Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vezércikke Michael Ludwig Csak képzelgés? című cikkében az orosz zsarolási lehetőségekkel foglalkozik.
A szerző szerint a gázkartell még a jövő zenéje. Erre csak akkor lenne reális esély, ha a világméretű gázkereskedelemben a jelenleg alig tíz százalékot kitevő cseppfolyós földgáz aránya jelentősen megnőne, és ezzel a földgáz gyakorlatilag bárhol elérhető lenne. Ezt követően lehetne lépésről-lépésre eloldani a gázt az olaj árától. S már „csak” azt kellene eldönteni, melyik gáztermelő lesz az, amelyik hajlandó a piaci elvárásoknak megfelelően csökkenteni vagy növelni a termelést.
Ezekkel az előfeltételekkel Moszkvában is tisztában vannak, Oroszország mégis megpróbálja kijátszani Európával szemben az árkartellt. Alkutárgy lenne elég: például az EU és Oroszország között megkötendő partnerségi szerződés, az orosz világkereskedelmi szervezeti tagságának feltételei, a Gazprom nyugat-európai terjeszkedési szándékai, vagy hozzájárulásuk az EU keleti tagországaiba tervezett amerikai rakétavédelmi rendszerhez.
A fenyegetések árnyékában Moszkva – mint azt legutóbb Algéria esetében tette – kétoldalú megállapodásokkal azon dolgozik, hogy a világméretű árkartellnél alacsonyabb szinten, az állami vállalatok összefogásán keresztül ellenőrizze a gázpiacot, illetve megpróbálja akadályozni, hogy az európai államok diverzifikálják beszerzési forrásaikat. S mivel Oroszország és Algéria fedezi az unió gázbehozatalának 40 százalékát, az orosz Gazprom és az algériai Sonatrach elegendő kínálati befolyással bír. De e cégek esetében a legfontosabb, hogy a vállalkozások mit tesznek a politikai vezetés utasításaira, például, miként egyeztetnek a gázkitermelésről és eladásról egy harmadik üzleti partner esetében. E tekintetben például meghatározó szerepet játszhat, hogy Algéria fegyvervásárlásai kapcsán jelentős fizetési kötelezettségeket vállalt Moszkvával szemben. Ezért könnyen előfordulhat, hogy Algír nem támogat majd olyan földgázprojekteket, melyek kedvezőek lennének Európának, de hátrányosan érintenek orosz érdekeket. Oroszország a gáz OPEC-réme nélkül is elegendő befolyással rendelkezik ahhoz, hogy hatékonyan képviselje Európában a gázzal kapcsolatos érdekeit.
Hamburger Abendblatt (abendblatt.de)
Meglena Kuneva, uniós fogyasztóvédelmi biztos szerint a legtöbb veszélyes fogyasztási cikk Kínából érkezik Európába. Tavaly közel 1000 esetben állapították meg, hogy az adott tárgy nem felel meg az uniós biztonsági előírásoknak, ezért be kellett tiltani a forgalmazását. Ez a szám 2005-höz viszonyítva 30 százalékos emelkedést jelentett. Két éven belül az esetszám megkétszereződött. A legtöbb hibás termék miatti panasz – 144 alkalommal – Németországból érkezett, amit szorosan követett Magyarország 140 esettel, a bronzérmes pedig Görögország 98 eljárással.
-Olyan termékekről beszélünk, melyek akár halálosak is lehetnek – nyilatkozta Kuneva. Kiemelkedő a játékok 25, az elektronikus eszközök 19 és a járművek 14 százalékos aránya. De viszonylag gyakran kényszerültek arra is, hogy egy-egy kozmetikumot kivonassanak a forgalomból.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali napilap A CDU-nak tisztáznia kell viszonyát a jobbszéllel című cikkében az SPD elnökének nyilatkozatát ismerteti.
Kurt Beck rajnavidék-pfalzi miniszterelnök szerint a Günther Oettinger (CDU) vitatott Filbinger-beszéde kapcsán kirobbant botránynak még nincs vége.
A történtek sokkal többre utalnak, mint egy egyszeri kisiklásra, ez egy álláspont kifejeződése volt – vélekedett az SPD elnöke.
A kérdéssel kapcsolatos vita, főként a CDU jobbszélén azt jelzi, hogy itt egy mélyebb konfliktusról van szó. A CDU-nak tisztáznia kell a jobboldali körökhöz fűződő viszonyát – mondta a pártelnök. Szerinte különösen fontos annak tisztázása, milyen kapcsolatokat kívánnak ápolni a német-nemzeti ideológiájú csoportosulásokkal.
Lemondta a Zeneakadémia Varnus Xavér koncertjét