„Mi nem szólunk bele, mi legyen Romániában, a határon túliak se szóljanak bele, mi legyen Magyarországon” – írta Jakab Péter, aki a Demokratikus Koalíció nyomdokaiba lépve petíciót indított a határon túl élő magyarok szavazati jogának elvételéért. A Nép Pártján elnöke közösségi oldalán azt írta, „Magyarországnak is van határa, a szavazati jognak is legyen!”, és „aki soha nem élt Magyarországon, ne dönthessen Magyarország sorsáról!”
A Jobbik bukott elnöke nem első alkalommal rúg bele nemzettársainkba, tavaly azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy határon túli magyarok ne szavazhassanak magyarországi pártokra,
ehelyett – mondta Jakab – egy székely szószóló kerüljön be a magyar parlamentbe, akit a székelyek küldenek maguk közül. Elképzelése szerint erről a személyről az anyaországi képviselők dönthetnének. A Nép Pártján elnöke másfél év elteltével ismét meglovagolta a témát.
De nem Jakab Péter az első, aki a határon túl élő magyarokat megfosztaná jogaiktól. A Demokratikus Koalíció szeptember közepén hasonló akcióba kezdett. A párt arra hivatkozva, hogy a Fidesz határon túli egyéni választókerületek létrehozására készül, Az én sorsom, az én voksom – tisztességes választást címmel online és utcai aláírásgyűjtésbe kezdett. Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese szavaiból kiderült,
valójában attól fél, hogy a határon túl élő magyarok megakadályozhatják a kormányváltást.
Próbálkozott már hasonlóval Dobev Klára is, aki 2021-ben azt mondta, a külhoni magyarok szavazati jogának elvételét illetően „okos kompromisszumot” lehetne kötni az azóta teljesen széthullott szivárványkoalícióval, amelynek akkor még a Jakab Péter vezette Jobbik is tagja volt. Ugyancsak 2021-ben Vadai Ágnes, a DK politikusa a járványkezeléssel összefüggésben támadta a határon túli magyarokat: „Jönnek! Felvenni a nyugdíjat, vásárolni, és a hírek szerint oltakozni is”. Gréczy Zsolt egy 2021-es megszólalása során szintén a vakcinákkal összefüggésben támadta a határon túli magyarokat.
Gyurcsányék ellenséges hozzáállása az anyaországon kívüli magyarokhoz már 2004-ben is tetten érhető volt, amikor az MSZP–SZDSZ-kormány miniszterelnökeként
a kettős állampolgárság témájában tartott referendumon arra buzdított: ne támogassák a határon túl élő honfitársaink állampolgársághoz jutását.
Gyurcsány akkor azzal kampányolt, hogy amennyiben a külhoni magyarok állampolgársághoz jutnak, akkor azonnal áttelepül Magyarországra nyolcszázezer ember, és elveszi a nyugdíjat és a munkát az anyaországban élőktől. Mint ismert, a 2010-es országgyűlési választásokat követően a második Orbán-kormány első intézkedéseként törvényjavaslatot nyújtott be a kettős állampolgárság elfogadásáról.