A német nyelvterület szemléje
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap A magyar választók az irányról döntenek címmel tudósít a magyarországi voksolásról. Az elemzés szerint a szocialista Gyurcsány Ferenc vezette balközép kormány látja és használni kívánja a globalizáció előnyeit. Az Orbán Viktor vezette jobboldali ellenzék ezzel szemben egy a nemzeti érdekek által vezetett gazdaságpolitikát képvisel, például a most privatizált budapesti repülőteret ismét államosítanák.
Tagesschau (tagesschau.de)
Magyarország választott: Az első forduló után úgy tűnik, hivatalában maradhat a baloldali liberális koalíció, de a második forduló még megváltoztathatja az eredményt – olvasható a bécsi keltezésű tudósításban, mely kiemeli: a választások éjszakáján a szocialistáknál a parti-hangulat uralkodott, Gyurcsány Ferenc ünnepeltette magát. Ő lehet az első budapesti kormányfő, akinek sikerült a hatalmon maradás – amennyiben az egyéni választókörökben megtartott második forduló nem dönti halomra a terveit – írja a lap, idézve a Fidesz elnökét, Orbán Viktort, aki „este bátorságot kívánt önteni a híveibe”. Négy évvel ezelőtt a második forduló nem hozott döntő változást a parlamenti többségben. Ennek ellenére a szocialista győztesnek, Gyurcsány Ferencnek ezt az akadályt is vennie kell, hogy végül kormány alakíthasson. Mindegyik párt felkészült a második fordulóra –olvasható a német lapban.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Választási krimi Magyarországon: A szociál-liberális kormány vékonyka vezetése címmel foglalkozik a voksolás első fordulójával. A budapesti pártközpontban lelkes hívei előtt Gyurcsány Ferenc történelmi győzelemről beszélt: „Magyarországon valami olyan történt, aminek a fordulat óta még nem voltunk tanúi: a kormány tovább kormányozhat” – idézi a lap, hozzátéve, hogy amennyiben Gyurcsány tényleg győzne, ő lenne az első újraválasztott (sic!) kormányfő az 1989-90-es „fordulat” óta. A Speigel is megjegyzi, hogy az első forduló után a választásokon még minden lehetséges.
Berliner Umschau (rbi-aktuell.de)
A berlini hírportálon Heiko Wenzel A kormánykoalíció vezet Magyarországon, A Fidesz a második fordulóban még utolérheti az MSZP-SZDSZ szövetséget című írásában elemzi a voksolás első fordulóját. A szerző a választás első fordulós eredményeinek ismertetését követően megjegyzi, hogy Magyarországon a rendszerváltást követő 15 évben végérvényesen eltolódott a politikai koordináta-rendszer. A szocialisták gazdasági értelemben sokkal inkább jobbra állnak, mint a Fidesz. Gyurcsány Ferenc, aki a 2004 szeptemberében összeomlott Medgyessy Péter vezette kormány romjait megörökölte, kemény neoliberális irányt képvisel. A milliomos kampányában további liberalizációt hirdetett, hogy Magyarországot nemzetközi gazdaság termelőhelyévé tegye. Orbán Viktor a kampányában – miként azt miniszterelnökként is tette – az ország védelmét hirdette a spekulatív tőkével szemben.
Ahogyan a BBC tudósítója látta: a magyar demokrácia hullámvasútja
A BBC az eredményeken túl már előre tekint és arról ír, hogy a liberális Szabad Demokraták Szövetsége és a konzervatív Magyar Demokrata Fórum egyaránt kaphat mindkét oldalról felkérést a kormányalakításra. A brit közszolgálati médium budapesti tudósítója a „magyar demokrácia hullámvasútjának” nevezte az első fordulót, egy kormánypárttal, amely kapaszkodik a négy éve megszerezett hatalomba és egy majdnem holtversenybe keveredő ellenzékkel, valamint két potenciális királycsinálóval a második fordulóban.
A BBC tudósítása szerint a választás két nagyon eltérő személyiség csatája. Míg a 44 éves Gyurcsány Ferenc egy milliomos üzletember, addig az egykori diákaktivista Orbán Viktor gyakorlatilag a teljes jobboldali magyar politikai spektrumot átfogja – adta hírül a BBC nyomán az InfoRádió.
