EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐK
A csoport
Bár a törökök valamelyest tartottak a kazahsztáni túrától, végül simán győztek az ázsiai kontinenshez tartozó ország válogatottja ellen. Arda Turan és Hamit Altintop találataival már az első félóra végén megnyugtató előnyre tettek szert a félholdasok, a sikert pedig Nihat hajrábeli gólja tette fölényessé. Nem volt ennyire sima a német együttes belgiumi győzelme, hiszen a hazaiak bátran futballoztak az első játékrészben, ám a szokás szerint türelmesen, kivárásra játszó Nationalelf Miroslav Klose közeli lövésével megszerezték a három pontot.
Eredmények (zárójelben a gólszerzők):
Kazahsztán–Törökország 0-3 (Arda, Hamit Altintop, Nihat)
Belgium–Németország 0-1 (Klose)
B csoport
Írország és Oroszország is kötelező győzelmet aratott Örményország, illetve Andorra ellen. A két, továbbjutásra is esélyes alakulat közül az íreknek volt nehezebb dolguk, a mindent eldöntő gólt szerző Fahey csak a 76. percben vette be az örmények kapuját, míg az oroszok már az első negyedóra végén előnybe kerültek Pogrebnjak találatával. A Stuttgart támadója a második félidőben megduplázta a szbornaja előnyét, ekkor tizenegyesből volt eredményes. Nem volt ennyire egyértelmű a világbajnokságon is szerepelt Szlovákia sikere Macedónia ellen. Bár északi szomszédunk 1-0-ra győzni tudott, Holosko csak a ráadás pillanataiban érte el a három pontot erő találatot.
Eredmények:
Örményország–Írország 0-1 (Fahey)
Andorra–Oroszország 0-2 (Pogrebnjak 2, egyet 11-esből)
Szlovákia–Macedónia 1-0 (Holosko)
C csoport
Három vendégsiker született a C csoportban, Szerbia könnyedén győzött a Feröer-szigeteken, az északírek a négy perce pályán lévő Evans góljával nyertek Szlovéniában, az olaszok viszont alaposan megszenvedtek a kissé lebecsült észtek otthonában. A hazai csapat a szünetben Zenjov góljával még vezetett is, ám a 60. és 63. percben Pirlo szögletei után eredményes volt az olasz csapat, így megfordította a mérkőzést. Előbb Cassano érkezett jól a Milan középpályásának sarokrúgására, s közelről a hálóba fejelt, majd a múlt héten a tatárföldi Rubin Kazanyhoz szerződött Bonucci is beköszönt közelről, ám ő szokásaival ellentétesen most lábbal volt eredményes.
Eredmények:
Feröer–Szerbia 0-3 (Lazovics, D. Sztankovics, Zsigics)
Észtország–Olaszország 1-2 (Zenjov, ill. Cassano, Bonucci)
Szlovénia–Észak-Írország 0-1 (C. Evans)
D csoport
Alighanem a franciak újabb kínos veresége jelentette a pénteki Eb-selejtezők közül a legnagyobb meglepetést. Laurent Blanc együttesének vesztét a Hleb, Kiszljak páros okozta, melyből utóbbi a 86. percben mattolta Lloris kapust. A gallok kísérleti csapata másodszor mondott csődöt a fiatal tréner irányításával, s nem látni a kiutat ebből a helyzetből. A rengeteg új fiú, Rami, Menez, Gameiro, M’Vila, Rémy, Hoarau egységgé gyúrásához úgy látszik több idő kell, mint amire számítottak Párizsban. A románok sem dicsekedhetnek az albánok elleni hazai döntetlennel, a bosnyákok viszont végrehajtották a kötelezőt, simán megverték idegenben Luxemburgot.
Eredmények:
Románia–Albánia 1-1 (Stancu, ill. Mazuku)
Luxemburg–Bosznia Hercegovina 0-3 (Ibricic, Pjanic, Dzeko)
Franciaország–Fehéroroszország 0-1 (Kiszljak)
E csoport
A magyar válogatott tegnapi vereségéről már korábban beszámoltunk, a csoportban lejátszott másik két mérkőzéséről viszont még nem teljesen. A csoportfavorit Hollandiának könnyű ellenfél jutott erre az estére, San Marinóban vendégszerepelt az oranje, s többek között Huntelaar mesterhármasának köszönhetőn 5-0-s győzelmet aratott. Moldova sikere viszont már a meglepetés kategóriájába tartozik, hiszen Finnországot verték meg otthon 2-0-ra, igaz, Hyypia kiállítása miatt majd’ egy órán keresztül emberelőnyben futballozhattak. Suvorov csodálatos szabadrúgásgólja, valamint Doros távoli bombája így győzelmet ért.
