A Saar-vidéki Napóleon jövőre ismét trónra lép?

A Süddeutsche Zeitung Oskar Lafontaine-nek a Baloldali Párt Bundestag frakcióvezetőjének Saar-vidéki visszatérési terveivel foglalkozik. A Die Presse beszámol az SPÖ pénteki elnökválasztó és programadó kongresszusáról.

2008. 08. 09. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Thorsten Denkler Oskar koronázási miséje című cikkében ismerteti a Baloldali Párt frakcióvezetőjének legújabb politikai ambícióit. Saarbrückenben – a tartomány székhelyén (– a szerk.) – a buszvezetők politikai meggyőződésének kikérdezése igen egyoldalú rendezvény lenne. Július elején a 300 sofőrből 220-an beléptek a Baloldali Pártba. Előtte 35-en az SPD tagjai voltak. A párt taglétszáma azonnal tíz százalékkal megnövekedett. A dobás hatalmas médiahírverés közepette történt. Az üzenet világos volt, a Saar-vidéken sikerülhet a baloldalnak. Ma a neunkircheni polgárok házában leteszik az alapkövet ennek a nagyra törő tervnek. Itt a Baloldali Pártnak először sikerülhet, hogy egy nyugati tartományban a legerősebb frakció legyen.

Igen sikerülhet, hogy Oskar Lafontaine ismét elnyerheti a miniszterelnöki posztot, amit már korábban az SPD politikusaként betöltött. A 160 küldött csak egy miniszterelnök-jelöltről fog szavazni, Oskar Lafontaine-ről. Olyan eredményre várnak, ami nem lesz túl messze a 100 százaléktól. A Saar-projekt a legfontosabb a baloldal és Lafontaine számára, majdnem fontosabb, mint a Bundestag-választásokon elérhető jó eredmény. Mert 1985 és 1998 között Lafontaine volt a miniszterelnök. A Saar-vidéki Napóleon szinte kivétel nélkül abszolút többséggel kormányozta a tartományt. Lafontaine volt a Saar-vidék, a Saar-vidék volt Lafontaine. S most visszakívánkozik régi trónjára. S az esélyek nem rosszak. A közvélemény-kutatásokban a Baloldali Párt szorosan, legfeljebb 5 százalékos lemaradással követi az SPD-t.

A hivatalban lévő miniszterelnök, Peter Müller (CDU) már azzal gonoszkodott, hogy várja az izgalmas Müller–Lafontaine-párviadalt. Heiko Maasról, az SPD vezetőjére egy szót sem vesztegetett. Amit Lafontaine egykori protezsáltja egyáltalán nem talált viccesnek. Már a 2005-ös Bundestag-választásokon – akkor még PDS-ként – helyből elérték a 18 százalékot a tartományban – ez máig a legmagasabb érték egy nyugati tartományban. Akkor a pártnak nem volt se programja, se jelöltje, csak Oskar Lafontaine-je. Most mindennek másként kell lennie. Program kidolgozás alatt, jelöltből több van, mint elég. Lafontaine-ből akkor lesz miniszterelnök, ha megelőzi a Baloldali Párt az SPD-t. Az SPD mint egy a Baloldali Párttal közös koalíciós kormány kisebb partnere, ráadásul egy nyugati tartományban, ez még a közeledés leglelkesebb hívei számára is igen durva. Maas időközben kizárta, hogy Oskar keresztnevű miniszterelnöke legyen a tartománynak.

Egy közös kormányt ugyanakkor képes elképzelni addig, amíg az SPD az erősebb. Ahol az SPD a kisebb partner, olyan vörös-vörös szövetség nem lesz – nyilatkozta Maas. Tartalmilag aligha lenne magyarázható a kereszténydemokratákkal kötendő koalíció. Az SPD és a Baloldal azonban programatikusan alig különbözik. A Baloldali Párt hús az SPD húsából. Maas számára az egyetlen lehetőség, hogy megszabaduljon Lafontaine-től az, hogy a Saar-vidéki választásokon legyőzze őt. Lafontaine nevezetesen csak akkor kíván visszatérni tartományába, ha miniszterelnökké választják, amúgy Berlinben marad. Ugyanakkor néhány szociáldemokrata azon tanakodik Berlinben, hogy nem az lenne-e jobb nekik, ha Lafontaine-nek sok szerencsét kívánnának saarbrückeni terveihez?

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Faymann az új szocialista elnök című cikkében ismerteti az SPÖ kongresszusán történteket. Alfred Sinowatz 1983-as megválasztása óta Werner Faymannt a legjobb eredménnyel tette pártelnökké Linzben az SPÖ. Az SPÖ választási kampányprogramját egyhangúlag fogadták el. Ennek kulcskijelentései: még 2009-ben adócsökkentés, a tandíj megszüntetése, s egy magasabb nyugdíjemelés. A normális áremelkedés helyett az idősek járandóságát a nyugdíjas inflációhoz igazítanák. Nagy többség elfogadta a párt képviselői listáját, melyet a frissen megválasztott Werner Faymann vezetett.

Faymann beszédében kizárta a koalíciót az FPÖ-vel (legalábbis Hans-Christian Strache vezette párttal), és hangsúlyozta az SPÖ „hitelességét”. Egyúttal bejelentették, nem kívánnak további állami vagyont privatizálni, az osztrák tulajdont nem szabad egyszerűen elajándékozni és elszórni. Szerinte az Austrian Airlines-nél meg kell őrizni egy döntési küszöböt, a Telekomnál és a postánál pedig arra kell ügyelni, hogy ezeknél egyáltalán ne jussanak olyan messzire, mint az AUA-nál. Különösen hangos tapsot kapott, amikor az adócsökkentés 2009-re hozásáról beszélt. A közbiztonság területén 1000 új rendőrt ígért az osztrák utcákra. S a bevándorlók integrációja kapcsán az SPÖ elnöke a nyelvoktatás fontosságát hangsúlyozta. Végül tisztázta, hogy nem kíván változtatni az új, a nyílt levélben megfogalmazott uniós álláspontján, miszerint minden jelentős szerződésmódosítást népszavazással kívánnak megerősíttetni.

Az új elnök, úgy tűnik felfedezte az SPÖ számára a szerénységet, mint új párterényt. A kongresszus szervezői lemondtak a látványos rendezésről. A Faymann kritikus jelenségekről egyedül a párt balszárnya gondoskodott. „A Faymann–Gusenbauer-irányzatnak az ÖVP-nek tett állandó engedményei csak pusztulásba vezethetnek bennünket”, áll egy „Eleget dorombolt” című röplapon, melyet a baloldali szoci fiatalok és SPÖ-tagok, valamint szakszervezeti aktivisták adtak ki. Ennek ellenére az SPÖ támogatására szólítottak fel. A párton belüli bírálókat, akik az elmúlt napokban többször is megjelentek a médiában, ugyan Faymann nem szólította meg közvetlenül, de hangsúlyozta kompromisszumkészségét és a párton belüli pluralitást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.