzaégetőként” elhíresült Karsai József MSZP-s honatyát az Agrograin Rt. vezetőivel szembeni perben (utóbbiak Karsai némely kijelentését sérelmezték), illetve a szintén MSZP-s Tóth Károly országgyűlési képviselőt, akit Kövér László (Fidesz-MPSZ) perelt be.

A többségi tulajdonos Bodor a jelek szerint a mozgalomban talált vevőt a kft.-nek, amelyet tavaly nyáron vásárolt meg az érdi Simon Dénes, illetve – kisebbségi tulajdonosként – a budapesti Bodrogi Margaréta. A 33 éves, jogász végzettségű, az MSZP gazdasági munkacsoportjában tevékenykedő Simon korábban formálisan is a párt parlamenti frakciójánál tanácsadóskodott, a kapcsolat azóta sem szakadt meg. Az állami tulajdonú Antenna Hungária Rt. igazgatóságát, illetve az Elmib Első Magyar Infrastruktúra Befektetési Rt. felügyelőbizottságát is erősítő, s eközben – pártszakértő kollégájával, Varga Andrással közös – tanácsadócéget működtető Simon „főállásának” a Horizont Rt. vezérigazgatósága tűnik.

A korábban Verestóy Attila, a román parlament szenátora résztulajdonában volt, jelenleg vaduzi off-shore érdekeltségű rt. egy állami tulajdonú, az MSZP-székház szomszédságában található Köztársaság téri épületben kínál bérbe irodákat a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal kötött megállapodás alapján.

A másik BP-tulajdonost, Bodrogit a pártközpont telefonján lehet utolérni, róla azt tudni, több pártvezető, köztük egy időben Puch László pénztárnok mellett dolgozott titkárnőként.

A BP nem sokkal Simonék belépése után, tavaly szeptemberben 25 százalékos tulajdont szerzett a Vasárnapi Híreket megjelentető VH Kiadó Kft.-ben, majd december végén megvásárolta az Editorialt. Utóbbi ügylettel kapcsolatban csak a volt közvetett tulajdonos, Bonyár Miklós közleménye ad támpontot, miután az Editorial gazdája a cégnyilvántartás szerint továbbra is a Bonyár előtti két tulajdonos, Börcsök Dezső és felesége. Miközben ugyanis Bonyár december 22-én tudatta az MTI-vel, hogy eladta a kiadót, a cégbíróság öt nappal később érkeztette a kérelmet arról, hogy több mint fél évvel korábban, 2004 tavaszán megvásárolta azt, az eladásról pedig még nem nyújtottak be változásbejegyzést.

Egyelőre azt sem tudni, mi lesz Bonyár egyéb médiaérdekeltségeinek – a Képes Újság, Fürge Ujjak, valamint a Diéta & Fitnesz magazin – a sorsa, ezekről ugyanis lapzártánkkor még tárgyalások folytak.

Bizonyosnak tűnik a Vasárnapi Hírek és a Népszava közös kiadói irányítása, amit a VH Kft.-t vezető, egykor a Magyar Hírlapnál dolgozott Ács György vezényel majd, azzal, hogy – mint a HVG-nek elmondta – „a lehető legszabadabb kezet” biztosítja Németh Péter Népszava-főszerkesztőnek, akiben, úgymond, nagy a bizalma.

Pártkörökben – ahol a nevük elhallgatását kérve nyilatkozó, vezető tisztséget viselő MSZP-sek egyike sem cáfolta befolyásukat a napilapra – némiképp árnyalja a képet, amennyiben sokallják a költségeket, illetve a Németh által vezető beosztásba leigazolt újságírók, szerkesztők számát.

A BP megfontolásait ismerők szerint a tervek között szerepel egy reklámcég alapítása is, amely a baloldallal lojálisnak remélt sajtótermékek hirdetési ügyeit intézné. A gazdasági ésszerűsítést szintén fontosnak tartó Ács ugyanakkor azt hangsúlyozta, tapasztalata szerint eredményesebb a munka, ha a kiadó saját, elkötelezett hirdetésszervezőket alkalmaz, mintha külső vállalkozást bíz meg.

Forrás: HVG

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.