Eredmények:
Svédország–Magyarország 2-0 (Wernbloom 2)
Moldova–Finnország 2-0 (Suvorov, Doros)
San Marino–Hollandia 0-5 (Huntelaar 3, Kuyt 11-esből, Van Nistelrooy)
F csoport
Izrael már csütörtökön elintézte Máltát a Chelsea középpályása, Josszi Benajun mesterhármasával, a görögök viszont megszenvedtek a grúzok ellen, alig tudtak egy döntetlent kicsikarni tőlük. A horvátok viszont sima, háromgólos győzelmet arattak Lettország vendégeként. A piroskockások góljait a hamburgi Petric, a müncheni Olic és az immáron hét éve a Sahtart erősítő Srna szerezték.
Eredmények:
Lettország–Horvátország 0-3 (Petric, Olic, Srna)
Görögország–Grúzia 1-1 (Szpiropulosz, ill. Iasvili)
Izrael–Málta 3–1 (Benajun 3, egyet 11-esből, ill. Pace)
G csoport
Az eredményből azt a következtetést is levonhatnánk, hogy az angolok parádés játékkal, simán legyőzték Bulgáriát, de aki látta a mérkőzést, igencsak vitatkozna ezzel a megállapítással. Az kétségtelen tény, hogy a háromoroszlánosok remekül használták ki helyzeteiket, de a vendégeknek is legalább volt annyi lehetőségük, mint Gerrardéknak, s talán csak a meglepettség okozta, hogy ezeket nem tudták kihasználni. A második félidő elején egyre-másra záporoztak a lövések Hart kapujára, de Popov, Bozsinov és a többiek is célt tévesztettek, nem úgy, mint Jermaine Defoe, aki élete első válogatottbeli mesterhármasát ünnepelhette. Kart karba öltve Adam Johnsonnal, aki pedig először volt eredményes címeres mezben. Egy másik brit csapat, Wales viszont kikapott Montenegróban.
Eredmények:
Montenegró–Wales 1-0 (Vucsinics)
Anglia–Bulgária 4-0 (Defoe 3, A. Johnson)
H csoport
Fordulatos, gólokban gazdag mérkőzést játszott egymással a portugál és a ciprusi válogatott. A luzitánok biztosak voltak győzelmükben, ám amikor a vendégek a 3. percben megszerezték a vezetést, majd a 11.-ben ismét, már nem voltak annyira magabiztosak. A Cristiano Ronaldo nélkül felálló hazaiak a második játékrész elejére a maguk javára fordították a mérkőzést, de a ciprusiak mindig egyenlíteni tudtak, utoljára 4-3-as portugál vezetésnél, a 87. percben. A 4-4-es végeredmény így a játéknap egyik legnagyobb szenzációja lett. Egy másik szigetországi együttes, Izland viszont nem bírt Norvégiával.
Eredmények:
Izland–Norvégia 1-2 (H. Helguson, ill. Hangeland, Abdellaoue)
Portugália–Ciprus 4-4 (Hugo Almeida, Raul Meireles, Danny, Manuel Fernandes, ill. Aloneftisz, Konsztantinu, Okkasz, Avraam)
I csoport
A skótok gól nélküli döntetlenje mellett a spanyolok kötelező, liechtensteini győzelme jelentette a legfőbb eseményeket az I csoportban. A világbajnoki címvédő sikere egy pillanatig sem forgott veszélyben, Torres remek emelése, majd Villa bombagólja már az első félidőben eldöntötte a három pont sorsát, a másodikban Torres ismét beköszönt, s megtette ezt a csereként beállt David Silva is, így alakult ki a 4-0-s hispán siker.
Eredmények:
Litvánia–Skócia 0-0
Liechtenstein–Spanyolország 0-4 (Torres 2, Villa, Silva)