Magyarország Európa beteg embere

A Die Presse lesújtó képet rajzol a magyar gazdaság állapotáról. A Süddeutsche Zeitung beszámol a koszovói választásokon induló svájci milliomos kétes üzleti szándékairól.

2007. 11. 15. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Magyarország egy „igen beteg ember” című cikkében ismerteti a hazánk gazdasági helyzetéről alkotott lesújtó szakértői véleményeket. „Magyarország még mindig teljesen egyértelműen Közép-Európa beteg embere” – nyilatkozta Neil Shearing, a londoni Capital Economics elemzője szerdán a legfrissebb gazdasági adatok hallatán. (Ismert: a harmadik negyedéves GDP-növekedés összesen 1,1 százalék, míg Szlovákiában 9,4 százalékra számítanak – a szerk.) „Minden mutató rossz irányt jelez. A gazdaságpolitika teljesen elhibázott, de a politikában ez senkit sem érdekel” – mondta Lányi Bence, a budapesti Raiffeisen International közgazdásza. A KSH adatai szerint a harmadik negyedévben a gazdaság egyszázalékos gyarapodásával az elmúlt évtized leggyengébb növekedését mutatja. Az infláció 6,5-ról 6,7-re emelkedett, ami az idén még hét százalékra nőhet, vélekedik a Raiffeisen elemzője. A kormány lassú javulásban bízik, egész évre 2,2 százalékos előrejelzéssel számol. Ezzel Magyarország az uniós lista végén kullog, nagyjából egy szinten Dániával, mely a maga 0,6 százalékos harmadik negyedéves növekedésével a 27 állam közül a legrosszabb adatokat mutatta. A piackutató intézetek „pszichológiai fékről” is beszélnek. A GKI adatai szerint a fogyasztói index rekordmélységekbe zuhant. A magyar vállalkozók jövőképe még sötétebbé vált. Október végén már csak a menedzserek négy százaléka látta kedvezőnek vállalata kilátásait. Fél évvel ezelőtt még a megkérdezettek tíz százaléka tekintett optimistán a jövőbe.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Enver Robelli A luganói gazdag nagybácsi című, pristinai keltezésű cikkében foglalkozik a koszovói választásokon induló svájci milliomos terveivel. Pacolli egy évvel ezelőtt tért vissza Svájcból szülőföldjére, ahol megalapította az Új Koszovó Szövetséget (AKR). Közvélemény-kutatások szerint a szombati választásokon az AKR legalább 15 százalékra számíthat, így vélhetően a pristinai parlament harmadik legerősebb erejévé válhat. Az tette az időközben a svájci állampolgárságot is elnyerő koszovói férfit ismertté, hogy ő volt a Kreml felújítója. A Mabetex-csoport fénykorában évente közel egymilliárd dolláros forgalmat bonyolított. Pacolli ellen több esetben indítottak eljárást, 1999-ben egymillió dollár kenőpénzt utalt Borisz Jelcinnek, majd pénzmosás miatt nyomoztak ellene. Pacolli 3000, főként koszovói munkásával Asztana, az új főváros építésén dolgozik. S nem titkolja Nurszultan Nazarbajev elnöki diktatúrája iránti lelkesedését, s azt, hogy Koszovóban is egy hasonló „állammodellt” kíván bevezetni: „Erős elnök és egy legfeljebb öt vagy hat minisztériumból álló kormány kell. A demokrácia szép dolog, de mi a Balkánon élünk – itt erős ellenőrzés szükséges” – fogalmazta meg politikai krédóját. Ellenfelei szerint az állami vállalatok küszöbön álló privatizációjából szeretne részesedni. A koszovói ENSZ-igazgatás eddig megakadályozta a Mabetex nagyobb befektetéseit. Mások, mint Veton Szurroi publicista és politikus azzal vádolja Pacollit, hogy valójában az orosz és szerb érdekek képviselője. Az újságok emlékeztetnek arra, hogy Pacolli a koszovói háború alatt Jelcin küldötteként kívánt közvetíteni az albánok és a szerbek között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.