Megkezdődtek az elbocsátások

Bár a megyei munkaügyi központok legfrissebb adatai szerint a megszorító intézkedések hatása az elmúlt hónapban markánsan még nem volt érzékelhető, a Napi Gazdaság által megkérdezett cégbíróságok már arról számoltak be, hogy a kisvállalkozások száma folyamatosan csökken. A közszférában a legnagyobb mértékű elbocsátási hullám még az év vége előtt az észak-magyarországi, illetve a dél-dunántúli régióban várható.

MNO
2006. 10. 20. 6:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Napi Gazdaság felmérése szerint a közszférában – elsősorban anyagi kényszerek miatt – a legnagyobb mértékű elbocsátási hullám még az év vége előtt az észak-magyarországi, illetve a dél-dunántúli régióban várható, de jelentős számú leépítés történhet a közép-dunántúli térség egészségügyi és (főként felső-)oktatási intézményeiben, míg az Észak- és a Dél-Alföldön leginkább az önkormányzati hivatalokat érinti majd ez a lépés.

Egészségügyi dolgozókat, pedagógusokat bocsátanak el

A Borsod-Abaúj, a Szatmár, valamint a Vas és a Baranya megyei munkaügyi központban is jelezték, az utóbbi néhány hét során a korábbiaknál nagyobb mértékben jelentkeztek náluk egészségügyi dolgozók, ami a kórházak átszervezésével, a rendelőintézetek összevonásával magyarázható. Sőt, a munkaerőpiacon megjelentek már az Országos Mentőszolgálattól elbocsátott első dolgozók is. A közép-dunántúli régió több megyéjében az elmúlt hetek során a közszférából főként olyan pedagógusok regisztráltatták magukat, akiknek már a nyáron, az iskolaév végén mondtak fel, ám hivatalosan csak szeptember elsejétől váltak munkanélkülivé.

A megyei munkaügyi központok előrejelzése szerint az év végéig átlagosan mintegy fél százalékkal nő majd a munkanélküliségi ráta a közszférában bekövetkező elbocsátások miatt – 2007 első negyedévében viszont már közel 1 százalékkal magasabb lesz a mutató. Úgy prognosztizálják, hogy a jobbára középfokú végzettségű, 40–50 év közötti, csupán egyfajta szakképesítéssel rendelkező, nyelvet nem beszélő dolgozók maradnak majd állás nélkül.

Budapesten a Fővárosi Munkaügyi Központ közlése szerint szeptemberben 320 fő csoportos leépítéséről érkezett bejelentés, így mintegy 20 500 munkanélkülit tartottak nyilván. Augusztushoz képest viszont a munkaadók ezerrel több álláshelyet jelentettek be.

A megyei munkaügyi központok adatai szerint a legnagyobb mértékű leépítésekre az elmúlt hónapokban, de különösen szeptemberben a hazai kis- és középvállalkozásoknál került sor. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében például a 20 főnél kevesebb dolgozót foglalkoztató cégek csupán az elmúlt hónapban, döntően a bérterhek növekedése miatt, több mint 200 dolgozójuknak jelezték, hogy leépítik, illetve a jövőben más munkakörben, négyórásként foglalkoztatják őket. Hasonló tendencia figyelhető meg Hevesben, Hajdú-Biharban, sőt Somogy és Veszprém megyében is.

Egyre többen számolják fel vállalkozásukat

A központok előrejelzései azt mutatják, hogy a vállalati szféra az elkövetkező időszakban nagyarányú tömeges leépítést nem tervez, ugyanakkor a téli hónapokban mérséklődik majd az álláskínálat is. A leépítések mellett egyre gyakoribb a vállalkozások megszűnése: a Napi Gazdaság által a Dunántúlon és az ország keleti részében megkérdezett cégbíróságok szinte egyöntetűen arról számolnak be, hogy szeptember végétől, október elejétől csökken a vállalkozások száma. A növekvő közterhek miatt főként a csupán néhány főt foglalkoztató cégek képviselői igyekeznek megtudni, miként szüntethetik be tevékenységüket a lehető leggyorsabban. Hasonló tendenciát mutatnak a helyhatóságok, illetve az APEH egyéni vállalkozókra vonatkozó legfrissebb előzetes adatai is.

(Forrás: Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.