Az EU saját vizsgáit sem képes sikeresen teljesíteni, miközben mások felett ítélkezik

A Nézőpont Intézet bemutatta Brüsszelben első nemzetközi jelentését, amely az Európai Unió intézményeinek jogállamisági helyzetét vizsgálja. Az eseményen Kavecsánszki Ádám és Mráz Ágoston Sámuel éles kritikát fogalmazott meg az EU belső működéséről, rámutatva a demokratikus és jogállamisági hiányosságokra.

2024. 11. 19. 18:45
Mráz Ágoston és Zemplényi Lili
Mráz Ágoston és Zemplényi Lili Fotó: Biró Réka
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nézőpont Intézet bemutatta első nemzetközi jelentését a jogállamiság helyzetéről az Európai Unió intézményeiben. Az eseményen Kavecsánszki Ádám, a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke nyitóbeszédében hangsúlyozta a téma fontosságát, amely nemcsak az EU belső működésére, hanem a tagállamok közötti kapcsolatokra is nagy hatással van. Éles kritikát fogalmazott meg az Európai Unió intézményeinek jogállamisági és demokratikus hiányosságairól.

 Az eseményen kihangsúlyozta: az EU saját vizsgáit sem képes sikeresen teljesíteni, miközben mások felett gyakran ítélkezik.

Kritikája a demokratikus alapelvek sérülésére is kiterjedt, rámutatva, hogy a legutóbbi EP-választások során bizonyos politikai csoportok és jelöltek hátrányos megkülönböztetést szenvedtek, például a harmadik legnagyobb parlamenti frakció, a Patrióták Európáért képviselőcsoport nem kapta meg az őt megillető pozíciókat.

Ez azt sugallja, hogy a demokrácia csak akkor érvényes, ha az EU vezetői számára megfelelő oldalon áll valaki

 – fogalmazott Kavecsánszki Ádám. 

A jelentést Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezérigazgatója és Zemplényi Lili, a Nézőpont Intézet elemzője mutatta be, részletezve az Európai Unió intézményi struktúrájában tapasztalható problémákat és az átláthatóság hiányából fakadó kihívásokat.

Mráz Ágoston kiemelte, hogy az Európai Unió intézményeinek jogállamisági vizsgálata régóta elhanyagolt terület. A jelentés célja, hogy rávilágítson: az EU-nak nemcsak a tagállamok jogállamisági helyzetét kell ellenőriznie, hanem saját rendszerét is szigorú mérce alá kell vonnia. 

Két fő terület áll a jelentés fókuszában:

  • Szerződésszegés: Azok az esetek, amikor egy uniós intézmény egyértelműen megsérti az EU alapító szerződéseiben foglalt szabályokat.
  • Elvek és morális normák megsértése: Olyan helyzetek, amikor az intézmények a szerződésekben foglalt alapelvekkel kerülnek ellentétbe, még ha konkrét jogsértés nem is történik.

Mráz Ágoston Sámuel szerint a jogállamiság ellenőrzése nemcsak a tagállamokban, hanem az EU saját intézményeiben is alapvető fontosságú. 

A lisszaboni szerződés világosan kimondja, hogy az unió a demokrácia és a jogállamiság elvein alapul. Ezért nem elég másokat vizsgálni, az unió saját rendszerének működését is ellenőrizni kell

 – hangsúlyozta.

A jelentésen húsz szakértő dolgozott, különböző tagállamokból. 

Borítókép: Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet vezérigazgatója és Zemplényi Lili, a Nézőpont Intézet elemzője (Fotó: Biró Réka)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.