Magyarország, a széteső állam

A Handelsblatt elemzése szerint Magyarországon a gazdasági káosz után a politikai várható. A Kölner Stadt-Anzeiger szerint a miniszterelnöknek nincs forgatókönyve a válság megoldására.

2009. 03. 23. 8:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

A tekintélyes német gazdasági napilapban Stefan Menzel Kelet-Európa lecsúszik című cikkében elemzi a gazdasági válságot követő politikai válságot. Saját pártját is meglepve Gyurcsány Ferenc bedobta a törölközőt. A válságtól megviselt ország a következő hetekben vezetés nélkül fog himbálózni. Gyurcsány pontosan akkor menekül el a felelősség elől, amikor az országnak különösen nagy szüksége lenne egy stabil politikai vezetésre – számol be a lap. Az EU-n belül a válság a legsúlyosabban éppen Magyarországot érinti. Ősszel az államcsődtől csak az IMF és az EU milliárdos hitele mentette meg az országot. A forint tavaly nyár óta elveszítette értékének harmadát. A magyar állampapíroknak már csak a legnagyobb nehézségek közepette találnak vásárlót, mert az államadósság az elmúlt években olyan nagyra nőtt, hogy az ország nem engedhet meg magának konjunktúracsomagokat.

Kölner Stadt-Anzeiger (ksta.de)

A kölni városi napilapban A magyar miniszterelnök idegesen feladja című cikkében elemzi a hazai bizalmi válság következményeit. Gyurcsány Ferenc a hétvégén bejelentette lemondását, mert képtelennek tartja magát, hogy a milliárdos nemzetközi segítség ellenére kivezesse az országot a válságból. A távozás előjelei már hetek óta érezhetőek voltak. Az MSZP-ben komoly elkeseredettség halmozódott fel, a legfrissebb közvélemény-kutatás szerint már csak 18 százalék támogatja a pártot és annak egykori reménységét: Gyurcsányt. Ennyire alacsony még egyetlen kormányfő támogatottsága sem volt: Gyurcsány majdnem sértett hangon levonta a konzekvenciákat. Magyarország a fordulatot követően még a reformok éllovasa volt, ma a legproblémásabb EU tagállammá vált.

A válság sokkal súlyosabb, mint bárhol a térségben. Most további recesszió és jövedelemcsökkenés fenyeget. Alig három évvel ezelőtt Gyurcsány a híres hazugságbeszéddel próbálta magához ragadni a kezdeményezést. A meglepően megnyert 2006-os választásokat követően bevallotta, hogy a posztkommunista MSZP-kampány évekig becsapta a lakosságot és elleplezte az ország valós állapotát. Azóta Gyurcsány azon fáradozik, nem utolsó sorban az EU nyomása következtében, hogy az országot a régóta esedékesnek tartott fogyókúrára fogja. A reformok azonban befejezetlenek maradtak. A 47 esztendős kormányfő – egykori komszomolnyik, aki a kilencvenes években vitatható ingatlanügyekkel Magyarország egyik leggazdagabb emberévé vált – hivatali idejét ellentmondásosan értékelik. Bírálói szerint tervtelen és hangulatember, hívei szerint legalább az ország teljes összeomlását megakadályozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.