A világ Fico szerint

A Die Presse interjút készített Robert Fico pozsonyi kormányfővel, ahol az érintett a magyar-szlovák vita sajátos értelmezésével örvendezteti olvasóit. A Der Spiegel beszámol arról, miként használta fel a burmai katonai junta propagandacéljaira a FES-delegáció tájékozatlanságát.

2007. 10. 10. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Christoph Thanei Nem akarjuk ezeket az őrültségeket nálunk címmel készített interjút Robert Ficóval.

Robert Fico a beszélgetésben országát a magyarországi politikai csatározások áldozatának látja.
Fico az európai szocialisták döntését, miszerint meghosszabbítják a Smer tagságának felfüggesztését, paradoxnak, sőt skizofrénnek nevezte. Hiszen megerősítették, hogy valódi szociáldemokrata politikát – igen jó gazdasági eredményekkel – folytat a jelenlegi pozsonyi kormány. Ennek ellenére kitartanak megbüntetésük mellett, amiért 2006-ban koalícióra léptek a Szlovák Nemzet Párttal (SNS). Arra számítok, fogalmaz Fico, hogy nemsokára teljes jogú tagként visszavesznek bennünket a szociáldemokrata pártok családjába.

Arra a kérdésre, hogy a Benes-dekrétumok megerősítése nem rontotta-e tovább az amúgy is feszült magyar-szlovák viszonyt, Fico úgy válaszolt, tudomása szerint a magyar állam képviselői (az államelnök és a parlament elnök asszonya – megjegyzés az eredeti szövegben), akik úgynevezett magánlátogatásra Szlovákiába jönnek, ezeken az állítólagos „magánlátogatásaikon” a szlovák intézményeket bírálják. S nem fordítva történtek az események. „Ne ott keressük az okokat, ahol nincsenek. A nemzetgyűlés deklarációja csak válasz volt Csáky úr agressziójára. Vegye tudomásul, folytatta Fico, hogy az MKP-n kívül minden szlovák párt egyetértett a kérdésben, az ellenzék is” – tette hozá Fico.

Azt a felvetést, miszerint a magyar párt félelmei, tekintettel az SNS kormányzati részvételére, nem tűnnek-e megalapozottnak, a pozsonyi kormányfő visszautasította. Szerinte a történet két dologról szól. Egyrészt a válságos magyarországi belpolitikáról. Fico úgy fogalmazott: „Ott az szerezhet belpolitikai jó pontokat, aki a legnagyobb magyarnak mutatja magát. S ezért használják a szomszéd ország meglátogatását propagandafellépésekre. Nálunk, Szlovákiában nincsenek összecsapásokkal tarkított demonstrációk, gyújtogatások és szétvert autók. Mi nem akarjuk, hogy ezek az őrültségek nálunk is megjelenjenek.”

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Jürgen Kremb A Friedrich Ebert Alapítvány beleesett a katonai junta propagandacsapdájába című ranguni tudósításában ismerteti, a burmai rezsim miként használta fel az SPD-közeli alapítvány tájékozatlanságát.

Néhány nappal a szerzetesek között végrehajtott mészárlás után a Friedrich Ebert Alapítvány (FES) szakértői Burmába utaztak s a katonai junta propagandajátszmájának akaratlan résztvevőivé váltak.
Szombat délután Burmában az állami televízió beszámolt arról, hogy négy szerzetest köröznek, a „nehézfiúk” szervezték Burma legnagyobb kikötővárosában a tiltakozásokat. Este következett a FES dicsőítése. Tizenkét percen keresztül úgy beszéltek az SPD-közeli alapítványról, mint a katonai junta vagy a „Szociális béke és újjáépítés tanácsa” (SPDC) – ahogyan a hatalom birtokosai magukat nevezik – partneréről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.