Elleplezett nagykoalíció a németeknél

A német főváros félbulvár lapjában, a Berliner Zeitungban Egon Bahr Veszélyben a demokrácia című írásában óv a nagykoalíció veszélyeitől. A tekintélyes SPD politikus szerint nagykoalícióra rendkívüli fenyegetettség esetén lehet szükség, ilyen pedig jelenleg nincs.

2005. 08. 01. 8:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egon Bahr, a tekintélyes SPD politikus – aki Willy Brandt alatt a kancellári hivatal államtitkára, majd a különleges ügyek minisztere volt –, több ok miatt tartana veszélyesnek egy CDU/CSU-SPD kormányt. Szerinte, nem változna semmi, a jelenlegi politikai viszonyok folytatódnának, másodszor az 1966-1969 közötti CDU/CSU-SPD kormány tapasztalatai is azt jelzik: nem szabad csodát várni a nagykoalíciótól, s harmadrészt, nem szabad megfeledkezni a weimari időszak tanulságairól sem.

Bahr szerint a gyakorlatban – s eddig erre nem igazán figyelt fel a közvélemény sem – már most is nagykoalíció irányítja Németországot, hiszen a tartományi kormányokat képviselő Bundesratban a CDU/CSU többsége számos kérdésben már kompromisszumra kényszerítette a vörös-zöld koalíciót. S amióta a CDU győzött Észak- Rajna-Vesztfáliában, azóta már ők alkotják a Bundestag és Bundesrat képviselőiből felálló, úgynevezett közvetítő bizottságot, mely végül is dönt egy-egy kezdeményezés törvényerőre emeléséről.

Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy névlegesen még Gerhard Schröder a kancellár, ám a gyakorlatban már most is Angela Merkel dönt. Annak veszélye, hogy ezt a helyzetet – egy elleplezett nagykoalíciót – egészen 2006 őszéig el kellene viselniük, méltatlan lett volna a kancellárhoz és az utódjelölthöz egyaránt. Egymás kölcsönös lebénítása az ország lebénulásához vezetett volna, hiszen mindketten a választási céljuk elérése alá rendelték volna politikai viselkedésüket.

Bahr szerint az 1966 és 1969 közötti CDU/CSU-SPD kormány tapasztalatai is a nagykoalíció ellen szólnak. Mindaz, amit 1966-ban gazdasági válságként érzékeltek, az pusztán egy kisebb növekedési hullámvölgy volt, amit a szociáldemokrata gazdasági miniszter, Karl Schiller és a CSU pénzügyminiszter Franz Josef Strauß, minden további nélkül kezelni tudott. A nagykoalíció egyedül egy hevesen vitatott érzelmi kérdést oldott meg, amikor elfogadta a rendkívüli állapotra vonatkozó törvényi szabályokat, amelyeket szerencsére sohasem kellett használni. Minden hónappal, amivel lassan és kínok között a választáshoz közeledtek, növelte a kormányon belüli feszültséget: A nagyobbik kormánypárt – CDU/CSU – meg kívánta őrizni pozícióját, míg a kisebbik – az SPD – végre első szeretett volna lenni.

A szövetségi köztársaság történetében mérföldkőnek számító döntéseket, mint például a szociális törvényeket és a Bundeswehr felépítését nem nagykoalíciók hozták meg.

Bahr szerint nem szabad elfeledni, hogy a nagykoalíció a weimari köztársaság végének kezdete volt. Ez megerősítette az ellenzékben lévő baloldali és jobboldali szélsőséges pártokat. Nagykoalícióra rendkívüli fenyegetettség esetén lehet szükség, ha minden erőt össze kell fogni. Ez a fenyegetés messze nem látszik, egy kínai inváziónak egyelőre nincs nyoma. Még a szörnyűséges merényletek esetében is a stabil demokráciák képesek megőrizni struktúráikat. Sem a szeptember 11-i, sem a londoni merényleteket követően nem kérdőjelezték meg a kormány és az ellenzék szerepét és felelősségét. Nagykoalícióval indokolni a szükséges társadalmi reformokat, az demokráciánk szegénységi bizonyítványát jelentené, mintha a két nagy pártból hiányozna a bátorság, hogy az ország érdekében szükséges reformokat a másik nélkül is meglépjék.

Bahr szerint az ország legnagyobb értékének számító, tartós demokratikus stabilitás azt követeli, hogy a két nagy párt minden döntéséért – kisebbik koalíciós partnerével közösen – a teljes felelősséget vállalja. A választóknak így módjuk van arról dönteni, hogy a koalíció folytatására vagy leváltására szavaznak. Ha a választások eredményeként kialakuló parlamenti matematika nem tesz lehetővé egy kényelmes Bundestag többséget, akkor a koalíció kívülről történő tolerálása még mindig jobb megoldásnak tűnik, mint egy nagykoalíció, mely már magában hordja a demokrácia önemésztésének magját.

Forrás: Berliner Zeitung (berlinonline.de/berliner-zeitung)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.