Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Az SPD örül a médiaholdingjától kapott kilencmillió eurónak című cikkében foglalkozik a szociáldemokraták pénzügyeivel. A szociáldemokratáknak nem sok okuk van az örömre – de ez a hír megédesítheti a hangulatukat: az SPD kezében lévő DDVG médiaholding 2007-ben összesen kilenc millió eurót utalt át a pártkasszába. A tagok menekülnek, a közvélemény-kutatási adatok lehangolóak, Kurt Beck pártelnök tekintélye meggyengült. Ez az anyagi segítség legalább némileg felvillanyozhatja a szociáldemokratákat.
A párt médiaholdingja a Német Nyomtató és Kiadó Társaság (DDVG) – a 2007-es üzleti évben a bevételnövekedésük alapján – közel kilencmillió eurót utalt át az SPD-nek. A DDVG adózás utáni nyeresége 2007-ben 7,5 százalékkal, 17,2 millió euróra emelkedett. A nyereség kedvező alakulásához hozzájárultak – a médiarészesedésein túl – olyan területek is, mint a nyomdák, a kereskedelem és a turizmus. „A 2007-es eredmény, tekintettel az igen nehéz piaci feltételekre több mint tiszteletre méltó” – nyilatkozta Barbara Hendricks, az SPD pénztárnoka.
Die Presse (diepresse.de)
A konzervatív osztrák napilapban SPÖ-fordulat: Népszavazás az uniós szerződésről című cikkében ismerteti a bécsi szocialisták legújabb meglepő húzását. Totális fordulat az SPÖ-nél: a párt támogatja, hogy az uniós szerződés újrafogalmazott szövegéről a népszavazás döntsön Ausztriában. Ezzel az SPÖ feladja eddig a szerződés ügyében képviselt álláspontját, mely elegendőnek ítélte a parlamenti ratifikációt. Alfred Gusenbauer (SPÖ) kancellár és Werner Faymann leendő szocialista elnök csütörtökön megerősítette az irányváltást. Gusenbauer döntésüket azzal indokolta, hogy az aktuális Euro-Barométer szerint az osztrák lakosság körében az unió támogatottsága mindössze 28 százalékos, amivel a 27 tagállam közül az utolsó helyen állnak. „Európa egyszerűen túl fontos ahhoz, hogy az ilyen hangulati megnyilvánulások felett napirendre térjünk”.
Gusenbauer és Faymann az új politikai irányukat Hans Dichandnak, a Kronen Zeitung (Ausztria legnagyobb bulvárlapja – a szerk.) kiadójának írt nyílt levelében ismertették. Faymann – akiről úgy hírlik, kiváló kapcsolatokkal rendelkezik a lapnál – vitába szállt az SPÖ-fordulatot a Kronen Zeitung előtt „térdre borulásként” értékelőkkel. „Itt nem térdre borulásról vagy egyenesen állásról van szó, hanem arról, miként vélekedünk egy álláspontról. Ha a lakosság bizalma csökkent az EU-ban, nem azt mondjuk arrogánsan, hogy még több „Igen az EU-ra”-kampányt indítunk, hanem feltesszük a miért kérdését. Ez egy legitim kérdés, ami túl lép az újságokon”. A népszavazás követelése csak a jövőbeli szerződésmódosításokra vonatkozik, s nem az Ausztria által már ratifikált lisszaboni szerződésre. Ezt „egyértelműen ratifikáltuk” – fogalmazott Gusenbauer.