Gyurcsány bejelenti a családtámogatások szűkítését?

A száz lépés program újabb lépéseit ismerteti ma a parlamentben napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A szombati kormányülésen döntött a kormány egy „méltányosabb és igazságosabb” családtámogatási rendszer bevezetéséről – idézi a Napi Gazdaság László Boglár kormányszóvivőt.

MNO
2005. 05. 23. 8:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új rendszer célja, hogy a rászorultság függvényében a többgyermekes, alacsonyabb jövedelmű családokat részesítse előnyben. A jelenlegi rendszer adójóváírás részét ugyanis a szegényebb rétegek nem képesek kihasználni, a rendszeres gyermekvédelmi támogatásból részesülők száma pedig jóval alacsonyabb az indokoltnál. Az ellátásokra fordított források 56 százaléka jut családi pótlékra, 30 százaléka adókedvezményre és 14 százaléka rendszeres gyermekvédelmi támogatásra – írja a Napi Gazdaság.

Várhatóan az e három támogatási elemre fordított összeg forrásainak összegyűjtésével és azok újraelosztásával egységes támogatási rendszert valósítana meg a kormány.

A kormány a következő hetekben beterjeszti azt a javaslatát, amely a fejlesztési források elosztásának elvét a hátrányos helyzetű térségek javára módosítja – jelentette be Gyurcsány Ferenc kormányfő szombaton az MSZP baloldali tömörülés platformja előtt. A javaslat szerint a források elosztása során háromszoros súlyt kapna a település, a kistérség, a régió fejletlensége, és csak egyszeres súlyt a lélekszám.

A költségvetés jelenlegi helyzete miatt a támogatási kiadások növelése nem valószínű, amelynek következtében az alacsonyabb jövedelműek támogatása csak a magasabb jövedelműek szubvenciójának csökkentésével érhető el. Kiss Péter kancelláriaminiszter szerint mintegy 400 milliárd forintos átrendezés várható a családtámogatásban a magas jövedelműektől az alacsony jövedelműek felé. Kérdés, hogy ez milyen mértékben fogja érinteni a középosztálybelieket és a felsőbb rétegeket. A főbb pillérekről a koalíciós partnerek már egyeztettek, a változások legkorábbi életbelépéseként 2006. január elsejét jelölték meg.

Szombati ülésén a kormány több döntést hozott. Az úgynevezett Prémium évek kiterjesztése nyomán a közszférán kívül a versenyszektorban dolgozók is beléphetnek a programba, amellyel a kormány a 25 éves vagy annál régebbi munkaviszonnyal rendelkező, 50 év feletti munkavállalókat kívánja segíteni.

A számítások szerint ez 2006-ban 114 millió, 2007-ben 560 millió, 2008-ban 1,1 milliárd, 2009-ben pedig mintegy 3 milliárd forintba kerül. Ezentúl felnőttképzési támogatásban kizárólag olyan intézmények részesednek, amelyek vállalják a mukanélküliek foglalkoztatását, illetve vállalják a továbbfoglalkoztatást.

A kabinet döntése szerint részben vagy egészben kizárják azokat a cégeket az állami pályázatokból, amelyek bizonyítottan megsértették a foglalkoztatási szabályokat. Szigorítanák a beruházók adatközlési kötelezettségeit is, a szabályokat megsértő vállalatokat pedig öt évre zárnák ki a közbeszerzési eljárásokból.

Ezentúl külföldiek is kaphatnak alkalmi munkavállalói könyvet. E lehetőséggel a magyar állampolgárok külföldi hozzátartozói, valamint a mezőgazdaságban foglalkoztatott külföldiek is élhetnek majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.