Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Hol landolnak a román munkások tömegei? című cikkében ismerteti a Róma és Bukarest között dúló diplomáciai háborút. A két EU tagállam között kemény diplomáciai háború dúl, bár ennek tényét a felek tagadják. Az ügyet egy olasz nő meggyilkolása robbantotta ki, kinek gyilkosa egy román állampolgárságú roma volt. Olaszország feltette Romániát a bizonytalan államok listájára – ide sorolják többek között Costa Ricát, Iránt, Mexikót és Bulgáriát is. Ez olvasható a bukaresti külügyminisztérium honlapján amellett a római határozat mellett, ahol közlik azon románok kiutasítását akik nem rendelkeznek állandó tartózkodási hellyel. Ezen gondolkodnak Spanyolországban is, ami azt jelzi, hogy a két országot elárasztották a romániai munkakeresők. Időközben azonban a szakképzett románokért folytatott egyfajta verseny is kialakult. Spanyolország egy törvénytervezeten dolgozik, ahol minden, az országban született román gyerek 2500 eurót jelent, és a szülők tartózkodási engedélyének meghosszabbítását hozza magával. Magyarország január 1-jén feloldja az utolsó megszorításokat.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Ez számomra az aljassággal határos című cikkében ismerteti a Bundestag alelnökének nyilatkozata alapján kirobbant vitát. Angela Merkel (CDU) világos bocsánatkérést követelt Wolfgang Thiersetől (SPD) amiatt, ahogyan Helmut Kohlról (CDU) és feleségéről nyilatkozott.
-Thierse úr nyilatkozata számomra teljesen érthetetlen – mondta a CDU elnöke. Ez számomra az aljassággal határos. Ha egy szikrája lenne benne az emberi nagyságnak, akkor a fél szívvel kimondott sajnálkozását, valódi bocsánatkérés követné- fogalmazott szó szerint a kancellár. Thierse a Leipziger Volkszeitungban Franz Müntefering lemondása kapcsán, (lásd a november 13-i sajtószemlét szerk.) aki a jövőben súlyosan beteg feleségét kívánja ápolni, úgy fogalmazott: „A feleségét Ludwigshafenben, a sötétben hagyni -mint ahogyan Kohl tette- az aligha tekinthető ideálisnak”. Hannelore Kohl – aki hosszabb ideje fényallergiában szenvedett –, 2001-ben öngyilkosságot követett el. Miután kereszténydemokraták a lemondását követelték, az SPD politikusa kárenyhítéssel próbálkozott. A Leipziger Volkszeitung által idézett szöveg szerinte egy lerövidített, és általa nem engedélyeztetett beszédváltozat volt – nyilatkozta. Helmut Kohlnak írt levélében fejezte ki sajnálkozását, amiért félreértésre adott alkalmat.
-Kifejeztem sajnálkozásomat – hangsúlyozta. Semmi esetre sem szándékoztam Helmut Kohlt bírálni.