Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilapban Martin Lutz Az SPD a nagykoalíció gondolatával kacérkodik című írásában foglalkozik a szociáldemokraták túlélési stratégiájával.
Az SPD-n belül szaporodnak azok hangok, amelyek nem zárják ki a szeptemberre tervezett Bundestag-választások után a nagykoalíció lehetőségét. A párt jobbszárnyának számító, úgynevezett Seeheimi-kör szóvivője, Klaas Hübner is megerősítette, hogy „egy nagykoalíció nem jelentene világvégét. Kormányozni sokkal jobb, mint ellenzékben lenni”. Ezzel támogatásáról biztosította a pártelnök Franz Münteferinget, aki szerint nem a zöldek jelentik az SPD egyetlen lehetséges koalíciós társát. Ráadásul az SPD és a CDU/CSU nagykoalícióval egyszerűbb lenne a szövetségi kormány előtt álló komoly feladatokat is teljesíteniük, mint a szövetségi rendszer reformját, az adórendszer leegyszerűsítését és a szociális ellátórendszerek átalakítását.
„A Seeheimi-kör teljességgel nyitott a nagykoalícióra” – hangsúlyozta az SPD Bundestag képviselője, Karl Hermann Haack. Álláspontjuk szerint az újonnan megalakult baloldali párt sikere – melynek 10 százalék körüli támogatottságát mérik a közvélemény-kutatók – akár szükségszerűvé is teheti ezt a megoldást. A nagykoalíció már Willy Brandt idejében – 1966 és 1969 között (a szerk.) – is sikeres volt, mert csak egy ilyen politikai konstellációban lehetséges a nagy társadalmi reformlépések megvalósítása.
Időközben Gerhard Schröder egyre több elvtársa osztja a kancellár azon álláspontját, miszerint a zöldekkel kötött koalíció már nem felel meg az aktuális „társadalmi állapotoknak”, s nem ad választ a magas munkanélküliség és a döcögő belföldi konjunktúra kihívására. Elterjedt vélemény az SPD-n belül, hogy a vörös-zöld projekt hét év után már nehezíti a köztársaság legsúlyosabb problémájának számító munkanélküliség orvoslását. Már május végén az alsó-szászországi tartományi gyűlés SPD frakcióvezetője, Sigmar Gabriel a zöldek szemére vetette, hogy a túlzásba vitt bürokráciával megakadályozták, hogy a szociáldemokraták új munkahelyeket teremtsenek és megőrizzék a régieket.
A Die Welt Több mint kilencmillióan kerültek kapcsolatba a kanabisszal című írásában ismerteti a kábítószer-fogyasztás elleni küzdelem németországi valóságát.
Németországban több mint kilencmillióan kerültek már kapcsolatba kanabisztermékekkel, közülük majd 400 ezren már kábítószerfüggőnek tekinthetőek – nyilatkozta a szövetségi kabinet kábítószermegbízottja, a szociáldemokrata Marion Caspers-Merk, a berlini és párizsi kormány közös rendezvényén. „Végre fel kell adni azt a legendát, hogy a kanabisz nem vált ki függőséget, és kevésbé veszélyes, mint az alkohol.”
Egyre többen szenvednek a kanabisz fogyasztásának következményeitől – hangsúlyozta Caspers-Merk. E kábítószer fogyasztása pszichotikus szimptómákhoz és az agy hosszú távú károsodásához vezethet, amely többnyire a megfigyelő- és koncentrálóképesség hanyatlásában nyilvánulhat meg. A 18 és 29 év közötti korcsoportban a kanabisz fogyasztásának elterjedtsége 1992 óta 2,7-szeresére növekedett.
Az Egészségügyi Felvilágosítás Szövetségi Központja (BZgA) szerint minden harmadik 12-25 esztendő közötti német fiatal már kapcsolatba került illegális kábítószerekkel, mint a marihuána és a hasis. 1979-ben még csak a fenti korosztály 16 százaléka rendelkezett kábítószeres tapasztalatokkal. Caspers-Merk felszólította a tartományokat – ezek illetékesek az oktatás kérdésében –, hogy teljesen tiltsák be az iskolai dohányzást is.
Bemutatjuk Bencét, Magyar Péter riporterekre rátámadó testőrét