Kadhafi a líbiai Bengáziban aláírt olasz-líbiai barátsági szerződés második évfordulójára – 2008. augusztus 30. – érkezett Rómába, és már tavaly is az volt az egyik kérése, hogy az egyik olasz hostessiroda szervezzen neki 200 olyan fiatal – 20-35 éves, legalább 165 centiméter magas – nőt, akinek előadást tarthat a Koránról és az iszlámról. A vendég idei újabb kikötése: a lányok öltözéke ne legyen kihívó, ne viseljenek miniszoknyát és mély ruhakivágást. Ezúttal 534 fős volt a kívánt szépségekből – modellekből, illetve hostessekből – álló hallgatósága, és nem akármilyen sikerrel járt: hárman jelezték, hogy hajlandók felvenni az iszlámot. Az előadás után mindegyik résztvevő kapott egy példányt a Koránból. Kadhafi személyesen fogadta is őket ebből az alkalomból. Némelyik résztvevő aztán elárulta az olasz sajtónak, hogy a magas rangú vendég olyan Európát szeretne, amelyiknek összes országa az iszlám vallását követi.
A kiszivárgott államfői kijelentésekre azonnal reagáltak az érdekelt felek: Mario Borghezio ügyvéd aggodalmát fejezte ki – ő az Északi Liga tagjaként képviseli hazáját az Európai Parlamentben –, amiért kormányfője parolázott Kadhafival. Borghezio ugyanis szó szerinti veszélynek tekinti a vendég említett kijelentését Európa „iszlamizálásáról”. Izzedin Elzir, az olaszországi iszlám követőinek (UCOII) vezetője azonban hangsúlyozta, hogy az itt élők nem akarják „iszlamizálni” az országot, ők a békés együttélésre törekednek.
Az ezredes magával hozott harminc berber telivér paripát, amely részt vesz az évforduló alkalmából tartott kiállításon. Hétfőn a római Salvo d'Acquisto laktanyában nyitják meg a kiállítást, amely után Kadhafi és vendéglátója, Silvio Berlusconi kormányfő a muzulmán böjti hónapra, a Ramadánra való tekintettel csak naplemente után ad díszvacsorát az ezredes-elnök tiszteletére. A hétfői nap másik programja: a két politikus megtekinti az észak-afrikai ország történetéről készült kiállítást a Líbiai Akadémia épületében.
A két ország – egykori gyarmattartó és volt gyarmat – között mostanában egyre szorosabb a kapcsolat, különösen a barátsági szerződés óta: az olasz fél is jelentős befektetésekhez jut Líbiában, de a líbiai tőke is egyre nagyobb szerephez jut az Appennin-félszigeten.
(repubblica.it, ilgiornale.it, corriere.it, ilmessaggiero.it, lastampa.it – Olaszország)
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria