Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Koch: Ez már majdnem politikai kényszerítés című cikkében foglalkozik a hesseni tartományi kormány és a Szabad Választók Közösségének (FWG) vitájával.
Roland Koch (CDU) hesseni miniszterelnök szerdán cáfolta a wiesbadeni tartományi gyűlésben az FWG képviselőinek vádjait, miszerint az önkormányzati választásokon elért eredményük alapján pénzügyi támogatást ígért volna a politikai alakulatnak, ha elállnak attól a tervüktől, hogy indulnak a 2008-as tartományi választásokon. A miniszterelnök a vádakat „abszurdnak“ nevezte és úgy fogalmazott, pártja becsületét sértő kampány áldozatává vált.
Néhány órával a tartományi gyűlés belügyi bizottságának rendkívüli ülése előtt Koch és Volker Bouffier (CDU) belügyminiszter beszámoltak arról, hogy évek óta tárgyalnak a Szabad Választók változó vezetéseivel az FWG ama követeléséről, hogy kapjanak állami támogatást önkormányzati kampányukhoz. Időközben Thomas Braun, az FWG elnöke részben visszavonta a CDU tartományi politikusai ellen megfogalmazott vádjait. Braun írásban megerősítette, hogy a támogatás kérdése állandó téma volt közte és a miniszterelnök, valamint a belügyminiszter között. Elismerte, a „zsarolás” kölcsönös emlegetése nem szolgálja az ügyet, ezért a jövőben ettől tartózkodni kell. Ellentétben az eddig történtekkel, Braun nem ismételte meg azon vádjait, miszerint Koch az FWG-t meg kívánta volna vásárolni. Ugyanakkor megismételte, a CDU csak azután kívánt egy, a Szabad Választók költségvetési támogatását garantáló törvényt a tartományi gyűlés elé terjeszteni, amennyiben az FWG nem indul a tartományi választásokon.
Koch és Bouffier megerősítette a bizottsági ülésen, hogy ez a junktim már évek óta része az FWG és a tartományi gyűlésben képviselt pártok vitájának. A CDU, de az FDP is alkotmányjogi aggályai miatt elutasították az FWG önkormányzati választásokat követő támogatását, amennyiben a párt indulna a tartományi választásokon, mert ebben az esetben, ellentétben a többi politikai alakulattal, kétszeres támogatásban részesülne. Állították, a hesseni SPD egy ideig azzal az alkotmányellenes gondolattal is eljátszott, hogy a többi párt is kapjon kétszeres kampánytámogatást.
Koch és Bouffier állítása szerint már a Hans Eichel által vezetett tartományi kormány alatt, 1996-ban tervezték az FWG költségvetési finanszírozását, azonban a törvénytervezetet még a parlamenti meghallgatás szakaszában visszavonták a politikai szervezetek heves tiltakozása miatt.
Stern (stern.de)
A baloldali német félbulvár magazin A titkos Stoiber operáció című cikkében azt állítja, hogy Gerhard Schröder a tavaly elveszített Bundestag-választásokat követően egy általa vezetett nagykoalícióra szerette volna rábírni a CSU elnökét. A hamburgi magazin a bajor miniszterelnök legszűkebb köréből származó információi szerint Gerhard Schröder közvetlenül a 2005-ös Bundestag választásokat követően Angela Merkel elleni puccsra biztatta a CDU és a CSU politikusait. A magazin ma megjelenő számában beszámol arról, hogy Schröder a választás éjszakáján a pártelnöki televíziós vitát követően négyszemközt tudatta a CSU elnökével, hogy a következő napokban feltétlenül beszélniük kellene.
A Stern tudósítása szerint ezt követően egy, nem a politikai berkeiből származó közvetítő jelentkezett Stoibernél, aki már a választásokat követő szerdán Münchenben felkereste a CSU elnökét. A személyes megbízott a Stoiber köréből származó információk szerint azt az ajánlatot tette, hogy a CSU elnöke, mint a „kereszténydemokraták első embere” lépjen be egy Schröder vezette kormányba, miközben a CDU válasszon egy új pártelnököt Merkel asszony helyett. Stoiber elutasította ezt a javaslatot, és kijelentette, hogy a CDU elnökasszonya a pártszövetség kancellárjelöltje. Schröder tagadta ezeket az állításokat. A Stern kérdésére a volt kancellár úgy nyilatkozott: sem a választások éjszakáján nem történt kapcsolatfelvétel Stoiberrel, sem szeptember 21-én nem küldött Münchenbe személyes megbízottat.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lapban Oliver Pink Előrehozott választások 2007 tavaszán? című cikkével beharangozza az osztrák kormányalakítási tárgyalások mindent eldöntő mai napját.
Az Osztrák Néppárt (ÖVP) ma dönt a szocialistákkal (SPÖ) folyó koalíciós tárgyalások folytatásáról vagy megszakításáról. Amennyiben kisebbségi kabinet alakul, akkor Alfred Gusenbauer SPÖ elnök legkorábban a következő héten kaphat kormányalakítási megbízást.
Az ÖVP pártelnökség 43 tagja dönt csütörtökön a leendő kormány összetételéről. A nagykoalíció híveinek száma ugyan az elmúlt napokban növekedett, azonban párt grandjainak többsége inkább az ellenzékbe vonulást támogatja, amennyiben az SPÖ nem mutat hajlandóságot a vizsgálóbizottságok tevékenységének befejezése utáni további tárgyalásokra. Úgy tűnik azonban, hogy az SPÖ türelme már elfogyott. Egyre világosabbá válik a törekvésük, hogy létrehozzanak egy meghatározott időre felálló kisebbségi kormányt. A szocialisták körében az is felmerült, hogy egy ilyet maguk alakítsanak. (Az osztrák törvények lehetővé teszik, hogy a jelenlegi költségvetést alapján áprilisig ideiglenes költségvetéssel irányítsák az országot. Szerk.) Az előrehozott választások legvalószínűbb időpontja valamikor 2007 tavasza lenne. Ebben az esetben az SPÖ a kancellári bónusszal indulna, és nem okozna neki pénzügyi nehézséget az áprilistól érvénybe lépő ideiglenes költségvetés miatt a kampányköltségek előteremtése.
A csütörtök délelőttre tett ÖVP elnökségi üléssel az osztrák konzervatívok némileg keresztülhúzták az SPÖ számítását, hiszen a szocialisták egy esetleges ÖVP nemet követően nem fordulhatnak azonnal a köztársasági elnökhöz, mert Heinz Fischer Luxemburgban tartózkodik. Mint az elnök tudatta, csak a jövő héten kíván új hangsúlyokat megfogalmazni. Fischer ugyanakkor lemondta Milan Kucan volt szlovén elnökkel szombatra tervezett találkozóját. Amint Fscher szóvivője elárulta, végleges döntése előtt még négyszemközti beszélgetésen találkozik Wolfgang Schüssellel és Alfred Gusenbauerrel.
Az SPÖ ezzel párhuzamosan arra törekszik, hogy erősítse polgári politikai profilját. Megkísérelnek diplomatákat, vagy az ÖVP-hez közel álló köztisztviselőket kormányukba megnyerni, ezzel is növelni kívánják a felálló kisebbségi kormány szavatossági idejét.
Elkepesztő siker, állótapsos ünneplés a Hamupipőke bemutatóján