Bundestag – visszataszító képviselői privilégiumok

A Der Spiegel elemzi a nagy felháborodást kiváltó képviselői privilégiumok halmozását. A Bild Zeitung beszámol a hesseni választási kampány Scharping családot megosztó vonatkozásaira. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a német kormányfő és miniszterének külpolitikai vitáról tudósít.

2007. 11. 13. 8:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Hans Herbert von Arnim Ahogyan a politikusok privilégiumokat teremtenek maguknak című cikkében ismerteti a Bundestag-képviselők mind nagyobb botránnyá fakadó jövedelememelési terveit. A törvénytervezet a képviselői jövedelmet emelné, amit azzal az ígérettel kompenzál, hogy csökkenti az abszurd nyugdíjigényeiket. Mindenesetre így fogalmaztak a nagykoalíció pártjainak parlamenti igazgatói a múlt hétfőn. Ez azonban aligha igaz – állítja a cikk szerzője, a speyeri közigazgatási főiskola nyugdíjas professzora. A jövőben is évente egy Bundestag-képviselő havi 192 euró nyugdíjra válik jogosulttá, míg egy átlagnyugdíjasnak mindössze 26 eurót ér egy esztendő, ez pedig 1:7,3-as arány. A túlzott gondoskodás azon is felismerhető, hogy a jövedelmi arány aktív időszakukban 1:3 arányú. A valóságban tehát aligha lehet az ellátási privilégiumok leépítéséről beszélni, sőt, a hosszú ideig szolgáló képviselőknek (18 esztendei Bundestag-tagság után) már az 57. életévük után járna nyugdíj, méghozzá levonás nélkül. Ezt kiegészítené még egy kivételezett, példátlan ellátási többlet. A tervezet szerint a képviselő már az első évben jogosulttá válna a pótnyugdíjra is, amely eddig csak a nyolcadik év után járt a képviselőknek kiegészítő nyugdíjként. Ezeket az apró turpisságokat először észre sem vették az újságírók, hiszen a törvénytervezet berlini bemutatására nem a megszokott 11 órára, hanem délután 2-re hívtak össze sajtótájékoztatót. Így a zsurnalisztáknak nem volt idejük a tudósításuk elkészülte előtt alaposan átolvasni a 13 oldalas tervezetet, ezért kénytelenek voltak a nagykoalíciós politikusok beszámolóira hagyatkozni.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A legnagyobb példányszámú német bulvárlapban Kitti Pohl Scharping felesége Koch mellett kampányol című cikkében ismerteti a hesseni tartományi választások egyik pikáns részletét. Kristina Pilati (59) grófnő, aki Rudolf Scharping (59) volt SPD elnök felesége, jelenleg a hesseni tartományi választásokon a CDU mellett kampányol. Kristina Pilati tagja a Nők Roland Kochért elnevezésű kezdeményezésnek, és a 2008. január 27-én sorra kerülő választásokig viták és rendezvények szervezésével kampányol a hivatalban lévő kereszténydemokrata miniszterelnök győzelméért.

-Nagyszerű miniszterelnöknek tartom Roland Kochot és azt szeretném, ha hivatalban maradna – fogalmazott Pilati. Azt, hogy férje, Rudolf Scharping 1994-ben az SPD kancellárjelöltje is volt, nem zavarja.

-Már nem élünk a középkorban, Koch szolid férfi és feladatait illetően őrülten felelősségteljes- fogalmazott. Rudolf Scharping felesége CDU aktivitása kapcsán nem kívánt nyilatkozni.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Wulf Schmiese Hangos vita a csendes diplomáciáról című cikkében ismerteti a kancellár és a minisztere külpolitikai vitáját. Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter és Angela Merkel (CDU) kancellár egyre elégedetlenebbek egymással. Steinmeier egyre gyakrabban azt veti Merkel szemére, hogy politikája pusztán csak a címoldalra kerülést szolgálja. A kancellár asszony nem zavartatja magát minisztere bírálatától, és változatlan stílusban politizál tovább. A CDU-ban arról beszélnek, hogy az amúgy igen halk Steinmeier nevetségesen hangosan gyakorolja az SPD alelnökségét, míg az SPD-ben úgy vélik, a CDU elnöke populista, aki a csillogó külpolitikával kívánja feledtetni a belpolitikai nehézségeket. Ténylegesen azonban sokkal mélyebb kettejük konfliktusa, mint egyszerű pártpolitikai veszekedés. Két, alapjaiban eltérő koncepcióval rendelkező külpolitikus verseng egymással: Steinmeier sokkal eredményesebbnek tartja a csendes diplomáciát, Merkel használja a publikumot, hogy külpolitikai befolyást nyerjen. A kamerák előtt tett nyilvános gesztusokért, a világos szavakért otthon elárasztják elismeréssel. Ebben az elismerésben Steinmeier nem részesül ugyanolyan mértékben, a külügyminiszter munkáját elsősorban külföldi kollégái tisztelik, ami pártjának keveset használ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.