A végső igazság
Nincsen még végső igazságom – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ma reggel sugárzott interjújában a Kossuth Rádióban, arra a kérdésre: szerinte mi történt az idei érettségin. – Az azért egész biztos részigazság, hogy valakik illetéktelenül elloptak tételeket. Nem magától került ki, valakik itt megsértették a rájuk vonatkozó szabályokat – fűzte hozzá. Kijelentette továbbá: a nyomozás folyik, s nyilván az államigazgatáson belül is tájékozódni kell, „de akikre ez vonatkozhatna, azok ma az érettségivel foglalkoznak”. – Azért nem jó a felelősség kérdését az előtt felvetni, hogy tudjuk, hogy mi történt, mert ez arra az esetre hasonlít, mikor előbb van meg az ítélet, mint a tárgyalás – hangoztatta.
Szili alkalmas
A köztársaságielnök-választással kapcsolatban Gyurcsány Ferenc kijelentette: Szili Katalin, „ha ő fut be”, a köztársaság egységét fogja hivatalából is megtestesíteni. – Személye alkalmas rá, mint ahogyan azt gondolom, hogy attól, hogy Mádl Ferenc egy kormánynak volt a tagja, sőt egy pártot közvetlenül támogató egyesületnek a vezetője, attól még személyében alkalmas a nemzet képviseletére – jelentette ki a miniszterelnök. (Ismeretes: Mádl Ferenc az Antall-kormány minisztere volt, és csak több évvel később választották államfővé.)
Gyurcsány Ferenc levezetése szerint, ha igaz lenne az, hogy aki egy pártban aktív közéleti szerepet vállalt, az „elveszíti képességét” a nemzet képviseletére, akkor minden parlamenti képviselőnek le kellene mondania, és fel kellene oszlatni a pártokat.
Családtámogatás a 100 lépésben
A miniszterelnök szerint az emberek több mint kétharmada úgy véli, hogy a családtámogatási rendszer nem igazságos, és „azoknak ad többet, akiknek amúgy is több van”, és ezt kell most igazságosabbá tenni. Kijelentette: erre vonatkozóan lényegében befejezték az egyeztetéseket a koalíciós pártok szakértői, vezetői. – Szombaton is kormányülést fogunk tartani, éppen azokban a kérdésekben, amelyek a következő hetek napirendjén szerepelnek. Én ezt egy fontos ügynek tartom, és nyilván ezt követően megyünk még tovább addig, amíg tart a tavaszi, nyár eleji politikai szezon, június végéig – fűzte hozzá.
Vitatható örökség
A Benes-dekrétumokkal kapcsolatban a kormányfő azt mondta: a kollektív bűnösség elve ma Európában elfogadhatatlan. A kormány álláspontja pedig az, hogy a Benes-dekrétumok „vitatható örökségei a közös Európának, nem folytatható öröksége és akkor járunk el helyesen, ha mindkét fél tartózkodik attól, hogy ezt az örökséget a többieket bántó és sértő módon a politikai kapcsolatok középpontjába helyezze. Mert ebből csak vita lesz, nem együttműködés, márpedig nekünk nem vitára, hanem együttműködésre van szükségünk – tette hozzá.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben