A mocskos kampánytrükkök titkai

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy a romló afganisztáni biztonsági helyzet miatt egyre kevesebben jelentkeznek a Bundeswehrbe. A Die Presse beszámol az osztrák kampányban alkalmazott mocskos trükkökről.

2008. 08. 31. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Philipp Aichinger „Átverve: bevezető a mocskos kampányhoz” című írásában elemzi a nemzetközi és osztrák választásokon alkalmazott trükköket. A politika nem igazán leányregény, főként nem a kampányidőszakban, amikor mindenféle trükköt alkalmaznak. 2005-ben került napvilágra a stájer tartományi ÖVP-kampány útmutatója, melyben arra adott tanácsot, miként lehet olvasói levelekkel és internetes megnyilatkozásokkal a közvéleményt befolyásolni. A pártközpontban természetesen nem kívántak tudni az ilyen módszerekről. De ennek ellenére a nemzetgyűlési választásokon keményen trükköztek. 2006-ban az SPÖ például azzal kampányolt, hogy az ÖVP el kívánja adni a hazai vízlelőhelyeket, valamint a közoktatást is fizetőssé kívánja tenni. Ezt ugyan a néppárt sohasem állította, de képes volt elbizonytalanítani a választókat. Hasonlóan sikeres volt a néppárt, amikor a 2002-es kampányban óvott a vörös-zöld koalíciótól, aminek hasistrafikok és kényszerű vegetáriánus étkezés lenne a következménye. Ezek az állítások akkor működnek, ha némileg megfelel az adott pártról kialakított imázsnak – nyilatkozta Thomas Hofer politikai tanácsadó a lapnak. A mocskos trükkök szülőhazája az Egyesült Államok. Egy különösen aljas trükköt alkalmaztak Phil Crane republikánus képviselő esetében, aki számos utazásáról vált ismertté. A választó egy hamisított postai üdvözlőlapot látott, melyet állítólag Crane küldött el. Ezen a nyaraló képviselő volt látható, Üdvözlet Costa Rica felirattal. A hamisított képeslap hátlapján arról áradozott, milyen régóta nem volt már az Egyesült Államokban. A hatás nem maradt el, Crane elveszítette a 2004-es képviselőházi választásokat. Az ilyen kampányoktól Ausztria még messze, bár tendenciájában ebbe az irányba mozdult el – vélekedik Hofer. Például a klasszikus közvélemény-kutatási trükkel, ahol a véleményét tudakolva felhívják a polgárt. Majd kérdésekbe csomagolva negatív és hamis állításokat sugallnak az egyik jelöltről, remélve, a felhívott elveszíti az adott politikusba vetett bizalmát. Ennek legismertebb példája volt, amit a 2000-es előválasztások során George Bush segítői bevetettek a másik republikánus jelölt, John McCain ellen. A látszat közvélemény-kutatás kérdése úgy hangzott, McCaint akkor is jó jelöltnek találná, ha kiderülne róla, hogy gyermeke van egy fekete prostituálttól. Ami egyes fényképeken is látható. A valóságban McCain örökbe fogadott egy bangladesi kislányt. A legjobban úgy lehet hamis híreket terjeszteni, ha a címzettek nem tudják, honnan érkeznek ezek – fogalmazott Hofer. Ekkor ugyanis az érintett párt szinte tehetetlen. Egyszerű példa, egy újsághirdetés esetén a megtámadott egy másik hirdetésben megpróbálhatja cáfolni a vádakat. Azonban, ha a mocskos kampányüzeneteket suttogó propagandával, e-mailen terjesztik, az érintett nem tudja, ki olvasta a hamis állításokat.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Stephan Löwenstein „Drámai méretekben a Bundeswehrnél” című cikkében ismerteti a haderő működőképességét veszélyeztető tendenciákat. A Bundeswehrnek egyre kisebb körből kell toboroznia hivatásos és továbbszolgáló állományának utánpótlását. Időnként – havi hullámzással – az altisztek és a továbbszolgálók számának csökkenése már drámai méreteket öltött. A Bundeswehr érdekvédelmi szervezeteinek adatai szerint létszámuk csökkenése egy év alatt a szárazföldi erőknél elérte az 52 percentet, míg a légierőnél a 62 százalékot. A honvédelmi minisztérium ezeket a számokat nem volt hajlandó megerősíteni, és adataik szerint a jelentkezők számának hullámzása a természetes határok között mozog. Ez év első felében csak 16 százalékkal kevesebben jelentkeztek tisztnek és 11 percenttel kevesebben tiszthelyettesnek és továbbszolgálónak – nyilatkozta a tárca egyik szóvivője. Ez azonban szerinte döntően annak köszönhető, hogy a jelentkezők száma 2007-ben kiemelkedően magas volt. Jelenleg a tiszti és altiszti posztokra még mindig öt-hatszoros a túljelentkezés. Bernhard Gertz ezredes, az érdekvédelmi szervezet elnöke ezzel szemben a lapnak úgy fogalmazott: „Azt ugyanis aligha lehet vitatni, hogy komoly következtetéseket kell levonnunk az utánpótlásnyerés területén jelentkező, mind nagyobbá váló problémáról.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.