Die Welt
A konzervatív napilapban Petra Stuiber „A szolidaritás Európában törékenyebbé vált” címmel készített interjút Gyurcsány Ferenc kormányfővel.
A magyar miniszterelnök szerint most éppen azok a döntések hiányoznak Európában melyek új lendületet adnának a kontinensnek. Az európai polgárok apatikussá váltak, félnek Amerikától, Délkelet Ázsiától, Kínától és attól tartanak nem lesznek képesek megőrizni a korábbi szociális vívmányaikat. Némi ellentmondást vél Gyurcsány felfedezni aközött, Európában mindenki tudja, hogy Európának dinamikusabbá kell válnia, de mindenki csak a status quot kívánja megőrizni.
A szolidaritás törékenyebbé vált és kevesebb lelkesedés tapasztalható. Hozzá kell azonban tennünk – folytatja Gyurcsány – hogy számos „régi” tagállam nem áll olyan szerencsésen gazdaságilag, mint az unió új tagjai. Hányszor volt Berlinben, vagy Párizsban hallható: „Van elég gondunk, mi szeretnénk előbb ezeket megoldani és utána azzal foglalkozni, hogy mi hiányzik a lengyeleknek, vagy a magyaroknak.”
Gyurcsány Ferenc Törökország uniós tagsága kapcsán úgy fogalmazott; nem hiszi, hogy a csatlakozási tárgyalások puszta megkezdése bármelyik tagállam érdekeit veszélyeztetné. A csatlakozás kérdését nem a tárgyalások elején, hanem azután kell megválaszolni.
A miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva úgy vélte, az adóreformhoz szükséges 800 milliárd forintos bevételkiesést elsődlegesen a közigazgatáson spórolhatja meg. A kormány a következő hónapban előterjeszti majd az erre vonatkozó terveit. Gyurcsány azt is fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a magyar költségvetésbe – a gazdaság jelenlegi négy százalék körüli növekedése következtében – nagyjából 3-4 milliárd euróval több bevétel fog beáramlani.
Az euró bevezetésének időpontját firtató kérdés kapcsán a kormányfő úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi költségvetési hiány 3,6 százalék, mely 2002-ben ez még 8,5 százalékos volt. – Mutasson nekem még egy olyan országot Európában, amelyik a hiányt négy év alatt majdnem öt százalékkal csökkentette! – mondta Gyurcsány Ferenc. Természetesen nem szabad abban kételkednünk, hogy 2008-ig a három százalékos határ alá csökkenthetjük a hiányt – ha tartani tudjuk ezt a tempót. Azzal számolok, hogy a magyar gazdaság az ezredforduló óta évente két százalékkal gyorsabban fejlődik, mint az európai átlag – tette hozzá a miniszterelnök. Gyurcsány a riporteri kérdésre kijelentő módban közölte, 2010-ben tagjai leszünk ez euró övezetnek.
Arra az újságírói felvetésre, hogy az MSZP a közvéleménykutatásokban messze lemaradt a Fidesztől, a miniszterelnök úgy válaszolt, nagyjából minden harmadik magyar polgár támogatja a Szövetséget. A szocialistákat kb. minden negyedik. A két kormánypárt összesen 300.000-400.000 támogatóval kevesebbel rendelkezik – egy nyolcmilliós választói potenciálból – mint a Fidesz. A hátralévő egy évben sikerülnie kell, hogy meggyőzzük az embereket. De az igazi ellenfelünk nem a Fidesz, hanem a populizmus és az apátia- folytatta Gyurcsány. Hiszen az apátia visszatart a cselekvéstől, míg a populizmust azt sugallja, egyáltalán nincs szükség a cselekvésre. Én szeretném visszaadni az embereknek egész egyszerűen a hitet és a lelkesedést, hogy Magyarország egy sikeres ország. Ha ez sikerül, akkor a választók azt is szeretnék, hogy tovább kormányozzunk. Ha nem, akkor egyszerűen nem voltunk elég jók.
Magyar Péter legocsmányabb kijelentései - ez Brüsszel emberének valódi arca