Így bővül a nevelőszülői hálózat

Újabb férőhelyeket biztosítanak az egyházi szereplők.

Forrás: MTI2024. 11. 19. 19:01
Szülők Háza Madárhegy (12)
Szülők háza Madárhegy bölcsőde családi napközi gyerme csecsemő baba ellátás foglalkoztatás nevelés Regős Judit kezdeményezése alapítvány 2017 09 15 Fotó. Kállai Márton
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan az év végéig közel tíz egyházi szereplővel olyan megállapodás kerül aláírásra az állami fenntartóval, aminek eredményeképpen körülbelül 700 férőhellyel bővülni tud a nevelőszülői hálózat. Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta: a kormány elkötelezett abban, hogy a gyermekek lehetőség szerint családban nőjenek fel, még akkor is, ha az nem vér szerinti család, hanem nevelőszülői család. Jelezte, hogy az elmúlt időszakban növekedett a nevelőszülők aránya: 2010-ben még az érintettek 57 százaléka élt nevelőszülőknél, ma ez már csaknem 68 százalék, vagyis ez a meghatározó és nem az intézményi lét a gyermekvédelem világában. 

Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy ezt az arányt tovább tudják növelni, mert az azt jelentené, hogy további gyermekek tudnak nevelőszülőkhöz kerülni, ezért családias környezetben tudnak felnőni. Fülöp Attila megjegyezte, hogy ezzel párhuzamosan a leginkább állami fenntartásban lévő intézményi világot is fejlesztik: egyrészt jövő év végéig közel 200 férőhellyel bővítik az intézményhálózatot, többek között Szolnokon, Pécsen, Szegeden és Miskolcon, másrészt a férőhelybővítésen kívül vannak egyéb fejlesztések is, összességében kétmilliárd forint értékben. 

Az államtitkár szót ejtett a gyerekvédelemben bevezetett vizsgálatokról és megerősítette, hogy a gyerekvédelemben szakmai területen dolgozóknak összesen másfél százaléka volt az, aki a kifogástalan életvitelről szóló vizsgálatot nem vállalta, ezért távozott a rendszerből. 

Azóta a vizsgálat zajlik, és összességében fél százalék alatti azoknak az embereknek a száma, akiket kiszűrtek

 – fűzte hozzá. Fülöp Attila beszélt az Apponyi Franciska-programról is, amelyben munkáltatókat és gyermekvédelemből kikerülő gyermekeket hoznak össze egy mentorképzés keretében, így készítve fel a cégeket a fiatal felnőttek fogadására, a gyermekeket pedig a munkából eredő kötelezettségek betartására. Eddig több mint fél tucat cég csatlakozott a programhoz, és már két tucat gyermeknek munkaszerződése van. Kérdésre, miszerint a Tisza Párt elnöke végig kívánja járni az ország összes gyermekvédelmi intézményét, Fülöp Attila azt felelte:

biztosítják számára a lehetőséget, ha tényleg tájékozódni szeretne, vagy egy újabb ügyet keres a balhéra.

Úgy vélte, példátlan a magyar demokráciában, hogy valakinek a féléves közszerepléséhez annyi balhé kapcsolódjon, mint Magyar Péternek, aki úgy szeretne a gyermekvédelem kérdéséről beszélni, hogy a volt feleségének és a gyermekeinek is sokszor lelki traumát okozott, sokszor félelemkeltő módon viselkedett velük, aztán lehallgatta a feleségét, majd ugyanezeket folytatta a barátnőjével, de azóta is naponta derül ki róla, hogy mennyire agresszív tud lenni. 

Fülöp Attila a sajtótájékoztatót követően az ünnepségen azt mondta, hogy a Covid okozta problémákat és a háború miatti nehéz gazdasági helyzetet is sikerült megoldania a szociális intézményrendszernek, ezért méltán lehet büszke magára. 

A magyarországi szociális ellátás, a gyermekvédelem, a gondoskodáspolitika ma is stabilan áll a lábán, ez nem mindenhol van így Európában

– tette hozzá.

Ez egy olyan intézményrendszer, amire számítani lehet akkor is, amikor nagyon nehéz idők vannak, akkor is, amikor az adott szituációt minden család vagy rászoruló sokkal nehezebben él meg

– fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság mint állami fenntartó kiemelten fontos szereplő marad a jövőben is. Cséplőné Gönczi Veronika, az SZGYF főigazgatója kiemelte, hogy több mint 30 éves a szociális törvény, több mint 25 éves a gyermekvédelmi törvény és sok-sok szabályozás változott azóta is, de két dolog sohasem változik: azok, akikért dolgoznak, és azok, akik őértük dolgoznak. Úgy vélte, a szociális területen dolgozók nap mint nap a családot, barátokat félretéve gondoskodnak a rájuk bízott emberekről, szó szerint megvalósítva a gondoskodást. A folytatásban a szociális munka napja alkalmából több mint száz elismerést adtak át a szociális területen dolgozó szakembereknek.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.