Eljárás indul Jaruzelski ellen

A Die Presse tudósítása szerint eljárás indul a volt lengyel pártfőtitkár, Wojciech Jaruzelski ellen. A Süddeutsche Zeitung megemlékezik az egykori NDK pártfőtitkár feleségének, Margot Honeckernek a 80. születésnapjáról.

2007. 04. 18. 11:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Eljárás indul Jaruzelski ellen című cikkében az egykori pártfőtitkár ellen a hadiállapot 1981-es bevezetése miatt indítandó eljárással foglalkozik.

Wojciech Jaruzelskit perbe kívánják fogni a hadiállapot 1981. december 13-i bevezetése miatt – közölte kedden a varsói államügyészség. Lengyelország utolsó (1981-1989 közötti) kommunista diktátorán kívül a „Nemzeti megmentés katonai tanácsának” további nyolc tagjának felelősségre vonását is tervezik. Még nem lehet tudni, mikor kezdődnének a perek.

A Kaczynski testvérek már hatalomra jutásuk óta célkeresztjükbe vették a 83 éves tábornokot. Először az egykori katonatiszttől az összes kitüntetést kívánták megvonni, majd – félreértésből – a „Szibériába elhurcoltak keresztjével” akarták kitüntetni. Később a honvédelmi minisztérium a katonai titkosszolgálattal fenntartott kapcsolatai miatt szerette volna megvonni a nyugdíját. Ebben a kérdésben is kénytelen volt a kormány visszakozni. Most Lech Kaczynski közölte: tervezik Jaruzelski lefokozását és a tábornokból egyszerű közkatonává kívánják degradálni.

Jaruzelskivel kapcsolatban megosztottak a vélemények. Míg Wladyslaw Bartoszewski egykori külügyminiszter „a lengyel történelem egyik legnagyobb bűnözőjének nevezte”, addig egykori ellenfele, Lech Walesa, a legendás munkásvezető úgy fogalmazott: „Hagyjuk, hogy Isten és a történelem ítéljen a férfi felett.“

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Robert Probst A meggyőződéses javíthatatlan című cikkében a 80 esztendős Margot Honeckerre emlékezik.

Margot születésnapját szülőföldjétől távol fogja ünnepelni, Santiago de Chile villanegyedében, ahová 1992 óta visszavonult. Azóta csak ritkán nyilatkozott az NDK-ban betöltött szerepéről és történelemképéről.

2000-ben megjelent könyvében az NDK-t olyan országként dicsérte, ahol nem létezett a munkanélküliség, ahol nem sanyargatták a bérlőket és nem ismerték a hajléktalanságot; amit szociális biztonság, igazságos bérek és szabad, titkos és egyenlő választások jellemeztek.

Még a „taníthatatlan” címkét is büszkén viselte. Talán még mindig az a „forradalmi szenvedély” mozgatja, amiért 1987-ben férje a Marx Károly renddel kitüntette. Az egykori gyors- és gépíró karrierje gyorsan emelkedett. 1953-ban ment feleségül az FDJ (kelet-német KISZ) akkori elnökéhez, Erich Honeckerhez, 1958-ban lett miniszter-helyettes az oktatási minisztériumban, melyet 1963-tól egészen az összeomlásig, 1989-ig bürokratikus buzgalommal vezetett. A tudósokat kezdettől fogva gyanúsnak tartotta, célja egy „ideológiával átitatott, pártos oktatás” volt.

Számos diákgenerációt befolyásolt a „munkás és parasztállam” érdekeinek megfelelően. Margot Honecker volt felelős a „nehezen nevelhetőként” kategorizált gyermekek intézetbe helyezéséért, valamint az olyan gyermekek kényszer-örökbefogadásáért, akik szülei megpróbáltak elmenekülni az NDK-ból, vagy „kémkedésért” börtönben ültek.

Margot Honecker hatalmaskodónak, hajthatatlannak és megközelíthetetlennek számított. Hogy mekkora befolyása volt az 1976 óta az államtanács elnökeként ténykedő férjére, máig tisztázatlan. Szinte sohasem voltak együtt láthatóak. 1989. november 2-i lemondását követően az NDK minisztertanácsa megköszönte „hosszú és felelősségteljes munkáját.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.