Presseportal (presseportal.de)
A német sajtószolgálat Uniós összehasonlításban is lemaradt címmel ismerteti a vasutak érdekvédelmi szervezetének az EU közlekedéspolitikáját összehasonlító anyagát. Dirk Flege, a Sínekért szövetség ügyvezetője szerdai, berlini sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „az EU 2020-ig a teherforgalom 50 százalékos növekedésével számol. Tekintettel ezekre az előrejelzésekre, a szövetségi kormánynak a lehető leggyorsabban több pénzt kell fordítania erre a környezetbarát közlekedési módra”. A Sínekért szövetség számításai szerint Németország a lakosonkénti 39 euróval hátulról a harmadik Görögország és Magyarország mögött a vasúti infrastruktúrába történt befektetések területén. Európában Svájc 359 euróval az éllovas, amit Belgium (172 euró) és Hollandia (159 euró) követ. A 2006-os statisztika alapján a legrosszabb a helyzet Magyarországon, évi 16 euróval.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Demokráciánk végveszélyben címmel készített a legújabb könyve kapcsán interjút Naomi Kleinnel. Klein szerint legyen az háború vagy természeti katasztrófa, a radikális, piacbarát erők ezt arra használják fel, hogy terveiket megvalósítsák. Bagdad még lángolt, amikor Paul Bremer, a polgári ügyek irányítója már a teljes piacnyitásra adott utasítást, és az iraki lakosságot az ország újjáépítésében a nézői szerepre korlátozta. Hasonló dolog történt a Srí Lanka-i cunami után: megtiltották a helyi halászoknak, hogy elhagyják szükségszállásaikat és visszatérjenek a tengerpartra. Ezt az esetleges újabb cunamival indokolták, valójában egész partszakaszokat adtak el nemzetközi turisztikai konszerneknek. A Katrina hurrikán után a washingtoni kormány azonnal hozzálátott új olajfinomítók felépítéséhez, s ezzel egy időben teljességgel felhagyott a térségben a szociális lakásépítéssel.
A Sokkstratégia című könyv szerzője szerint az Egyesült Államok neokonzervatív politikusai ijesztően vonzódnak a sokkokhoz és a katasztrófákhoz. Az író szerint ez azt takarja, hogy a lakosság sokkos állapotát akarják felhasználni, minden vitát ellehetetlenítve a jelenlegi gazdasági rendszertől, és elérjék a lehető legteljesebb privatizációt. A neokonzervatívok igen nehéz helyzetben vannak: az amerikaiak 67 százaléka szeretne egy, a közösségi szolidaritáson alapuló egészségügyet, ám sokan vannak, akik dühösek a célkitűzés miatt. A probléma, hogy a kormány megpróbálja a lakosság dühét átirányítani, főként az illegális bevándorlókra. Az olyan közismert televíziós kommentátorok, mint Lou Dobbs, aki tavaly a CNN-en a neoliberalizmus nagy propagandistáját alakította, ma minden este a bevándorlók ellen beszél. A saját lakosság ellenőrzése az Egyesült Államokban olyan méreteket öltött, hogy aligha beszélhetünk szabad országról. Nem tartozom azok közé, folytatja Klein, aki azt állítja, hogy Amerika fasiszta lenne. De a demokrácia az országban súlyosan veszélyeztetett. Éppen ezért veszélyes, hogy az olyan magánhadseregeknek, mint a Blackwater, az elmúlt években olyannyira megnövelték befolyását. Egy olyan ország, amely törvényesíti a kínzásokat, s egyúttal lehallgatja a polgárait, az komolyan pengeélen ingadozik.
Szentkirályi Alexandra levelet írt Lázár Jánosnak