Csúcsokig érő válság: megingott a svájci banktitok

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy a G-20-ak nyomása előtt meghajolva több ország lazított az eddig keményen őrzött banktitkon. A Die Welt ismerteti a berlini kormány dilemmáját, hogy részt vegyen-e az áprilisi, Genfben megrendezésre kerülő emberi jogi konferencián.

2009. 03. 14. 9:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Svájc, Ausztria, és Luxemburg lazít a banktitkon című cikkében foglalkozik a pénzügyi válság egyik várható következményével. Megingott a szigorú banktitok számos európai államban. A nemzetközi közösség nyomásának növekedése miatt pénteken Svájc, Luxemburg és Ausztria enyhített a banktitok szigorúságán. Az előző nap már Liechtenstein és Andorra is jelezte az ügyben kompromisszumkészségét – számol be a Die Welt. Hans-Rudolf Merz svájci pénzügyminiszter pénteken bejelentette: kormánya kész bizonyos feltételek mellett adócsalás esetén is segítséget nyújtani. Bern mindeddig csak abban az esetben volt hajlandó erre, ha a kihágás egyéb bűncselekménnyel, például okirat-hamisítással párosult. Merz megígérte: mostantól az adóeljárásoknál be fogják tartani az OECD standardjait. Eddig ezen előírásokkal szemben Svájc a fenntartásait hangsúlyozta. A svájci honosságú adóköteles személyek esetében nem változik semmi, marad a banktitok. Mint a svájci pénzügyminiszter hangsúlyozta: szükséges lesz a kétoldalú adómegállapodások kibővítése, mielőtt az új szabályozás életbe lépne. Majd hozzáfűzte, Bern továbbra is elutasítja az „automatikus információcserét”, ami az EU-ban szokásosnak számít – írja a lap. A jövőben „alapos gyanú” esetén Ausztria is hajlandó a külföldi nyomozó hatóságokkal és adóhivatalokkal együttműködni és információkat átadni, még akkor is, ha az illető ellen nem folyik büntetőeljárás – nyilatkozta Josef Pröll osztrák pénzügyminiszter Bécsben. Eddig az alpesi köztársaság csak büntetőeljárás esetén volt hajlandó a bankszámla adatainak az átadására. Luxemburg szintén engedett. A nagyhercegség a jövőben kész az együttműködésre – közölte pénteken Luc Frieden költségvetési miniszter. Remélik, hogy így nem kerülnek föl a G-20-as országok „feketelistájára”.

Die Welt (welt.de)

A német napilapban Ansgar Graw Németország bojkottálja az ENSZ-konferenciát? című cikkében ismerteti a berlini vezetés dilemmáját. Az emberi jogokkal foglalkozó politikusoknál megszólaltak a vészharangok: a rasszizmus kérdéséről kezdődik egy hónap múlva ENSZ-konferencia Genfben. A tervezett nyilatkozat a Nyugatot kívánja a vádlottak padjára ültetni. Ezért az Egyesült Államok, Kanada, Olaszország és Izrael azt tervezi, hogy távol marad a konferenciától. A genfi részvételt és távolmaradást jól meg kell fontolni – nyilatkozta Günter Nooke, a berlini kormány emberi jogi megbízottja. Nooke támogatja annak gondolatát, hogy Németország jelen legyen az április 20–25. között megrendezésre kerülő konferencián, de nem minden áron. A CDU politikusa, a korábbi NDK polgárjogi aktivistája tudja, hogy az NSZK még nem bojkottálta az ENSZ rendezvényeit. Ugyanakkor kijelentette: „Miért ne kellene ismét a Nyugatnak jelét adnia, hogy velünk nem lehet mindent megtenni?” A megfigyelők arra számítanak, hogy az arab és az afrikai államok által dominált durbani felülvizsgálati konferencia keményen bírálni kívánja az izraeli állam palesztin területeken folytatott politikáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.