A baloldali erőszak jó erőszak?

A Der Spiegel részletesen ismerteti a Baloldali Párt „ellentmondásos” viszonyát a baloldali terrorizmushoz. A Die Welt a CIA által irányított, atomcsempészettel vádolt svájci mérnökök ügyével foglalkozik.

2008. 09. 01. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Bernd Musa Lafontaine és a gerillák sikkessége című cikkében elemzi a Baloldali Párt vezetője kacérkodását a szélsőbaloldali terroristákkal. Oskar Lafontaine, Che Guevara és a hozzá kapcsolódó baloldali mítosszal kíván díszelegni. A szabadságharcos forradalmi sármjára a Baloldali Pártnak szüksége van – véli a lap. Az ő segítségével kívánnak nem kevesebbet elérni, mint a német közvéleményben jelentősen javítani egyes terrorista csoportok imázsát, például Kolumbiában, ahol néhány hónappal ezelőtt a dél-amerikai kormány államügyészségének a Farc számos dokumentumát sikerült megkaparintania. Ebből kiderült, hogy kapcsolatban álltak Wolfgang Gehrckével a Baloldali Párt Bundestag-képviselőjével, Lafontaine embere azt próbálta elérni, hogy az Európai Parlament törölje a Farc-ot a terrorszervezetek listájáról. Amit azzal indokolt, hogy amíg a listán szerepel, addig nehéz a békefolyamat érdekében elengedhetetlen kapcsolatok felvétele – derül ki a cikkből.

A Farc azonban semmi esetre sem békés. A mintegy 8000 lázadó tevékenységét a kábítószer-termeléssel és -kereskedelemmel finanszírozza. Terrorcselekményekkel küzd az ország szocialista átalakításáért, s nem rettennek vissza az emberrablástól és a zsarolástól sem. Legismertebb áldozatuk a közelmúltban kiszabadított Ingrid Betancourt. A lázadók az egész országot aknamezővé változtatták, csak tavaly több mint 1100-an vesztették életüket, vagy lettek nyomorékok. Ennek ellenére Lafontaine támogatja Gehrckét, aki szolidaritási kampányokat szervez letartóztatott kábítószer-kereskedőkért, és elintézte, hogy Németországban kiadják a Farc Resistencia című lapját.

Lafontaine belpolitikusa Ulla Jelpke, az ő irodájából szervezik a Németországban betiltott kurd munkáspárttal (PKK) fenntartott kapcsolatokat – írja a Der Spiegel. A szervezet 25 éve harcol az autonóm Kurdisztánért, s ebben a küzdelemben 2006 áprilisa óta több mint 20 embert öltek meg. Jelpke tudományos főmunkatársa, Nick Brauns, közismert PKK-aktivista, egy „nemzetközi jogilag legitim harcot” vív. Azt elismerte, hogy ezt, az adott körülmények között, fegyverrel vívják.

Jelpke legutóbb júniusban fordult a kormányhoz, hogy töröljék a büntető törvénykönyv alkalmazását a törökországi kisebbségekkel szemben.

Oskar Lafontaine munkalátogatáson járt Kubában. Dicsérte a karibi szigetország oktatási és egészségügyi rendszerét, s ünnepelte Hugo Chavez venezuelai rezsimjét, „XXI. századi szocializmusát”. A Baloldali Párt külpolitikája ideológiai ellentmondásba keveredett, a választóknak fogalma sincs, valójában mit szeretnének. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) külpolitikus szerint „tisztázatlan a viszonyuk a politikai indíttatású erőszakhoz és a terrorizmushoz”.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban William J. Broad és David E. Sanger Szisztematikus atomcsempészet a CIA megbízásából című cikkében a svájci mérnökök hihetetlen ügyével foglalkozik. Az amerikai titkosszolgálat beszervezett három svájci mérnököt, hogy feketekereskedelmet folytassanak olyan lator államokkal, mint Irán és Líbia. Aligha valószínű, hogy a svájciakat elítélnék, a kormány hatalmas mennyiségű számítógépes adatot és egyéb bizonyítékot semmisíttetett meg – számol be a lap. Májusban állt a nyilvánosság elé Pascal Couchepin svájci kormányfő, aki elismerte: nagy mennyiségű számítógépes adatot és egyéb bizonyítékot semmisítettek meg, mely a Timmer család illegális tevékenységével volt kapcsolatban.

A dokumentumok nemcsak a svájci igazságszolgáltatást érdekelte, hanem a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreit, akik azon dolgoztak, hogy Abdul Kadir Khan tevékenységének nyomára bukkanjanak – írja a Die Welt. Khan, a pakisztáni atombomba atyja, aki később bekapcsolódott a nukleáris technológiával zajló feketekereskedelembe. Friedrich Tinnert és két fiát – Urst és Marcot – azzal vádolják, hogy kapcsolatban álltak Khannal, és a pakisztáni közvetítőiként tevékenykedtek a lator országokkal zajló üzletekben. Couchepin hangsúlyozta, hogy a dokumentumokat azért semmisítették meg, nehogy a terroristák kezébe kerüljenek. A dokumentumok atomfegyver-készítési terveket tartalmaztak, időközben kiderült, Washington követelte a dokumentumok megsemmisítését, hogy leplezzék a Tinnerek és az amerikai kormány kapcsolatát. A témát ismerők szerint az elmúlt négy évben a CIA-tól 10 millió dollárt kaptak, ellentételezésként a Tinnerek számos igen kényes információt szállítottak. Többek között az ő támogatásukkal sikerült megállítani a líbiai és az iráni atomprogramot, illetve leleplezni Khan illegális akcióit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.