Amerikai lapszemle
New York Times, Reuters
Még a szavazatok összeszámlálása előtt íródott a New York Times által közölt cikk a magyar választásokról. A cikk Reuters-es szerzője rámutat, hogy a választásokat várhatóan csak a második forduló dönti majd el véglegesen. Elemzők szerint Gyurcsány és szabad demokrata szövetségesei vezetnek a konzervatív ellenzék előtt. A cikkíró által „karizmatikus milliomosnak” nevezett miniszterelnök modernizálta a Szocialista Pártot és ígéretet tett arra, hogy Magyarország a globalizált gazdaság részévé válik majd. Orbán Viktor ex-miniszterelnök mocskos (üzelmekbe keveredő) limuzin szocialistáknak festette le Gyurcsányt és pártját, akik csak a gazdagok érdekeit tartják szem előtt. Orbán hazafiasabb gazdaságot ígért és bőkezű szociális juttatásokat a kommunizmust követő rendszerváltozás veszteseinek. Felmérések szerint azonban – folytatja az újságíró – a nagyvárosi szavazók nemtetszését váltotta ki Orbán harcias viselkedése és az, amit a baloldalon sokan nacionalista retorikának tekintenek a Fidesz részéről. Ami a befektetőket illeti: a kincstári deficitek finanszírozóiként a két párt költséges kampányígéreteit meglehetősen nyugtalanítónak találták.
Az orosz sajtó szemléje
Novije Izvestia
A szavazás során a magyarok kifejezhetik, hogy elégedettek-e Európai Uniós tagságukkal, amelyet 2004-ben kaptak meg – közölte a Novije Izvestia a magyarországi választásokról, különböző szakértőkre hivatkozva. Mint írja a lap: a multimilliomos Gyurcsány Ferenc jelenlegi kormányfő saját kabinetje sikerének próbálja meg beállítani a csatlakozást. Szavai szerint a jelenlegi kormányzatnak sikerült leráznia a kommunizmus porát a magyar népről és visszavezetni Európába. A cikk szerint azonban a lakosság mintegy 54 százaléka ezt egészen másképp gondolja. A közvélemény-kutatók adataiból kiderül: a magyarok többsége szerint az EU-s csatlakozást követően romlott az állam gazdasági helyzete. A szerző megjegyzi: míg hat évvel ezelőtt évente 20 százalékkal növekedtek a gazdasági mutatók, addig ez a szám napjainkra négy százalékra zsugorodott.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kampányában éppen ezeket az elemeket használta fel: védelmet ígért a magyar vállalkozóknak és gazdálkodóknak a nyugati konkurensekkel szemben. Sok voksot szerzett magának a Fidesz nacionalista retorikájával is.
Különös élt adott a kampánynak, hogy több aktivistát is megtámadtak a pártszimpatizánsok: Budapesten az elmúlt hónapban több ilyen jellegű támadás történt. A lap szerint a rendőrség úgy tudja, hogy ezekért az akciókért főleg a Fidesz és az MDF a felelős. A két párt aktivistáinak a számlájára legalább 23 bűncselekmény írható a kormánypártok segítői ellen, akiket kövekkel, botokkal támadtak meg több esetben is. A Novije Izvestia megemlíti azt is, hogy Gyurcsány azzal az információval állt elő, miszerint a szlovák titkosszolgálatoktól úgy értesültek: a magyarországi maffia destabilizálni kívánja az ország helyzetét, ezért robbantásokat hajtanak végre az első és a második forduló között. A végső küzdelem azonban április 23-án dől majd el.
bbc.russian.com
A magyarországi választások első fordulójában a kormányzó szocialista párt vezet, minimális előnnyel. Az ország most választ első alkalommal az EU-s csatlakozást követően. A honlap szerint az új kabinetnek nehéz problémákat kell majd megoldania, hiszen rendkívül magas az államháztartási hiány, a munkanélküliség és egyre aggasztóbb a forint gyengülése is. A cikk szerzője kiemeli, hogy kemény koalíciós tárgyalások várhatóak a két kisebbik és a két nagyobbik parlamentbe jutott párt között.
A tudósító hangsúlyozza: a választási kedv sokkal nagyobb volt, mint arra számítottak a megfigyelők. Gyurcsány Ferenc, a 44 éves üzletember-milliomos miniszterelnök megpróbálta összeegyeztetni a szabad piacot és a privatizációt az erős szociális védelemmel. Ám az Orbán Viktor vezette „Fides” nagyobb garanciákat tud adni a magyarországi vállalkozóknak. Az MDF vezetője, Dávid Ibolya pedig kijelentette: hajlandó a koalícióra a Fidesszel, de csak abban az esetben, ha felkínálják neki a kormányfői posztot. Szakértők szerint komoly reformokat szükséges végrehajtani az országban, ha valóban be akarják vezetni 2010-ben az eurót.
Hankó Balázs: A kormány mindent megtesz azért, hogy a 13. havi nyugdíj rendelkezésre álljon