A külföldi sajtó véleménye a választásokról

A szociál-liberális kormány vékonyka vezetését emeli ki a legtöbb külföldi sajtóorgánum, illetve a legtöbben nem felejtik megemlíteni a milliomos Gyurcsányt, aki kampányában további liberalizációt hirdetett, hogy Magyarországot nemzetközi gazdaság termelőhelyévé tegye, míg Orbán Viktor –miként azt miniszterelnökként is tette – az ország védelmét hirdette a spekulatív tőkével szemben.

2006. 04. 10. 7:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német nyelvterület szemléje

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap A magyar választók az irányról döntenek címmel tudósít a magyarországi voksolásról. Az elemzés szerint a szocialista Gyurcsány Ferenc vezette balközép kormány látja és használni kívánja a globalizáció előnyeit. Az Orbán Viktor vezette jobboldali ellenzék ezzel szemben egy a nemzeti érdekek által vezetett gazdaságpolitikát képvisel, például a most privatizált budapesti repülőteret ismét államosítanák.

Tagesschau (tagesschau.de)

Magyarország választott: Az első forduló után úgy tűnik, hivatalában maradhat a baloldali liberális koalíció, de a második forduló még megváltoztathatja az eredményt – olvasható a bécsi keltezésű tudósításban, mely kiemeli: a választások éjszakáján a szocialistáknál a parti-hangulat uralkodott, Gyurcsány Ferenc ünnepeltette magát. Ő lehet az első budapesti kormányfő, akinek sikerült a hatalmon maradás – amennyiben az egyéni választókörökben megtartott második forduló nem dönti halomra a terveit – írja a lap, idézve a Fidesz elnökét, Orbán Viktort, aki „este bátorságot kívánt önteni a híveibe”. Négy évvel ezelőtt a második forduló nem hozott döntő változást a parlamenti többségben. Ennek ellenére a szocialista győztesnek, Gyurcsány Ferencnek ezt az akadályt is vennie kell, hogy végül kormány alakíthasson. Mindegyik párt felkészült a második fordulóra –olvasható a német lapban.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Választási krimi Magyarországon: A szociál-liberális kormány vékonyka vezetése címmel foglalkozik a voksolás első fordulójával. A budapesti pártközpontban lelkes hívei előtt Gyurcsány Ferenc történelmi győzelemről beszélt: „Magyarországon valami olyan történt, aminek a fordulat óta még nem voltunk tanúi: a kormány tovább kormányozhat” – idézi a lap, hozzátéve, hogy amennyiben Gyurcsány tényleg győzne, ő lenne az első újraválasztott (sic!) kormányfő az 1989-90-es „fordulat” óta. A Speigel is megjegyzi, hogy az első forduló után a választásokon még minden lehetséges.

Berliner Umschau (rbi-aktuell.de)

A berlini hírportálon Heiko Wenzel A kormánykoalíció vezet Magyarországon, A Fidesz a második fordulóban még utolérheti az MSZP-SZDSZ szövetséget című írásában elemzi a voksolás első fordulóját. A szerző a választás első fordulós eredményeinek ismertetését követően megjegyzi, hogy Magyarországon a rendszerváltást követő 15 évben végérvényesen eltolódott a politikai koordináta-rendszer. A szocialisták gazdasági értelemben sokkal inkább jobbra állnak, mint a Fidesz. Gyurcsány Ferenc, aki a 2004 szeptemberében összeomlott Medgyessy Péter vezette kormány romjait megörökölte, kemény neoliberális irányt képvisel. A milliomos kampányában további liberalizációt hirdetett, hogy Magyarországot nemzetközi gazdaság termelőhelyévé tegye. Orbán Viktor a kampányában – miként azt miniszterelnökként is tette – az ország védelmét hirdette a spekulatív tőkével szemben.

Ahogyan a BBC tudósítója látta: a magyar demokrácia hullámvasútja

A BBC az eredményeken túl már előre tekint és arról ír, hogy a liberális Szabad Demokraták Szövetsége és a konzervatív Magyar Demokrata Fórum egyaránt kaphat mindkét oldalról felkérést a kormányalakításra. A brit közszolgálati médium budapesti tudósítója a „magyar demokrácia hullámvasútjának” nevezte az első fordulót, egy kormánypárttal, amely kapaszkodik a négy éve megszerezett hatalomba és egy majdnem holtversenybe keveredő ellenzékkel, valamint két potenciális királycsinálóval a második fordulóban.

A BBC tudósítása szerint a választás két nagyon eltérő személyiség csatája. Míg a 44 éves Gyurcsány Ferenc egy milliomos üzletember, addig az egykori diákaktivista Orbán Viktor gyakorlatilag a teljes jobboldali magyar politikai spektrumot átfogja – adta hírül a BBC nyomán az InfoRádió.

