A román kulturális miniszter törvénytelennek minősítette hétfőn Koltay Gábor Trianon című dokumentumfilmjének romániai vetítéseit. A tárcavezető Mona Musca azzal indokolta kijelentését, hogy az említett alkotás nem szerepel a romániai filmjegyzékben. Az ország filmszínházaiban pedig, csak kizárólag minősítő bizonyítvány alapján lehet filmet vetíteni. A miniszter utasítására az országos mozivállalat feljelentést tett a belügyminisztériumnál.
Azokban a városokban, ahol a dokumentumfilmet már bemutatták vizsgálatot indítanak. Az illetékesek arra kíváncsiak, hogy a film milyen körülmények között került bemutatásra. A román művelődési tárca megemlíti azt is, hogy 1200 eurótól 6000-ig terjedő pénzbüntetés róható ki, ha bizonyítvánnyal nem rendelkező alkotást vetítenek le romániai közintézményekben – közölte a Magyar Rádió. Információik szerint Koltay Gábor filmjét nem mozikban, hanem kulturális rendezvényeken, közösségi, alapítványi termekben vetíti az Erdélyi Magyar Ifjak szervezet, összesen hét erdélyi városban, szerdán például Marosvásárhelyen. A közönség azt a változatot láthatja, amelyet Magyarországon csak az Uránia mozi tűzött műsorára.
A kronika.ro szerint rég nem tapasztalt érdeklődés övezte hétvégén a film erdélyi bemutatóját. Kolozsváron és Sepsiszentgyörgyön szűknek bizonyult a terem, sokan állva nézték végig a dokumentumfilmet, és nagyon sokan be sem jutottak a vetítésre. Azokon a helyszíneken, ahol szűknek bizonyult a terem, a vetítéseket megismétlik.
A film rendezője, Koltay Gábor és Raffay Ernő történész a vetítés után beszélgetett a közönséggel. A sepsiszentgyörgyi találkozón elhangzott, sem a magyar közszolgálati televízió, sem a Duna Televízió nem tűzte műsorára a tizenkét részből álló filmsorozatot. Koltay elmondása szerint márciusban már a műsorújságban is megjelent az MTV-s vetítés időpontja, ám letiltották a filmet – közölte a kronika.ro. Hozzátette: ezt követően dühében vágta meg a kétórás változatot, amelyet most láthat az erdélyi közönség.
– Trianon nem egy múltba vesző történelmi esemény, hanem 85 éve tartó történelmi folyamat. Ha szeretnénk megérteni mindazt, ami Magyarországon történt, őszintén kell beszélnünk róla – fogalmazott Koltay. Véleménye szerint Trianon nem jobb-, vagy baloldali kérdés, hanem az egész magyar nemzet ügye, ám magyar nemzet már régóta nem létezik. Nincs nemzettudat, nincs történelmi szemlélet, hiányoznak az alapvető történelmi alapismeretek – fejtette ki Koltay, aki mindezt a 20. század rendszerváltozásainak többszöri agymosásával magyarázta. – Fel kell dolgoznunk a XX. század történelmét, ha tudni akarjuk, honnan jövünk, miben élünk, és hová tartunk – hangsúlyozta. Véleménye szerint sok politikacsinálónak nem érdeke, hogy tisztán lássunk a Trianon-kérdésben, és a decemberi népszavazás intő jel volt e szempontból. – Egy film nem tud semmit megváltoztatni, de elindíthat bizonyos gondolatokat, hozzájárulhat a homály tisztulásához – fogalmazott a rendező, és azt is kifejtette, rendületlenül bízik a magyar nemzet újraszületésében.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben