Zenébe öntött fohászok csendülnek fel a Magyar Állami Népi Együttes novemberi bemutatóján

November 29-én láthatja először színpadon a Zenészportrék – Elfújt emlékek című előadást a közönség. A Magyar Állami Népi Együttes bemutatója nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a fohászaikat a szél istenéhez intéző fúvós zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit.

2024. 11. 19. 16:41
Magyar
Forrás: Magyar Állami Népi Együttes
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Állami Népi Együttes új előadása a fúvós hangszerek gazdag világát és a zenészek generációinak hagyományőrző szerepét állítja a középpontba. Az alkotók célja, hogy a nézőknek a fúvós hangszerek sokszínűségén keresztül egy olyan időutazást nyújtsanak, amelyben a Kárpát-medence kulturális gazdagságát és a zene örök értékeit fedezhetik fel. 

Magyar
Margetán Máté és Gera Attila (Forrás: Magyar Állami Népi Együttes)

– A Zenészportrék nem egyszerűen egy zenés-táncos előadás, hanem tisztelgés azon zenészek előtt, akik a dallamok révén örökítették tovább kultúránk színeit

– fogalmazott Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes vezetője, aki azt is elárulta, hogy a műsor készítésénél erős rendezői koncepció volt, hogy minden ötlet és minden alkotó a zeneszerzőkhöz és a zenészekhez kapcsolódjon. Így kerülhettek prímás szerepbe a fúvósok, öregbítve ezáltal hangszereik sokrétűségét, gazdag kultúráját. Az előadáson bemutatják a kivételes hangzásvilágú hagyományos instrumentumokat, így a pásztorfurulyát, a kavalont és a magyar dudát, továbbá a városi zenészek körében ismertebb klarinétot, tárogatót, illetve szaxofont is Margetán Máté és Gera Attila elragadó játékában.

A Magyar Állami Népi Együttes előadásával bebarangolhatjuk hazánkat

Az előadás dramaturgiai szála egy életúton vezeti végig a nézőket: a főszereplő emlékein keresztül barangolhatjuk be a Kárpát-medence különböző tájegységeit. A történet egyszerre eleveníti meg a gyermekkort a Rábaközben, a dél-alföldi fiatalságot, a katonáskodás éveit Romániában, majd a felnőttkort Székelyföldön. Minden tétel más tájegység zenei és táncos világát idézi fel, így a nézők egy teljes kulturális körképet kapnak a fúvósok hangzásvilágában.

– Az előadás zenei anyaga tudatosan autentikus, a hagyományos magyar népzenére épít, miközben a népzene hagyományozódását és annak továbbélését is bemutatja

– emelte ki Gera Attila, az előadás zeneszerzője, aki az este folyamán összesen kilenc különböző fúvós hangszer játszik.

Bemutató időpontja: 2024. november 29., péntek, 19.00
Helyszín: Hagyományok Háza, Budapest

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.