Eluniversal.com – Venezuela
Miközben javában enyhül a kolumbiai-venezuelai viszony, az ellenzéki El Universal kényes témát pendített meg a szeptember végi választások előtt: 10 év alatt több mint 800 ezren hagyták el az országot, többségükben fiatalok. Iván de la Vega, a Simón Bolívar Egyetem (USB) oktatója, a tehetségek elmenekülésének szakértője levonta következtetését három évtized adatainak összehasonlítása alapján. Az ország sokáig befogadó politikát folytatott, de a kilencvenes években megállt ez a folyamat, és a 2002-2003-as események hatására felgyorsult a kivándorlás. Az utóbbi alig tíz év alatt 800 ezer venezuelai keresett magának jobb megélhetési lehetőséget. Most 260 ezren az Egyesült Államokban élnek, 30 ezren Kanadában, 10 ezren Ausztráliában, és mintegy kétszázezren Európában. Ám ezek a számok csak becslések, mert sokan szereztek kettős állampolgárságot, és őket még nem számolták bele az így is soknak számító 800 ezer főbe. De la Vega szerint még rosszabb a helyzet most, amikor a felmérés szerint a jelenlegi egyetemisták 72 százaléka sem akar hazájában maradni, hanem máshol keresné a boldogulását. A távozás okai között ezeket jelölték meg a fiatalok: az erőszak, a munkanélküliség, az alacsony bérek és a kiugrási lehetőségek hiánya.
Publico.clix.pt – Portugália
A független napilap újabb rossz hírt közölt a lakossággal: a méhészek sem tudják miért, de folyamatosan csökken a méhcsaládok száma. A Porto közelében fekvő észak-portugál kisváros, Arouca méhésze, Alberto Aguiar évek óta nem érti, hogy miért pusztulnak a méhei. Hiába vásárol Dél-Portugáliában minden évben új méhcsaládokat, 90 százalékuk mindig elpusztul. A kiváló méze miatt többször is díjakkal jutalmazott és 20 éve méhészkedő Aguiar hiába vitte a méheket kutatókhoz, ők is egyelőre csak szét tudják tárni a karjukat, és keresik az okot. Nem gondolja, hogy a rovarirtószerek miatt, mert ott is tart méheket, ahol nem használnak ilyen vegyszereket, és ott is ugyanúgy hullanak. Egy dologra fölfigyelt: amikor mobiltelefonon beszél, akkor valósággal megszállják a méhei. A jelenség globális, és már az Egyesült Államokban is javában keresik az okokat, de Spanyolország, Franciaország és Németország méhészeit is aggasztja az egyelőre megállíthatatlanul terjedő jelenség.
Lavanguardia.es, elpais.es, elmundo.es, abc.es, elperuiodico.com, avui.cat – Spanyolország
A spanyolországi írott és elektronikus sajtó is megerősítette az eddig jobbára csak remélt hírt: a tavaly november 29-én – a Barca-Real Madrid akkori rangadója közben – elrabolt utolsó két katalán segélymunkás is megérkezett Burkina Faso fővárosának repülőterére. 268 napig tartó fogság után Roque Pascalt és Albert Vilaltát helikopterrel szállították ide Maliból – közölte a mauritániai Sahara Media weboldal. Itt már vasárnap óta várakozott a spanyol légierő Falcon típusú egyik gépe, amely még hétfő este Spanyolországba, egészen pontosan a barcelonai fő repülőtérre, az El Pratra szállítja őket. A Barcelona Acció Solidaria (BAS) vezetője, Francesc Osán elmondta barcelonai sajtóértekezletén, hogy a kormányfő első helyettese, María Teresa Fernández de la Vega közölte vele a várva-várt jó hírt. Az emberrablás körülményeiről annyit tudni, hogy az al-Kaidához tartozó Iszlám Maghreb al-Kaidája (AQMI) rabolta el őket, és július közepén már el is ítélték az értelmi szerzőt, a mali állampolgárságú zsoldost, Omár Ould Szidi Ahmed Ould Hammát, alias „Szaharai Omárt”. A katalán La Vanguardia a Burkina Fasó-i elnök tanácsadóját, Musztafa Uld Liman Safit nevezte meg a túszszabadítás kulcsfigurájának. Ő érte el, hogy már március 10-én szabadon engedjék az eredetileg három segélymunkásból álló csoport nőtagját, Alicia Gámezt. A tavaly novemberben 47 nap után szerencsésen végződő szomáliai túsztárgyalás után ezúttal sokkal diszkrétebben tárgyalt a spanyol kormány, hangsúlyozta a katalán La Vanguardia.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit