Rekordokat döntött az EU-ban lefoglalt kokain mennyisége, ami 2021-ben elérte a 303 tonnát – számolt be a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, az illegális drogkereskedelem az egész unió területén egyre változatosabb formákat ölt, miközben a szervezett bűnözéssel összefonódó erőszak is egyre nagyobb mértékben jelentkezik, tovább súlyosbítva az európai közbiztonsági helyzetet. Az európai kábítószerpiac átfedésben van más bűnözési területekkel, legfőképpen az illegális migrációval, a lőfegyver-kereskedelemmel és a pénzmosással.
Rémisztő statisztikák
Az Európai Unióban a szervezett bűnözés becsült éves bevétele a tiltott tevékenységekből, beleértve a kábítószer-kereskedelmet is, körülbelül 139 milliárd euró, ami a teljes GDP mintegy egy százalékát teszi ki.
Európa kábítószer-kereskedelme ijesztő adatokkal illusztrálható:
- az európai emberölések 50 százaléka közvetlen kapcsolatban áll a kábítószer-kereskedelemmel;
- a kábítószer-lefoglalások hetven százaléka az EU kikötőiben történik, jelölve a tengeri útvonalak központi szerepét;
- az EU-ban működő bűnszervezetek negyven százaléka foglalkozik illegális drogkereskedelemmel;
- az európai kokainpiac 2011 és 2021 között több mint a négyszeresére, 416 százalékkal növekedett, ami jelentős keresletbővülést jelez;
- 2021-ben 6200 halálesetet okozott túladagolás az EU területén, ami a drogkereskedelem súlyos társadalmi következményeit tükrözi, és ez az adat nem tartalmazza azokat a haláleseteket, amelyeknél egyértelműen a drog felelős, de más az elsődleges halálok, például közúti baleset vagy öngyilkosság. A tényleges szám ezért a fenti adat több tízszerese lehet – mutatott rá a Téglásy Kristóf stratégiai igazgató nevével fémjelzett szervezet.
Egyre több a fiatalkorú fogyasztó és függő
A DKI hangsúlyozta: a kábítószer-kínálat növekedése magával vonja a kereslet növekedését is, így a fogyasztók száma is ugrásszerű növekedésnek indult világszerte. Az ENSZ jelentése szerint az intravénás kábítószer-fogyasztók száma 18 százalékkal nagyobb a korábban becsültnél, a szomszédos Ausztria fővárosában például az utóbbi időben jelentősen megnőtt a drogokkal kapcsolatos halálesetek száma. A leggyakoribb függőséget okozó szer a cannabis, ezt követik az opioidok, az amfetaminok, a kokain és az ecstasy.
Ennél is drámaibb a droghasználati zavarokban szenvedők számának növekedése: az elmúlt évtizedben 39,5 millió esettel, azaz 45 százalékkal ugrott meg ez a mutató.
Nyugat- és Közép-Európa továbbra is a világ egyik legnagyobb kokainpiacának számít. Míg a pandémia idején a kokainfogyasztás stagnált, most úgy tűnik, újra emelkedik. Emellett a legújabb tendenciák a metamfetaminhasználat növekedésére utalnak Európában. Az új típusú, dizájnerdrogok megjelenése pedig további veszélyt jelent, komoly kockázatot teremtve a közbiztonságra és a közegészségügynek.
Az illegális kábítószer-fogyasztás terjedése közvetlen hatással van a kontinens bűnbandáinak aktivitására, mivel ezek a szervezett csoportok Latin-Amerikából és más távoli régiókból importálják az illegális termékeket, majd terjesztik azokat Európában. Ennek a feketekereskedelemnek az elharapódzása több bandát von be a piacra, ami elkerülhetetlenül több erőszakot és komolyabb közbiztonsági fenyegetést jelent az EU-ban. Emellett aggasztó az a tény is, hogy a kábítószer-kereskedelemben a bűnszervezetek egyre nagyobb számban toboroznak és zsákmányolnak ki fiatalkorúakat.