Visegrádon, a V4 miniszterelnöki csúcson is tüntettek a miniszterelnök ellen. Miközben Gyurcsány Ferenc a királyi palota Herkules-kútjánál fogadta az érkező kormányfőket, az esemény színhelyétől nem messze egy kisebb csoport Gyurcsány-ellenes tüntetést szervezett. Az út szélén transzparenseket függesztettek ki. A néhány fős csoport az MTI helyszíni tudósítójának elmondta, hogy magánemberként érkeztek, nem tartoznak semmilyen szervezethez.
Az összejövetel korábbi programjában még szerepelt, hogy a négyes találkozó mellett Gyurcsány Ferenc magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök kétoldalú tárgyalást is folytat, amelyen a szlovákiai magyarellenes incidensek ügye is téma lesz. Göncz Kinga magyar külügyminiszter azonban a helyszínen az elmondta: a V4 csúcs kapcsán egyetlen kétoldalú találkozót sem tartanak.
Gyurcsány Ferenc szerint több időre van szükség, mielőtt szlovák-magyar kétoldalú találkozóra kerülne sor, Robert Fico viszont hangsúlyozta, hogy Szlovákia bármikor tárgyalna a magyar féllel. A két miniszterelnök újságírói kérdésre reagálva nyilatkozott erről a V4-ek visegrádi találkozóját követő sajtóértekezleten. Gyurcsány Ferenc szerint a szlovák miniszterelnök és ő gyökeresen eltérően látják a szlovákiai magyarellenes incidenseket. A magyar kormányfő szerint csak akkor van értelme egyeztetni, ha sikeres lehet a találkozó, ehhez azonban még több időre és munkára van szükség.
Először a sajtóértekezleten hallotta a találkozó elhalasztásának indokait – reagált Gyurcsány Ferenc szavaira Robert Fico. A szlovák miniszterelnök hangsúlyozta: kormánya felkészült a tárgyalásokra.
A tárgyalást követő sajtóértekezleten Gyurcsány Ferenc a visegrádi országokban tapasztalható belpolitikai problémák kapcsán azt mondta, illúzióvesztés tapasztalható a régióban.
A magyar miniszterelnök hangsúlyozta: a V4-es országok „összetett politikai kihívásainak” oka, hogy a lakosságnak rá kellett ébrednie arra: a nyugat-európai életminőség nem kapható meg ingyen, és a térség országainak, polgárainak komoly erőfeszítéseket, átfogó gazdasági reformokat kell végrehajtaniuk.
„A V4-ekben zajló politikai elbizonytalanodás mögött nagyjából ugyanazok a jelenségek húzódnak meg: a szembesülés azzal, hogy időnként egyáltalán nem fájdalommentes reformokkal lehet eljutni egy nyugatias életminőséghez. Erre a felismerésre vannak nemzeti radikális, populista és modernizációs válaszok is, ezek konfliktusáról szólnak az országokban megjelenő viták” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Mirek Topolánek cseh kormányfő egyetértett magyar partnere helyzetértékelésével, és a közös gyökereket megemlítve kiemelte: az elmúlt 15-17 év vezetett a mostani kiábránduláshoz.
„Gazdaságilag, szociálisan és politikailag nagyon nagy polarizálódás tapasztalható. Politikai szinten láthatjuk a XVIII.-XIX. századhoz való nosztalgikus vágyakozást is” – fogalmazott Topolánek.
Ami a V4 elmúlt tizenöt évét illeti, mind a négy kormányfő egyetértett abban, hogy nagyon sikeres időszakot tudhatnak maguk mögött, emellett sikeresnek értékelték az elmúlt egy év magyar V4-elnökségi időszakát is. Mirek Topolánek és Jaroslaw Kaczynski egyaránt úgy fogalmazott, hogy a V4-nek javára vált az EU-csatlakozás. Topolánek szorgalmazta közös projektek beindítását Fehéroroszországban, Ukrajnában és a Balkánon, a demokratizálódásban szerzett tapasztalatok átadását.
„A négy miniszterelnök egyöntetű nyilatkozatot fogadott el arról, hogy a jövőben is folytatni kívánják az együttműködést a visegrádi csoporton belül, függetlenül a kétoldalú vitáktól” – szögezte le a házigazda Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: a V4 készen áll a régió más országaival is a folyamatos együttműködésre és javítani akarja a kapcsolatokat más európai kooperációkkal, amilyen például a Benelux, az Északi Tanács vagy a balti államok együttműködése.
A V4 miniszterelnöki csúcson kiemelt téma volt a 2007. októberére tervezett schengeni csatlakozás ügye, amit – ahogy a résztvevők a közös nyilatkozatban is rögzítették – nem lehet technikai, sokkal inkább politikai ügynek tekinteni. Ezt különösen Robert Fico és Jaroslaw Kaczynski hangsúlyozta.
„Az esetleges halasztás hatással lesz az európai intézmények megbízhatóságára” – hangsúlyozta ennek kapcsán Robert Fico.
Szó esett a miniszterelnökök között Koszovóról, a közös energiapolitika kialakításának szükségességéről, az Oroszországtól való függőség felszámolásáról.
Ez utóbbi kapcsán Jaroslaw Kaczynski kiemelte: fontos lenne, ha a V4 tenni tudna az EU-orosz energiaegyezség megszületése érdekében.
Az MTI kérdésére Robert Fico azt mondta, tiszta képet kell teremteni abban az ügyben, lehet-e a viszonosság elvét alkalmazni az amerikai vízumkötelezettség terén. Hozzátette: a szlovák kormány üdvözölni fogja, ha az ügyben lesz közös V4-álláspont. Fico szerint a viszonosság a nemzetközi jog olyan alapvető fogalma, amit nem lehet megkerülni.
A V4-elnökséget átvevő Szlovákia miniszterelnöke kiemelte: a következő egy évben az együttműködés prioritásai közé tartozik majd a jelentős kérdésekben, például európai kül- és biztonságpolitikai kérdésekben közös álláspont kialakítása, a Benelux-államokkal egy decemberi találkozó megtartása.
A visegrádi csoport tizenötödik évfordulója alkalmából Gyurcsány Ferenc bemutatta a V4 másfél évtizedéről szóló kiadványt, ami a Nemzetközi Visegrádi Alap gondozásában látott napvilágot. A négy miniszterelnök közösen beindította a V4 internetes honlapját (www.visegradgroup.eu) is, amelyet mostanra újítottak meg.
(mti)

Ismét beszorult egy gyerek az 56-os emlékműbe Zuglóban – videón a mentés