Amerikai lapszemle

New York Times, Reuters

Még a szavazatok összeszámlálása előtt íródott a New York Times által közölt cikk a magyar választásokról. A cikk Reuters-es szerzője rámutat, hogy a választásokat várhatóan csak a második forduló dönti majd el véglegesen. Elemzők szerint Gyurcsány és szabad demokrata szövetségesei vezetnek a konzervatív ellenzék előtt. A cikkíró által „karizmatikus milliomosnak” nevezett miniszterelnök modernizálta a Szocialista Pártot és ígéretet tett arra, hogy Magyarország a globalizált gazdaság részévé válik majd. Orbán Viktor ex-miniszterelnök mocskos (üzelmekbe keveredő) limuzin szocialistáknak festette le Gyurcsányt és pártját, akik csak a gazdagok érdekeit tartják szem előtt. Orbán hazafiasabb gazdaságot ígért és bőkezű szociális juttatásokat a kommunizmust követő rendszerváltozás veszteseinek. Felmérések szerint azonban – folytatja az újságíró – a nagyvárosi szavazók nemtetszését váltotta ki Orbán harcias viselkedése és az, amit a baloldalon sokan nacionalista retorikának tekintenek a Fidesz részéről. Ami a befektetőket illeti: a kincstári deficitek finanszírozóiként a két párt költséges kampányígéreteit meglehetősen nyugtalanítónak találták.

Az orosz sajtó szemléje

Novije Izvestia

A szavazás során a magyarok kifejezhetik, hogy elégedettek-e Európai Uniós tagságukkal, amelyet 2004-ben kaptak meg – közölte a Novije Izvestia a magyarországi választásokról, különböző szakértőkre hivatkozva. Mint írja a lap: a multimilliomos Gyurcsány Ferenc jelenlegi kormányfő saját kabinetje sikerének próbálja meg beállítani a csatlakozást. Szavai szerint a jelenlegi kormányzatnak sikerült leráznia a kommunizmus porát a magyar népről és visszavezetni Európába. A cikk szerint azonban a lakosság mintegy 54 százaléka ezt egészen másképp gondolja. A közvélemény-kutatók adataiból kiderül: a magyarok többsége szerint az EU-s csatlakozást követően romlott az állam gazdasági helyzete. A szerző megjegyzi: míg hat évvel ezelőtt évente 20 százalékkal növekedtek a gazdasági mutatók, addig ez a szám napjainkra négy százalékra zsugorodott.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kampányában éppen ezeket az elemeket használta fel: védelmet ígért a magyar vállalkozóknak és gazdálkodóknak a nyugati konkurensekkel szemben. Sok voksot szerzett magának a Fidesz nacionalista retorikájával is.

Különös élt adott a kampánynak, hogy több aktivistát is megtámadtak a pártszimpatizánsok: Budapesten az elmúlt hónapban több ilyen jellegű támadás történt. A lap szerint a rendőrség úgy tudja, hogy ezekért az akciókért főleg a Fidesz és az MDF a felelős. A két párt aktivistáinak a számlájára legalább 23 bűncselekmény írható a kormánypártok segítői ellen, akiket kövekkel, botokkal támadtak meg több esetben is. A Novije Izvestia megemlíti azt is, hogy Gyurcsány azzal az információval állt elő, miszerint a szlovák titkosszolgálatoktól úgy értesültek: a magyarországi maffia destabilizálni kívánja az ország helyzetét, ezért robbantásokat hajtanak végre az első és a második forduló között. A végső küzdelem azonban április 23-án dől majd el.

bbc.russian.com

A magyarországi választások első fordulójában a kormányzó szocialista párt vezet, minimális előnnyel. Az ország most választ első alkalommal az EU-s csatlakozást követően. A honlap szerint az új kabinetnek nehéz problémákat kell majd megoldania, hiszen rendkívül magas az államháztartási hiány, a munkanélküliség és egyre aggasztóbb a forint gyengülése is. A cikk szerzője kiemeli, hogy kemény koalíciós tárgyalások várhatóak a két kisebbik és a két nagyobbik parlamentbe jutott párt között.

A tudósító hangsúlyozza: a választási kedv sokkal nagyobb volt, mint arra számítottak a megfigyelők. Gyurcsány Ferenc, a 44 éves üzletember-milliomos miniszterelnök megpróbálta összeegyeztetni a szabad piacot és a privatizációt az erős szociális védelemmel. Ám az Orbán Viktor vezette „Fides” nagyobb garanciákat tud adni a magyarországi vállalkozóknak. Az MDF vezetője, Dávid Ibolya pedig kijelentette: hajlandó a koalícióra a Fidesszel, de csak abban az esetben, ha felkínálják neki a kormányfői posztot. Szakértők szerint komoly reformokat szükséges végrehajtani az országban, ha valóban be akarják vezetni 2010-ben az eurót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.