A 2019-ben megjelentetett sikerkönyv, az Így lettünk bajnokok című kötetben 30 klasszis sportoló mesélte el az aranyérmekig vezető útjukat a gyermek- és fiatalkoruk bemutatásával. Öt évvel később megszületett a folytatás, ahol kicsik és nagyok, szülők és edzők, sportban élők és szurkolók egyaránt megtudhatják, milyen gondokkal küzdöttek, milyen jellemvonásokkal gazdagodtak a pályájuk elején azok a kiválóságok, akik az utóbbi években világszerte öregbítették a magyar sport hírnevét.
Tudd, hogy miért csinálod
A sportkötet felelős kiadója és szerkesztője, Bruckner Gábor nyitóbeszédében elárulta, hogy a párizsi olimpia idején véglegesedett az elhatározás, hogy megszülessen a folytatás. Az Utánpótlássport.hu főszerkesztője szerint feszített tempóban, két hónap alatt kellett elkészíteni a beszélgetéseket, hogy a karácsonyi könyvvásárra megjelenhessen a mű.
– Az öt éve kiadott Így lettünk bajnokok minden várakozást felülmúló sikere szülte az ötletet, hogy folytassuk a sportolók történeteinek bemutatását – mondta el Bruckner Gábor, majd egy rövid monológban köszönetet mondott a portrékötet szerzőinek (Babják Bence, Ballai Attila, Bruckner Gábor, Ch. Gáll András, Csurka Gergely, Gy. Szabó Csilla, Harle Tamás, Török László), és átadta a szót a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkárának, Fábián Lászlónak. A sportvezető szerint szerint olyan sportolókat szólaltattak meg a szerzők, akik példaképek, és rengeteg újdonságot, érdekességet olvashatunk róluk a könyvben.
– Szakembereknek, sportvezetőknek is érdekes olvasmány lehet megtudni, hogy más sportágakban milyen út vezet a sikerig. A MOB örül, hogy lett folytatása az első könyvnek, és reméljük, a jövőben is lesz újabb része a sorozatnak – hangsúlyozta Fábián, aki a magyar férfi-kézilabdaválogatott rutinos játékosának, Lékai Máténak gondolataival („Ne csak csináld, hanem tudd, hogy miért csinálod”) zárta beszédét. Később a játékosként Sydney-ben olimpiát nyert, szövetségi kapitányként Tokióban bronzérmet szerző Märcz Tamás lépett a pódiumra. A Nemzeti Sportügynökség sportszakmai és módszertani igazgatója szerint az Így lettünk bajnokok 2.0 olyan részleteket árul el magyar klasszisaink előtörténeteiről, amelyek inspirálóak lehetnek a sportkedvelő olvasók számára. Märcz Tamás szerint a könyv példaértékű lett, emeli a magyar sport presztízsét itthon, ezért csak dicséret illeti az alkotókat.
A távlatok elérhetők
Török László, a szerzői csapat rangidőse nem titkolta, kezdetben képtelen vállalkozásnak tartotta, hogy két hónap alatt elkészülhet a magas színvonalú kötet.
– Az írás művészet. Az írás művészetét eladni pedig kunszt. Remélem, kunsztot tudtunk csinálni – idézett Deák Ferenctől az elsősorban jégkorong-, vízilabda- és úszóközvetítéseiről ismert sportújságíró. Pár perccel később Gy. Szabó Csilla folytatta a beszédek sorozatát, aki az utánpótlássport jelentőségét hangsúlyozta ki első gondolataiban.
– Az, hogy milyen bajnokká válunk, nagyban függ attól, hogy milyen ember lesz belőlünk. Gyerekkorban sok minden eldől – mondta el a szabadúszó sportújságíró, s kiemelte, hogy interjúalanyai, a válogatott kosárlabdázó Hanga Ádám és az olimpiai bronzérmes párbajtőrvívó is sok időt töltöttek a nagyapjuk társaságában, aki fontos tényező volt, hogy sportáguk kiemelkedő alakjai közé kerülhettek később. Az újságíró, író, médiatanár, rádiós műsorvezető Harle Tamás és a Magyar Úszószövetség sajtófőnöke, Csurka Gergely a szülők szerepének fontosságát emelte ki, miszerint az ő támogatásuk nélkül nem sikerülhet senkinek sem bajnokká válnia. A bemutató utolsó negyedórájában Siklósi Gergely olimpiai bajnok párbajtőröző vette át a szót, aki szerint azért jött létre a könyv, hogy saját példáikkal segítsenek az edzőknek, a szülőknek és a gyerekeknek.
– Nevelőedzőm, Szalay Gyöngyi mindig hitt bennem, és egy nevelőedzőtől ez a legtöbb, mi adható, hogy hisz a tanítványában – mondta el a Honvéd olimpiai bajnok vívója, aki számára megtiszteltetés, hogy szerepelhetett a könyvben. A vitorlázó Érdi Mária szintén köszönetet mondott, és a sportágáról mesélt, pontosabban, hogy a legifjabbak a az önállóság és a küzdeni akarás mellett a természet megismerésének élményével gazdagodhatnak, ha kipróbálják a vitorlázást.
– Ez a könyv egy híd kell hogy legyen a családok, a gyerekek és az élsportolók között. A gyerekkorunk történeteibe bepillantva a fiatalok átérezhetik azt, hogy elérhetőek a távlatok számukra is – tette hozzá a Tokióban olimpiai bronzérmes cselgáncsozó Tóth Krisztián. A kötet a sportállamtitkárság, a Magyar Sportújságírók Szövetsége Nagy Béla-programja, valamint a Mol Új Európa Alapítvány támogatásával jött létre, és minden bizonnyal lesz még folytatása a következő esztendőkben is.