Az elmúlt hónapokban a jobboldali-konzervatív Fidesz elveszítette a közvéleménykutatásokban eddigi vezető szerepét. (A valóság ezzel szemben az, hogy a Fidesz támogatottsága tavaly egész évben felülmúlta az MSZP-ét – MNO.) Az új miniszterelnök ellopja öntől a show-t. Ez rossz ómen a 2006-os választások előtt?
A választásoknál sokkal fontosabb a gazdaság állapota. Az árak emelkednek, s a mindennapok egyre nehezebbek. Ha az új miniszterelnök ezen változtatni tud, akkor boldog lennék.
A fő probléma a költségvetési hiány. Hogyan lehet ezt csökkenteni?
A deficitnél is nagyobb probléma a költségvetési politika kiszámíthatatlansága. A kormány a 2004-es évre vonatkozó deficit előrejelzéseit 3,8-ról 5,2 százalékra módosította, de mindenki tudja, hogy az 6 százalék fölötti. Ez tönkreteszi a polgárok és a befektetők bizalmát. A hiány csökkentése érdekében le kell építenünk a bürokráciát, csökkenteni az inflációt, s mindenekelőtt nagyobb gazdasági növekedésre van szükségünk – hét százalékra, mint másutt. Az utolsók vagyunk Közép-Európában.
Miként kell a növekedést felpörgetni?
Mindenek előtt masszív adócsökkentéssel. Nézze meg Szlovákiát, Csehországot és Romániát. Mindenütt csökkentik az adókat, hogy befektetőket csábítsanak az országba, nélkülük nincs növekedés. De nem csak a vállalkozásokat terhelő adókat kell csökkenti, hanem a jövedelemadót és az ÁFÁ-t is.
Az ön számára Szlovákia egységes adókulcsa mintának számít?
Minden jelentős adócsökkentés költségvetési kockázatokat hordoz magában. Mi szerencsések vagyunk, hogy Szlovákia előremegy, és mi tanulmányozhatjuk a példáját. Eddig úgy tűnik, hogy működik, és nem okozott hiányt. De én nem kívánok ilyen radikális lenni. Magyarország számára jobb lenne megkülönböztetni a jövedelemadót és nyereségadót.
De akkor önöknek is csökkenteni kell a szociális kiadásokat.
Nem hiszem. Az adócsökkentés magasabb növekedést és ezáltal nagyobb adóbevételeket hoz magával. Nem szabad az embereket megijeszteni, gazdasági reformokat nem lehet keresztülvinni a nyilvánosság támogatása nélkül, különben a közgazdászok is irányíthatnák az országot.
Ezt nevezik populizmusnak.
A kormányoknak nem szabad állandóan a következő választásokra figyelniük, de nem lenne bölcs, minden politikai szempontot kifelejteni a gazdaságpolitikából. A gazdaság önmagában nem szolgálja az embereket. Nem véletlen, hogy mi, politikusok létezünk. A világnak szüksége van ránk.
A népszerűtlensége okán ellenzi ön a privatizációt?
Ez nem népszerűség, hanem szükségesség kérdése. A privatizáció kiváló eszköz volt egykor a piacgazdaság magyarországi bevezetésére. Ennek vége. Nálunk a gazdaság több mint 90 százaléka magánkézben van, magasabb ez az arány, mint Németországban, Franciaországban, Olaszországban és Ausztriában. Most megállhatunk és bevárhatjuk, amíg mások utolérnek. Akkor vitatkozhatunk a magánosítás folytatásáról, addig azonban nem.
Miként zajlott Magyarország számára az uniós tagság első hét hónapja?
Sajnos a kormány nem használta ki a lehetőségeket. De pozitívan kell néznünk: az első hat hónapban a magyar gazdaság nem omlott össze. A gazdaság erősebb, mint arra sokan számítottak. Csak a mezőgazdaság területén vannak gondjaink, ott számos családi vállalkozás ment tönkre. Ennek oka, hogy a kormány nem fizette ki azokat a támogatásokat, amelyeket EU szabályozás engedélyez. A szomszédok a 25 százalékos EU-támogatás mellé még további 30 százalékot fizetnek saját költségvetésükből. Magyarország ezt nem teszi.
A magyarok, akik Ausztriában szeretnének dolgozni továbbra is megszorításokkal kell, hogy szembenézzenek. Ezek feloldása sürgős ügy?
Ez az osztrákok dolga, de azt ajánlom önöknek, hogy tanulmányozzák az elmúlt hónapok tapasztalatait. Önöknél is számos bővítési félelem létezett, de egyik pesszimista jóslat sem vált valóra. Ha nincs ok a félelemre, miért ne lehetnének bátrak?
Milyen gyorsan vezesse be Magyarország az eurót?
A kormányom 2006-ig szerette volna elvezetni az országot a valutaunióig, s jól haladtunk. A jelenlegi kormány hibái miatt a határidőt ismételten kitolták, legutóbb 2010-re. De a jelenlegi politika mellett ez sem tartható. Mindent el kell követnünk, hogy ezt 2010-re elérjük, de ez is merész célnak tűnik.
Hamarosan bejelentést tesz Orbán Viktor