Az új rendszer célja, hogy a rászorultság függvényében a többgyermekes, alacsonyabb jövedelmű családokat részesítse előnyben. A jelenlegi rendszer adójóváírás részét ugyanis a szegényebb rétegek nem képesek kihasználni, a rendszeres gyermekvédelmi támogatásból részesülők száma pedig jóval alacsonyabb az indokoltnál. Az ellátásokra fordított források 56 százaléka jut családi pótlékra, 30 százaléka adókedvezményre és 14 százaléka rendszeres gyermekvédelmi támogatásra – írja a Napi Gazdaság.
Várhatóan az e három támogatási elemre fordított összeg forrásainak összegyűjtésével és azok újraelosztásával egységes támogatási rendszert valósítana meg a kormány.
A kormány a következő hetekben beterjeszti azt a javaslatát, amely a fejlesztési források elosztásának elvét a hátrányos helyzetű térségek javára módosítja – jelentette be Gyurcsány Ferenc kormányfő szombaton az MSZP baloldali tömörülés platformja előtt. A javaslat szerint a források elosztása során háromszoros súlyt kapna a település, a kistérség, a régió fejletlensége, és csak egyszeres súlyt a lélekszám.
A költségvetés jelenlegi helyzete miatt a támogatási kiadások növelése nem valószínű, amelynek következtében az alacsonyabb jövedelműek támogatása csak a magasabb jövedelműek szubvenciójának csökkentésével érhető el. Kiss Péter kancelláriaminiszter szerint mintegy 400 milliárd forintos átrendezés várható a családtámogatásban a magas jövedelműektől az alacsony jövedelműek felé. Kérdés, hogy ez milyen mértékben fogja érinteni a középosztálybelieket és a felsőbb rétegeket. A főbb pillérekről a koalíciós partnerek már egyeztettek, a változások legkorábbi életbelépéseként 2006. január elsejét jelölték meg.
Szombati ülésén a kormány több döntést hozott. Az úgynevezett Prémium évek kiterjesztése nyomán a közszférán kívül a versenyszektorban dolgozók is beléphetnek a programba, amellyel a kormány a 25 éves vagy annál régebbi munkaviszonnyal rendelkező, 50 év feletti munkavállalókat kívánja segíteni.
A számítások szerint ez 2006-ban 114 millió, 2007-ben 560 millió, 2008-ban 1,1 milliárd, 2009-ben pedig mintegy 3 milliárd forintba kerül. Ezentúl felnőttképzési támogatásban kizárólag olyan intézmények részesednek, amelyek vállalják a mukanélküliek foglalkoztatását, illetve vállalják a továbbfoglalkoztatást.
A kabinet döntése szerint részben vagy egészben kizárják azokat a cégeket az állami pályázatokból, amelyek bizonyítottan megsértették a foglalkoztatási szabályokat. Szigorítanák a beruházók adatközlési kötelezettségeit is, a szabályokat megsértő vállalatokat pedig öt évre zárnák ki a közbeszerzési eljárásokból.
Ezentúl külföldiek is kaphatnak alkalmi munkavállalói könyvet. E lehetőséggel a magyar állampolgárok külföldi hozzátartozói, valamint a mezőgazdaságban foglalkoztatott külföldiek is élhetnek majd.

Ismét beszorult egy gyerek az 56-os emlékműbe Zuglóban – videón a mentés