A 2025-ös szövetségi költségvetés tervezetében nemrégiben az állt, hogy a családok a következő évben könnyítésekben részesülhetnek. A gyermektámogatást, a gyermektartásdíjat és a gyermekpótlékot is növelni akarták, azonban erősen kérdéses, hogy a költségvetést most elfogadják-e, írta a Focus.
Most azonban, amikor a 2025-ös szövetségi költségvetés a koalíciós kormány lemondása után függőben van, az FDP konkrét javaslattal állt elő. Henning Höne, az FDP észak-rajna–vesztfáliai tartományi elnöke azt javasolta, hogy a gyermekkedvezményt a felére csökkentsék, az így megtakarított pénzt pedig az oktatásra fordítsák.
Ez országosan 27 milliárd eurót, Észak-Rajna–Vesztfáliában pedig több mint ötmilliárd eurót szabadíthatna fel, írta egy cikkben.
Höne elképzelése szerint a szülők már nem 250 eurót kapnának gyermekenként, hanem 125 eurót. Az így megtakarított pénzt a német állam az oktatásba és más fontos szolgáltatásokba, például bölcsődékbe csoportosítaná át. Egy reformtervezet az oktatási és nevelési intézményekben történő változtatások mellett rugalmasabb gondozási modelleket vezetne be.
Höne hangsúlyozta, hogy a tervezett reform nem csak az oktatás, a gyermekgondozás és az étkeztetés területén csökkentené a szülők anyagi terheit. Célja emellett a gyermekek esélyegyenlőségének előmozdítása, függetlenül szüleik társadalmi vagy gazdasági hátterétől. Emellett megkönnyítheti a szülők számára, hogy nagyobb mértékben vegyenek részt a munkaerőpiacon.
Ahol a szövetségi kormány sok pénzt takaríthat meg
Az uniós jog értelmében azok a szülők, akik Németországban dolgoznak és adót fizetnek, akkor is igényelhetnek gyermeknevelési támogatást, ha gyermekeik egy másik uniós országban élnek. Ennek oka, hogy a külföldön gyermeket nevelő szülők Németországban gyakran nem jogosultak bizonyos természetbeni ellátásokra, például támogatott óvodai férőhelyekre vagy ingyenes iskolai étkezésre. A gyermektámogatás felére csökkentése tehát közvetlenül az anyagi juttatások csökkenéséhez vezetne ezen szülők számára, anélkül, hogy alternatív támogatásra szorulnának.
Egy 2018-as elemzés szerint a német hatóságok összesen mintegy 402 millió euró összegű gyermekkedvezményt utaltak külföldre. A mintegy 252 ezer gyermek közül, akik után európai országokba vagy Törökországba utaltak át gyermekkedvezményt, a lengyel gyermekek (123 855) alkották a legnagyobb csoportot.
A szabaddemokraták modellje a francia és a finn gyermektámogatáshoz hasonló
Franciaország olyan családpolitikát folytat, amely a pénzügyi támogatást természetbeni juttatásokkal kombinálja. A gyermektámogatást a második gyermektől kezdődően fizetik, és a folyósítás szakaszosan történik. Az egygyermekes családok nem kapnak havi családi pótlékot, hanem csak egyéb pénzügyi vagy természetbeni támogatást.
A gyermektámogatás összege a szülők kérelmezést megelőző két év nettó jövedelmétől függően változik. Három jövedelmi szint határozza meg, hogy egy család mennyi támogatást kap. Két gyermek esetén körülbelül 141,99 euró. Az állami bölcsődék a család jövedelme és a gyermekek száma alapján is díjat számítanak fel. A havi költségek egy 40 órás hétre átlagosan 800 és 900 euró között mozognak. Ennek nagy részét – a jövedelemtől függően – az állam fedezi.
A finnországi gyermekkedvezmény összege a szülők személyes helyzetétől függ. Minden ellátást havonta folyósítanak a születéstől 17 éves korig. Az FDP javaslata szerint a gyermektámogatáson kívül a szülési szabadságra járó kifizetések, a különleges szülői juttatások, a gyermekgondozási támogatás és a betegség esetén nyújtott támogatás is ide tartoznának.